Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Урок біології по темі «Віруси - імперія зла». 9-й клас

розділи: Біологія , Конкурс «Презентація до уроку»

Завантажити презентацію (23,4 МБ)

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Сьогодні Федеральний державний освітній стандарт встановлює вимоги до особистісних, предметним і метапредметний результатами освоєння учнями освітньої програми [1]. Це мимоволі змушує задуматися над тим, які умови необхідно створити для розвитку у школярів системи ціннісних ставлень до себе, іншим учасникам освітнього процесу; як допомогти йому усвідомити важливість освіти та самоосвіти; як зародити і підтримати в ньому прагнення освоювати різні способи пізнання навколишнього світу, творчого перетворення його.

Основною і головною формою організації навчального процесу як і раніше залишається урок. Згідно Стандартів другого покоління, його елементарною структурною одиницею стає навчальна ситуація, тобто особлива одиниця навчального процесу, в якій діти за допомогою вчителя виявляють предмет своєї дії, досліджують його, здійснюючи різноманітні навчальні дії, перетворюють, частково - запам'ятовують [1]. На мій погляд, це і є вірний засіб досягнення зазначених результатів навчання, це віяло можливостей для сучасного педагога, який дозволяє зробити сьогоднішній урок не таким, яким він був учора і буде завтра.

Хочу поділитися власним досвідом створення на уроці навчальних ситуацій: пропоную увазі колег конспект уроку з біології в 9 класі "Віруси - імперія зла".

Мета уроку: створити умови для осмислення школярами інформації про віруси, як неклеточной формі життя.

Завдання уроку:

  • Створити умови для досягнення наступних предметних результатів: розуміння значення біологічних термінів - "віріон", "капсид", "бактеріофаг", "активна вірусна частка", "внутрішньоклітинний паразитизм"; вміння знаходити і позначати частини вірусної частки на малюнках; порівнювати особливості організації різних вірусів.
  • Сприяти досягненню метапредметних результатів навчання: розвитку вмінь висувати гіпотези, відповідаючи на проблемні питання, працюючи в парі разом приходити до спільного рішення; працювати з різними джерелами інформації: текстом, схемою, малюнками, голосовою інформацією, змінювати форму надання інформації, лаконічно висловлювати інформацію, виділяючи в ній найголовніше.
  • Створити умови для досягнення особистісних результатів навчання: розуміння необхідності профілактичних заходів щодо запобігання вірусних інфекцій, важливості дотримання правил особистої гігієни; розуміння ідеї пізнаваності навколишнього світу.

Використовувані педагогічні технології: технологія проблемного навчання, технологія розвитку критичного мислення.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, комп'ютерна презентація (Презентація), роздатковий матеріал: робочі листи за кількістю учнів (Додаток 1) , Завдання для роботи в групах (Додаток 2) ; електронне навчальне видання "Мультимедійне додаток до підручника" Загальна біологія 10-11 клас "В.І. Сівоглазова, І.Б. Агафоновой, Е.Т. Захарової "(Дрофа 2011).

Хід уроку

Учитель: Протягом кількох попередніх уроків ми вивчали особливості організації клітин: познайомилися з планом будови клітин еукаріотичних і прокаріотичних організмів (слайд 1). Згадайте, які організми називаються прокариотами? Наведіть приклади прокаріотів.

- Перерахуйте відмінні риси клітин прокаріотів.

- Бактеріологія - наука, що вивчає бактерій. З чим пов'язана поява і інтенсивний розвиток цієї науки (чому одноклітинні порівняно просто організовані створення є об'єктом пильної уваги вчених?)

Учитель: До кінця 19 століття бактеріологія досягла великих успіхів. У цей період вченими були відкриті збудники чуми, холери, туберкульозу та інших широко поширених хвороб. Однак щось явно залишалося за межею пізнання, хвороби продовжували забирати життя людей. Увага на екран (слайд 2, демонструється відеофрагмент).

