Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Vitaminat A dhe E për fëmijët: simptomat e mungesës, udhëzimet për përdorim në pika

 1. Përfitimet e Vitamina A
 2. Përfitimet e Vitamina E
 3. Rregullat e aplikimit
 4. Vitamina A
 5. Vitamina E
 6. Çfarë kërcënon mungesën e vitaminave?
 7. Mungesa e vitaminës A
 8. Mungesa e vitaminës E
 9. A ka tepricë?

Vitaminat A dhe E janë të nevojshme për trupin tonë, sidomos fëmijët kanë nevojë për to. Retinoli (emri i vitaminës A) merr pjesë në zhvillimin e foshnjës para lindjes - nxit imunitet të fortë, ndihmon placentën të rritet me fetusin dhe rregullon funksionimin e duhur të organeve të brendshme të nënës. Është prodhuar nga beta-carotene në zorrën e vogël. Vitamina E (tokoferol) kujdeset për rigjenerimin e qelizave, ndihmon në heqjen e inflamacionit të indeve dhe organeve. Ky antioksidant është i mirë për zemrën dhe thelbësore për muskujt. Tokoferoli është i tretshëm në yndyrë, rezervat kryesore të tij janë në indet dhjamore të trupit tonë. Vitaminat A dhe E janë të nevojshme për trupin tonë, sidomos fëmijët kanë nevojë për to

Për të kuptuar saktësisht se pse një fëmijë ka nevojë për vitamina A dhe E, vlen më tepër të merren parasysh pronat e tyre. Përveç kësaj, ne do të zbulojmë se në cilat produkte ka mjaft prej këtyre substancave, si t'i përdorim ato në mënyrë korrekte në mënyrë që të rrisim efikasitetin.

Përfitimet e Vitamina A

 • promovon një vizion të mirë;
 • rikthen membranat mukozale të traktit të frymëmarrjes, stomakun, zorrët;
 • merr pjesë në aktivizimin e rritjes së kockave;
 • normalizon punën e tretjes;
 • mbështet imunitetin, zvogëlon gjasat e sëmundjeve virale;
 • e domosdoshme si stimulues dhe rregullator i aktivitetit hormonal te trupit.

Mbajeni balancën e nevojshme të vitaminës A në trup, nëse rregullisht hani ushqime në të cilat është e pranishme. Lista është mjaft e gjatë:

 • perime: karrota, kungull, brokoli, shporeti, selino, domate;
 • fruta: portokall, mandarina, mango, kajsi;
 • produktet e qumështit: krem, qumësht, krem ​​kosi, gjizë, djathë dhe gjalpë;
 • mëlçisë - cod, viçi, pule, mish derri;
 • salmon i urryer;
 • vaj peshku (më shumë në artikull: vaj peshku të lëngët për fëmijët ).

E rëndësishme: gjatë trajtimit të ngrohjes të produkteve prej tyre merr pothuajse 15% të kësaj substance. Për të rritur tretshmërinë e pjesës tjetër, është e këshillueshme që të shtoni ushqime të pasura me vitaminë E në enët.

Përfitimet e Vitamina E

Kapsulat Tocopherol shpesh i përshkruhen grave, sidomos gjatë shtatzënisë, por nevojitet edhe nga foshnjat. Së bashku me acid askorbik, kjo substancë ndihmon trupin të përballojë sëmundjet virale dhe ftohjet më shpejt. Është përshkruar ilaçi si një agjent imunomodulator dhe përdoret gjithashtu si pjesë e terapisë që synon rritjen e peshës trupore të foshnjave, pesha e të cilëve është nën indikatorët standardë.

Caktoni vitaminë E mund të mjeku vetëm, duke zgjedhur dozën optimale dhe formën e lirimit. Është veçanërisht e rëndësishme që të llogaritësh saktësisht sasinë e kërkuar të barit në rast se i është përcaktuar të porsalindurit.

Nëse tejkaloni normën, efektet anësore të mundshme:

 • të përzier, të vjella;
 • diarre;
 • dhimbje koke dhe lodhje;
 • ndryshimet hormonale;
 • rënia e syve.

Megjithatë, me qasjen e duhur, kjo substancë nuk do të shkaktojë probleme shëndetësore. Për të rimbushur furnizimin e vitaminës E në trup, pa u shqetësuar për futjen e rregullt të kapsulave ose tabletave, mund të futeni në dietën tuaj këto ushqime:

 • kajsi - të freskëta dhe të thata, buckthorn detit, të egra u rrit;
 • peshku: harengë, salmon, grindje;
 • viçi dhe mëlçia viçi;
 • arra dhe bishtajore;
 • vezë;
 • qumështi, salçi;
 • vaj vegjetal i papërpunuar;
 • kokrra të grurit të grurit apo drithëra të tjerë.

Ashtu si retinol, kjo substancë është vetëm pjesërisht rezistente ndaj trajtimit të ngrohjes dhe në pjatën e përfunduar është shumë më pak se në lëndën e parë. Edhe tocopherol më pak në produktet që janë nënshtruar ruajtjes afatgjatë, pasi ajo zhduket nën ndikimin e dritës dhe ajrit.

Rregullat e aplikimit

Sipas hulumtimeve të fundit nga shkencëtarët, është shumë e vështirë për një fëmijë modern të sigurohet plotësisht me vitamina, nëse mbështeteni vetëm në një dietë të ekuilibruar. Ekuilibruar në shikim të parë, menyja si rezultat mund të çojë në një mangësi të ushqyesve në 20 ose madje 30%.

Është e mundur që trupit të fëmijës të sigurohet sasia e nevojshme e vitaminave A dhe E me ndihmën e produkteve farmaceutike. Megjithatë, është e rëndësishme të kuptohet që barnat e fëmijëve janë të ndryshëm nga doza "e rritur". Forma e lirimit nuk ka rëndësi - ju mund të përdorni vitamina në pika, në formën e tabletave, në kapsula. Në mënyrë tipike, prodhuesi furnizon medikamentet e fëmijëve me një bombolancë të veçantë - një pipetë, një lugë matëse, kështu që është e lehtë të matni sasinë e kërkuar.

Kur dhe sa më së miri ofrohet një fëmijë me vitamina, çfarë doze mund t'i jepet një fëmije, në varësi të moshës së tij? Pothuajse çdo vitaminë absorbohet në mënyrë më efikase deri në orën 2 pasdite - pas zgjimit të metabolizmit është më aktiv. Nëse po flasim për bebet, pika mund t'i jepet fëmijës së bashku me qumësht gjatë ushqimit në mëngjes ose pasdite.

Nëse po flasim për bebet, pika mund t'i jepet fëmijës së bashku me qumësht gjatë ushqimit në mëngjes ose pasdite

Vitamina A

Mosha: mg (miligram): mcg (mikrogram): MO (njësi ndërkombëtare): 0-6 muaj 0.4 400 1333 7-12 muaj 0.5 500 1667 12 muaj-3 vite 0.3 300 1000

Prodhuesit e ndryshëm përdorin njësi të ndryshme të llogaritjes - miligram, mikrogram ose MO (njësi ndërkombëtare). Tabela tregon të gjitha opsionet për dozën standarde të barit në raport me moshën e foshnjës. Megjithatë, një pediatër mund të përshkruajë një opsion tjetër trajtimi dhe një dozë të ndryshme - profilaktike ose terapeutike. Në këtë rast, prindërit janë të detyruar të mësojnë udhëzimet për përdorim, përpara se të fillojnë terapinë.

Vitamina E

Tocopherol mund t'i jepet të sapolindurve - ajo shitet jo vetëm në kapsula, por edhe në një zgjidhje të naftës. Doza deri në ½ vjeç e kësaj droge - një herë në ditë, 5 pika (3 miligramë). Fëmijëve të moshuar tashmë duhet të jepet 4 miligramë. Kjo pjesë mbetet relevante derisa fëmija të arrijë 2-3 vjet. Pediatrit rekomandojnë marrjen e vitaminës para ngrënies.