"Її називали божою карою, отрутою з материнських грудей, чорним мором. У науці вона відома як натуральна віспа. Понад шість тисячоліть віспа смертельним вихором носилася по планеті. Мільйони людей, захворівши, гинули, а ті, які вживали, залишалися спотвореними. Найстрашніші епідемії вирували в 17-18 століттях в Європі, коли щорічно хворіло близько 10 мільйонів чоловік, півтора мільйона - гинули.

За кілька тисячоліть до нашої ери було відомо захворювання поліміеліт, епідемії якого в різні роки в різних країнах несли багато тисяч переважно дитячих життів. З числа захворілих близько 10% гинули, а ще 40% ставали інвалідами.

Збудники цих та інших захворювань довгий час залишалися невідомими. І тільки в 1892 року працями вітчизняного вченого Дмитра Йосиповича Іванівського було виявлено хвороботворні початок.

Його називають речовиною з властивостями істоти, істотою з ознаками речовини, поганими новинами в білковій оболонці. Яку б назву не було вони - ціла імперія - імперія зла ".

Учитель: Як ви думаєте, про які збудників хвороб йшлося в відеофрагменті, і що ми будемо вивчати сьогодні на уроці?

Учні висловлюють свою думку

Учитель: Ви абсолютно праві. Тему я сформулювала так "Віруси: імперія зла" (слайд 3). Протягом уроку вам належить заповнити робочий лист (Додаток 1). Запишіть на ньому зараз число і тему. Ви можете записати формулювання, яку запропонувала я, можете написати просто "Віруси", а в кінці уроку запропонувати творчий варіат теми.

В даний час про віруси відомо багато, вчені дотепно дають їм такі описи: істоти з ознаками речовин, речовини з властивостями істот, погані новини в білкової упаковці, імперія зла (слайд 4). Порадьтеся протягом півхвилини зі своїми сусідом по парті і поясніть одну із запропонованих характеристик.

Організовується робота в парах (0,5 хв.) З наступними поясненнями учнів.

Дякую за ваші припущення, я пропоную сьогодні на уроці переконатися в їх правильності і скласти справжню характеристику вірусів. Як ви думаєте, що для цього про віруси нам необхідно дізнатися?

Учні пропонують план вивчення вірусів: дізнатися про будову, спосіб життя, значення.

Учитель: Вивчаючи живі організми, ми, перш за все, звертали увагу на особливості їх будови, не робитимемо іскулюченій і познайомимося для початку з особливостями організації вірусів.

Вченими встановлено, що віруси не мають клітинної будови, їх організацію можна схематично представити наступним чином (демонструється схема - слайд 5).

Вченими встановлено, що віруси не мають клітинної будови, їх організацію можна схематично представити наступним чином (демонструється схема - слайд 5)

Користуючись цією схемою, складіть, будь ласка, розповідь про будову вірусів, зверніть увагу на компоненти вірусної частинки, припустімо, які функції вони можуть виконувати. Ви можете працювати самостійно або в парі зі своїм сусідом по парті. На роботу вам 1 хвилина.

Організовується робота в парах.

Учитель: Про які особливості будови вірусів ви дізналися з цієї схеми? Пропоную учням, що сидять за партами першого ряду один за одним озвучити по одному реченню з вашої розповіді.

Що стосується труднощі організовується бесіда з питань:

- З яких компонентів складається вірусна частка? (Вірусна частка складається з нуклеїнової кислоти і капсида)

- Виділяють ДНК і РНКсодержащіе віруси. На чому заснована ця класифікація? (Вірусна частка містить молекулу ДНК або РНК)

- Яка структура молекули вірусної нуклеїнової кислоти? (Це може бути дволанцюжкова або одноцепочечная молекула)

- Яку функцію виконує молекула нуклеїнової кислоти? (В ній зберігається спадкова інформація вірусу)

- Що таке капсид? Якими структурними одиницями він утворений?

- Які функції капсида? (Капсид захищає спадкову інформацію, сприяє закріпленню вірусу до мембрани клітині, руйнування мембрани, забезпечує проникнення вірусу в клітину)

Учитель: Подібний план будови має вірус тютюнової мозаїки (демонстрація малюнка - слайд 6). Але існують і більш сложноорганізованние віруси. Зверніть увагу на екран (слайд 7): перед вами схематичний малюнок ВІЛ. У чому відмінність цього вірусу від вірусу тютюнової мозаїки?

Учень: На відміну від вірусу тютюнової мозаїки ВІЛ крім молекули РНК і капсида має ще й зовнішню мембрану, яка утворена молекулами складних ліпідів, вуглеводів і білків.

Учитель: Абсолютно вірно. Вірус СНІДу має більш складну будову і відноситься до складноорганізованим вірусам. Дещо інший план будови має бактеріофаг. Ознайомтеся з текстом інформаційного листа (Додаток 2) і з'ясуйте, які особливості будови бактеріофага (слайд 8).

Організовується самостійна робота з текстом з подальшою бесідою.

Учитель: Про які особливості організації бактеріофагів ви дізналися?

Виконайте завдання № 1 на робочому аркуші, озвучте ваші рішення.

На робочому аркуші за допомогою ключових слів опишіть особливості будови вірусної частинки, виконуючи завдання № 2.

Учитель: Як нам відомо, особливості будови завжди пов'язані зі способом життя того чи іншого організму. Що ви знаєте про спосіб життя вірусів?

Учень: Віруси - це тільки паразічіскіе форми.

Учитель: Дійсно, віруси - це внутрішньоклітинні паразити (слайд 9). Які особливості будови вірусів визначили саме такий спосіб життя? Чому віруси не здатні до самостійного існування?

Що стосується труднощі доречні такі навідні запитання:

- Згадайте, які організми називаються паразитами? (Організми, які харчуються готовими органічними речовинами інших живих організмів)

- Чому віруси не можуть самостійно синтезувати потрібні їм речовини? (Немає відповідних структур)

Учитель: У вірусів немає власного обміну речовин, відповідно до цього у них розрізняють дві життєві форми: спочиваюча позаклітинна - віріон і активно розмножується внутрішньоклітинна форма. Віріони демонструють відмінну життєздатність. Зокрема, вони витримують тиск до 6000 атмосфер і переносять високі дози радіації, проте гинуть при високій температурі, опроміненні ультрафіолетовими променями, а також впливі кислот і дезінфікуючих речовин.

У віріонів є власна спадкова інформація, але реалізувати її вони не можуть самостійно, у них немає власного обміну речовин, саме тому віруси приречені природою бути внутрішньоклітинними паразитами.

Як же складається взаємодія вірусної частинки і клітини жертви? Звернемося до інформації цифрового освітнього ресурсу: користуючись анімаційним фрагментом, постарайтеся виявити основні стадії життєвого циклу вірусу і виконати завдання № 3 на робочому аркуші.

Організовується перегляд анімаційного фрагмента "Бактеріофаг" (Мультимедійне додаток до підручника В.І. Сівоглазова Загальна біологія. 10-11 клас), виконання завдання на робочому аркуші.

Учитель: Про які етапах життєвого циклу вірусу ви дізналися? Щоб ще раз перевірити себе і письмово виконати завдання на робочому аркуші, пропоную знову звернутися до цифрового ресурсу і виконати інтерактивне завдання.

Організовується виконання інтерактивного завдання "Життєвий цикл бактеріофага" (Мультимедійне додаток до підручника В.І. Сівоглазова Загальна біологія. 10-11 клас), перевірка виконання завдання № 3 на робочому аркуші.

У разі відсутності мультимедійного застосування демонструється слайд 10, з подальшою перевіркою завдання - слайд 11.

Учень: Етапи розвитку вірусу (бактеріофага):

  1. Бактеріофаг приєднується до клітки і вводить в неї порожній стрижень
  2. Бактеріофаг вводить в клітку свій генетичний матеріал
  3. ДНК бактеріофага вбудовується в ДНК клітини і блокує її
  4. Самовідтворення (реплікація) ДНК вірусу
  5. У цитоплазмі клітини починається синтез білків вірусу
  6. Самосборка вірусних частинок бактеріофага
  7. Бактеріальна клітина гине, нові бактеріофаги виходять назовні.

Учитель: Активно розмножується внутрішньоклітинна форма являє собою пекельну машину, яка продукує гігантське число вірусів (слайд 12). Кожна інфікована одним вірусом клітина виробляє близько 2 тис. Нових вірусів. Невелика група клітин (11) справить приблизно 22 тис. Віріонів, здатних атакувати відповідно 22 тис. Здорових клітин. У свою чергу ці клітини дадуть 44 млн нових вбивць. Під час наступного циклу розмноження число вірусів зросте вже до 88 млрд, кожен з яких може вбити здорову клітину. Вражаюча цифра!

До яких наслідків призведе ця атака, ми вже чули - страшні епідемії, які хвилювали людство протягом багатовікової історії.

Зараз я пропоную вам попрацювати в групах і дізнатися про вірусних захворюваннях (слайд 13). Для цього хлопці, які сидять за непарними партами (1,3,5) розгорнуться до тих, хто сидить за непарними партами. У кожної групи на столі є текстова інформація ( додаток 3 ). Ваше завдання вивчити її і підготувати лаконічне повідомлення для однокласників у вигляді біологічної СМС з максимальною кількістю слів - 12. На роботу вам 3 хвилини.

Організовується робота в групах.

Учитель: Настав час звітувати про виконану роботу. Зачитайте тексти ваших СМС.

Представники груп зачитують свої СМС, демонструються слайди 14 - 17, якщо необхідно звучать коментарі вчителя.

Учитель: Виконайте завдання № 4 робочого листа: перерахуйте захворювання вірусної природи, про які ви отримали інформацію.

Учитель: На початку уроку прозвучала інформація про те, що віруси - це: істоти з ознаками речовин, речовини з властивостями істот, погані новини в білкової упаковці, імперія зла, були висловлені припущення (слайд18). Чи вдалося вам переконатися в їх правильності або пояснити назви по-іншому?

Організовується бесіда.

Учитель: Чи є у вас бажання змінити формулювання теми? Моя формулювання вірна, але не вся інформація про віруси прозвучала на уроці, тому я все-таки внесу деякі зміни: "Віруси - імперія зла?" (Слайд 19).

Чи завжди віруси - це тільки зла і хвороби? Я пропоную вам будинку знайти відповідь на це питання.

Домашнє завдання (одне - на вибір учнів): користуючись додатковими джерелами інформації:

  • Підібрати інформація для оформлення куточка безпеки на тему "Обережно, грип!"
  • Підготувати повідомлення на тему "Чи здатні віруси на добрі справи?"
  • Скласти інформаційний буклет "Віруси", присвятивши його вірусам, що вражає не тільки людини, а й інших живих організмів (слайд 20).

Джерела інформації

1. Федеральний державний освітній стандарт основної загальної освіти (5-9 клас).

http: //мінобрнаукі.рф/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8B/938

28.02.2015

Згадайте, які організми називаються прокариотами?
Ому одноклітинні порівняно просто організовані створення є об'єктом пильної уваги вчених?
Як ви думаєте, що для цього про віруси нам необхідно дізнатися?
На чому заснована ця класифікація?
Якими структурними одиницями він утворений?
Які функції капсида?
У чому відмінність цього вірусу від вірусу тютюнової мозаїки?
Що ви знаєте про спосіб життя вірусів?
Які особливості будови вірусів визначили саме такий спосіб життя?
Чому віруси не здатні до самостійного існування?

  • Зуботехническая лаборатория

    Детали
  • Лечение, отбеливание и удаление зубов

    Детали
  • Исправление прикуса. Детская стоматология

    Детали