Pediatrit rekomandojnë marrjen e vitaminës para ngrënies

Vitamina E për fëmijët është ndonjëherë e disponueshme në tableta të përtypura ose në kapsula. Këto të fundit janë të përshtatshme për fëmijët parashkollorë të cilët lehtë mund të gëlltisin një kapsulë.

Është e rëndësishme t'u kushtoni vëmendje etiketave dhe paralajmërimeve mbi paketimin e barnave. Udhëzimet për përdorimin e drogës janë përshkruar më në detaje kundërindikacionet dhe moshën e përdorimit.

Çfarë kërcënon mungesën e vitaminave?

Dobësitë e vitaminave ose hypovitaminosis janë një kusht i rrezikshëm për trupin e një fëmije. Kjo ndodh rrallë, por ju duhet të jeni në gjendje të vini re manifestimet atipike të sjelljes së fëmijës dhe të kontaktoni një specialist në kohë. Çfarë mungon në trupin e fëmijës? Cilat simptoma mund të tregojnë hypovitaminosis e vitaminave A dhe E? Konsideroni këto shenja dhe si t'i përcaktoni në detaje.

Mungesa e vitaminës A

Retinoli është në gjendje të mbetet në indet - me një pranim jo sistematik trupi do të rregullojë në mënyrë të pavarur ekuilibrin e saj. Ndonjëherë mungesa e kësaj substance është aq e rëndësishme që trupi fillon të sinjalizojë një problem. Nevojitet vitamina A për fëmijët, për të siguruar që fëmija të marrë atë nuk është e mundur për disa arsye:

 • Lartësia dhe pesha e foshnjës është nën normale.
 • Fëmija shpesh është i sëmurë, në zonën e rrezikut - traktin e sipërm respirator dhe traktin gastrointestinal.
 • Lëkura është e thatë, me luspa, çarje të mundshme në këmbë. Zonat e inflamuara të lëkurës shfaqen në stomak, gjunjë, mollaqe, foshnja ankohet për kruajtje.
 • Flokët bëhen të thatë, nuk shkëlqejnë dhe bien jashtë.
 • Membruzat e mukozës (goja, sipërfaqet e brendshme të qepallat, pasazhet e hundës) duken të sëmura - paraqiten erozionet, ulçera.
 • Puna e saktë e kanalit të tharjes është e shqetësuar, shfaqet një "sindrom i syrit të thatë" - shkëlqimi zhduket, sytë kruhen dhe piqen. Mund të ketë infeksione të shpeshta të syrit, në veçanti, konjuktiviti. Në fillimet e hershme, mungesa e vitaminës A mund të kushtojë vegim i një fëmije - kornea bëhet më e hollë, duke çuar në një vrimë të syrit.

Nëse ekziston dyshimi për mungesë të vitaminës A, duhet të konsultoheni menjëherë me një pediatër. Ndoshta mjeku do të përshkruajë injeksione intramuskulare të drogës, ose do të rekomandojë marrjen e saj në formën e pikave, nëse fëmija është më pak se 2 vjeç.

Në mënyrë tipike, retinoli duhet të përshkruhet vetëm për ata fëmijë që shpesh janë të sëmurë dhe mbeten prapa në zhvillim. Në raste të tjera, rekomandimet e mjekut mund të jenë të ndryshme.

Mungesa e vitaminës E

Vitamina E është e nevojshme për përdorim nga fëmija vetëm nëse ka dëshmi. Zakonisht, një pediatër përshkruan një sërë provimesh: testet e gjakut, testet e urinës që do të theksojnë më saktë problemin. Kjo është e domosdoshme sepse simptomat e jashtme - lëkura e thatë, gjumi i varfër dhe oreksi, nervoziteti, mund të tregojnë mungesën e kësaj vitaminë dhe hypovitaminozën në përgjithësi (shih gjithashtu: Çfarë duhet të bëni nëse një fëmijë në 5 vjet ka lëkurë të thatë? ).

)

Para se të bëjnë rekomandime, një mjek i mirë do t'u kërkojë prindërve pyetje rreth rrethanave të lindjes së fëmijës - nëse ajo ishte e plotë, nëse nuk kishte komplikacione lindjeje. Nëse një fëmijë është rreth një vjeç, pediatri do të zbulojë nëse foshnja ushqehet me gji ose me gji dhe gjithashtu kontrollon maturinë e një burimi. Disa ilaçe kontribuojnë në mbylljen e shpejtë të hapjes së kafkës tek fëmijët, gjë që nuk është gjithmonë e dëshirueshme. Përveç kësaj, faktorë të rëndësishëm janë:

 • peshën trupore të fëmijës;
 • probabiliteti i anemisë;
 • çrregullime gjenetike të gjakut;
 • sëmundje të syve;
 • karakteristika të tjera individuale të një pacienti të vogël.

Pediatrit pohojnë se një i mitur është plotësisht i pajisur me vitaminë E nga qumështi i nënës. Megjithatë, një grua pleqsh duhet t'u kushtojë vëmendje të veçantë ushqimeve të saj - sigurohuni që menyja e saj të jetë e ndryshme dhe e balancuar. Përzierjet artificiale gjithashtu pasurohen me vitamina të nevojshme për zhvillimin e duhur të foshnjave. Zakonisht, duhet vetëm të rishikoni ushqyerjen e nënës dhe fëmijës për të mbrojtur fëmijën nga hipovitaminoza e mundshme.

Nëse mjeku vendos të përshkruajë vitaminën E, ai duhet të paralajmërojë për tiparet e marrjes së këtij droge. Në veçanti, droga nuk duhet të merret së bashku me agjentë që përmbajnë hekur, përndryshe asnjë prej tyre nuk do të përmbushë funksionin e tij. Është e nevojshme të mbështetet një boshllëk prej 2 orësh ndërmjet pritjes së të dyjave.

A ka tepricë?

Në raste të rralla, hypervitaminosis mund të ndodhë, veçanërisht nëse ju merrni vitamina pakontrollably. Cili është rreziku i kësaj gjendjeje dhe cilat janë karakteristikat e tij karakteristike? Një mbipopullim i retinolit (vitamina A) mund të shfaqet me simptoma mjaft të rrezikshme:

 • hydrocephalus (një rritje në madhësinë e craniumit për shkak të akumulimit të lëngjeve);
 • ënjtje e gropës, si dhe ripple e saj;
 • përzierje, rritje të urinimit, skuqje dhe djersitje.

Hipervitaminoza E karakterizohet nga dobësi e përgjithshme, marramendje dhe nauze. Përveç kësaj, simptoma të tjera janë të mundshme:

 • hemorragji retinës;
 • diarre;
 • imuniteti i reduktuar;
 • presion të lartë të gjakut;
 • shkelje e sistemit nervor.

Siç mund ta shihni, mungesa e vitaminave A dhe E është po aq e rrezikshme sa dhe e tepërt e tyre. Çështja e marrjes së medikamenteve shtesë duhet të zgjidhet vetëm me mjekun. Është specialisti i cili do t'ju tregojë nëse fëmija duhet t'i nënshtrohet një kursi trajtimi dhe cili është doza optimale e vitaminës. Mos harroni se prindërit e mirë janë të detyruar të marrin vendime të informuara për çështjet që kanë të bëjnë me shëndetin e fëmijës së tyre.

Ndani me shokët tuaj!

Kur dhe sa më së miri ofrohet një fëmijë me vitamina, çfarë doze mund t'i jepet një fëmije, në varësi të moshës së tij?
Çfarë kërcënon mungesën e vitaminave?
Çfarë mungon në trupin e fëmijës?
Cilat simptoma mund të tregojnë hypovitaminosis e vitaminave A dhe E?
A ka tepricë?
Cili është rreziku i kësaj gjendjeje dhe cilat janë karakteristikat e tij karakteristike?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали