Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Vaji i qimnonit të zi: vetitë medicinale, përfitimet dhe kundërindikimet, përdorimi në kozmetologji

 1. Përbërja kimike
 2. Prona të dobishme
 3. Për fëmijët
 4. Për burrat
 5. Për gratë
 6. Rregullat dhe fushëveprimi i vajit të qimnonit të zi
 7. Karakteristikat shëruese
 8. Karakteristikat kozmetike
 9. Karakteristikat e dobishme të qimnonit në gatim
 10. Si të zgjidhni vajin e qimnonit të zi
 11. Rregullat e ruajtjes së produkteve
 12. Dëmtuar nga përdorimi dhe kundërindikacionet

Jemi mësuar t’i shoqërojmë farat e qimnonit me erëza, që i japin pjatave një shije dhe aromë të këndshme Jemi mësuar t’i shoqërojmë farat e qimnonit me erëza, që i japin pjatave një shije dhe aromë të këndshme. Por, përveç kësaj, nga farat e kësaj bime bëni vajin, i cili ka veti të jashtëzakonshme shëruese. Sot do të kuptojmë se si ta forcojmë shëndetin tonë dhe të kurojmë disa sëmundje me këtë produkt.

Përbërja kimike

Vaji i qimnonit të zi nxirret nga farat e bimëve të papërpunuara me ftohje, gjë që ju lejon të kurseni të gjitha substancat e dobishme. Në formën e përfunduar, ai përmban acide yndyrore të pangopura ( Omega-3 . Omega-6 dhe Omega-9 ), i domosdoshëm në trajtimin, si dhe për parandalimin e shumë sëmundjeve. Vaji i qimnonit të zi nxirret nga farat e bimëve të papërpunuara me ftohje, gjë që ju lejon të kurseni të gjitha substancat e dobishme

Përbëhet nga grupi i vitaminave A . . D dhe E . Vaji i farës së qimnonit përmban shumë makro dhe mikronutriente, si hekuri, kalciumi, bakri dhe shumë të tjerë. Përveç sa më sipër, ai përmban aminoacidet , flavonoids, phytosterols, tanin, vajra esencialë, saponins dhe enzima.

Shtë e rëndësishme! Ky produkt, përkundër përbërjes unike, nuk është një ilaç i pavarur, dhe duhet të përdoret në terapi komplekse, pas konsultimit me mjekun tuaj.

Prona të dobishme

Pranimi i këtij produkti bimor ka një efekt pozitiv në pothuajse të gjitha sistemet dhe organet e një personi, pra, vaji i qimnonit të zi:

 1. Vepron si një imunomodulator i fortë.
 2. Heq inflamacionin.
 3. Ka një efekt pozitiv në sistemin nervor, ndihmon në lehtësimin e tensionit dhe tejkalimin e stresit.
 4. Ka efekte analgjezike dhe antispazmatike.
 5. Ka një efekt të dobishëm në sistemin urinar.
 6. Stimulon mbeturinat e duhura të biliare.
 7. Normalizon traktin tretës.
 8. Excretes toksinat dhe toksinat nga trupi.
 9. Shtë një profilaktik kundër kancerit.
 10. Ndihmon në luftën kundër peshës së tepërt.
 11. Normalizon mëlçinë.
 12. Efektive kundër hemorroide.
 13. Përdoret për të trajtuar sëmundjet e lëkurës.
 14. Përdoret për ftohjet dhe ftohjet.
 15. Ka veti antipiretike.

Për fëmijët

Përdorimi i brendshëm i këtij produkti lejohet për fëmijët nga 6 vjeç. Kjo është për shkak të faktit se përbërësit e perimeve që e përbëjnë atë mund të shkaktojnë reaksione alergjike tek një fëmijë. Pas 6 vjetësh, ky produkt shpesh u përshkruhet fëmijëve si një ilaç anthelmintik.

Për burrat

Vaji i qimnonit të zi ndihmon për të luftuar një sëmundje të tillë si prostatiti. Besohet se ata meshkuj që marrin periodikisht këtë vaj kanë shumë më pak të ngjarë të vuajnë nga adenoma e prostatës. Gjithashtu, konsumi i rregullt i produktit kontribuon në përmirësimin e fuqisë, rritjen e dëshirës seksuale dhe pjellorinë. Vaji i qimnonit të zi ndihmon për të luftuar një sëmundje të tillë si prostatiti

Për gratë

Me këtë produkt ju mund të zgjidhni një numër problemesh që lidhen me shëndetin e grave. Përdoret për të normalizuar ciklin menstrual, në trajtimin e infertilitetit, mastopatisë, infeksioneve dhe formacioneve onkologjike në organet e sistemit riprodhues të femrës. Isshtë i përbërë 100% nga përbërës natyralë dhe i pajisur me veti të shumta të dobishme, kështu që nuk ka kufizime në përdorimin e tij gjatë laktacionit, por, përkundrazi, është shumë i dobishëm për forcimin e laktacionit dhe forcimin e trupit të një nëne pleqsh.

E dini? Besohet se mbretëresha egjiptiane Nefertiti, e cila njihet për bukurinë e saj marramendëse, ishte duke u kujdesur për lëkurën e saj, përfshirë edhe me ndihmën e vajit të marrë nga farat e qimnonit.

Rregullat dhe fushëveprimi i vajit të qimnonit të zi

Produkti është po aq i dobishëm si për burrat ashtu edhe për gratë. Përdoret në trajtimin e shumë sëmundjeve, si dhe përdoret si një agjent profilaktik.

Dozimi dhe regjimi i këtij mjeti varet drejtpërdrejt nga sëmundja që duhet të shërohet. Por, megjithatë, ekzistojnë norma të zakonshme ditore në lidhje me përdorimin e brendshëm të vajit të qimnonit të zi:

 • fëmijë 6-10 vjeç - 1 lugë;
 • fëmijë 10-15 vjeç - 1,5 lugë;
 • të rriturit - 2 lugë.

Karakteristikat shëruese

Këtu janë disa mënyra efektive për të përdorur këtë mjet:

 1. Për të forcuar sistemin imunitar - rekomandohet të pini 0,5 lugë. në ditë, mundësisht me stomak bosh.
 2. Për trajtimin e ftohjes dhe SARS - vaji i qimnonit të zi mund të përdoret për thithje, pikojeni hundën e tyre (1 pikë në secilën e hundës), si dhe pini çaj me shtimin e 1 lugë. Kjo do të thotë 3 herë në ditë.
 3. Për hipertension, 5-10 pika vaj të qimnon të zi i shtohen një pije të ngrohtë, për shembull, në kamomil ose ndonjë çaj bimor tjetër. Pini këtë pije rekomandohet 3 herë në ditë.
 4. Për diarre - për 3 ditë, duhet ta merrni këtë ilaç si më poshtë: në 200 ml kos ose kefir, përzieni 1 lugë gjelle. l. vaj qimnon të zi dhe pini përzierjen që rezulton prej 100 ml në mëngjes dhe në mbrëmje.
 5. Kur kollitni - për të lehtësuar më mirë pështymën, duhet të merrni 15 ml lëng limoni dhe të shtoni 10 pika vaj të qimnonit të zi, pijeni këtë mjet 3 herë në ditë para ngrënies.
 6. Për të përmirësuar laktacionin - rekomandohet të pini 1 lugë. 20 minuta para ngrënies 3 herë në ditë.

Shtë e rëndësishme! Gjatë aplikimit të vajit të qimnonit të zi, është e nevojshme të rritet konsumimi i lëngjeve - uji pa gaz dhe çaji bimor, pasi ky mjet dehidraton trupin .

Karakteristikat kozmetike

Përdorimi i vajit të qimnonit të zi në kozmetologji është i pakufishëm, ai përfshin shumë cilësi të dobishme, përkatësisht:

 • ka veti anti-celulit;
 • lufton rrudhat dhe ndryshimet në lidhje me moshën;
 • normalizon gjëndrat dhjamore;
 • përmirëson nivelet hormonale gjatë menopauzës tek gratë;
 • përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe ndihmon për të hequr qafe shenjat e shtrirjes pas lindjes së fëmijëve dhe humbjes së fortë të peshës;
 • lehtëson ënjtjen;
 • përshpejton rritjen e flokëve dhe parandalon humbjen e flokëve, dhe gjithashtu ka një efekt të dobishëm në lëkurën e kokës.

Vaji i qimnonit të zi mund të shtohet në maska ​​për fytyrën dhe flokët, kremrat, ujin micellar, të përzier me vajra të tjerë, të aplikuar në drejtim të pikës, të përdorur si një mjet i vetëm ose në kombinim me ilaçe të tjera. Vaji i qimnonit të zi mund të shtohet në maska ​​për fytyrën dhe flokët, kremrat, ujin micellar, të përzier me vajra të tjerë, të aplikuar në drejtim të pikës, të përdorur si një mjet i vetëm ose në kombinim me ilaçe të tjera

E dini? Gjatë gërmimeve arkeologjike, shkencëtarët zbuluan farat e qimnonit, të cilat i përkasin Neolitit dhe Mesolitit, domethënë, vetitë shëruese të kësaj bime ishin të njohura 8 mijë vjet më parë.

Karakteristikat e dobishme të qimnonit në gatim

Qimnon është një kondicion i shkëlqyeshëm për mish dhe pasta. Shtë e vështirë të imagjinohet, për shembull, një bukë Borodino pa këtë erëz. Kur gatuaj supa dhe enët kryesore, është në gjendje të krijojë një aromë të jashtëzakonshme dhe aromë të pazakontë. Laker dhe liker të shijshëm përgatiten gjithashtu në bazë të farave të qimnonit.

Këto farëra pikante mund të shtohen dhe shtojnë zierje në çdo sallatë thjesht duke i përzier me vaj ulliri ose luledielli dhe një pikë lëng limoni. Vaj nga këto farëra mund të shtohet në kefir, kos ose çajra bimorë, si dhe të përdoret në përgatitjen e salcave për sallatat e perimeve.

Shtë e rëndësishme! Nëse, përpara se të përdorni qimnon në gatim, skuqni farat në një tigan të thatë për disa minuta, aroma e tyre do të jetë edhe më e pasur dhe më e ndritshme.

Si të zgjidhni vajin e qimnonit të zi

Vlen të kushtohet vëmendje për vendin në të cilin prodhohet nafta: Turqia, Egjipti, Etiopia, Arabia Saudite, Siria, si dhe Austria dhe Gjermania konsiderohen udhëheqës në prodhimin e saj. Shtë e dëshirueshme që produkti të paketohet në shishe qelqi ose kontejnerë të bërë nga kallaji ose plastike të klasës ushqimore. Etiketa duhet të shënohet që vaji është marrë si rezultat i ftohjes, me këtë metodë ai ruan vetitë e tij të dobishme. Ngjyra e saj mund të ndryshojë nga kafe e lehtë me një nuancë të gjelbër deri në kafe të errët. Ajo shijon astringent me hidhërim, shkalla e hidhërimit varet nga vendi i origjinës, kështu që, për shembull, vaji nga Etiopia do të jetë më i hidhuri dhe i ngopuri, dhe egjiptiani do të ketë një aromë më të ndritshme. Shtë më mirë ta blini këtë produkt jashtë vendit ose nga shitësit e besuar. Në internet mund të gjeni shumë oferta për shitjen e këtij produkti. Para se të vendosni një urdhër, lexoni përshtypjet dhe lexoni në detaje përshkrimin e produktit, duke i kushtuar vëmendje kritereve të mësipërme.

Rregullat e ruajtjes së produkteve

Si çdo vaj tjetër, ky produkt duhet të ruhet në një vend të errët, të freskët dhe të thatë, ku temperatura e ajrit nuk rritet mbi +25 ° C. Pas hapjes së paketës, në mënyrë që vaji të mbahet më i freskët, është më mirë ta mbani në frigorifer. Si çdo vaj tjetër, ky produkt duhet të ruhet në një vend të errët, të freskët dhe të thatë, ku temperatura e ajrit nuk rritet mbi +25 ° C

Dëmtuar nga përdorimi dhe kundërindikacionet

Përkundër vetive të shumta të dobishme medicinale, përdorimi i qimnonit dhe vajit prej tij ka kufizime dhe kundërindikacione, të cilat përfshijnë:

 1. Intoleranca individuale ndaj përbërësve.
 2. Periudha e gestacionit
 3. Periudha pas operacionit.
 4. Gjatë përkeqësimit të sëmundjeve kronike.

Produkti mund të shkaktojë reaksione alergjike, kështu që nëse vëreni ndonjë shenjë të skuqjes ose acarimit gjatë përdorimit të tij, ndaloni përdorimin e produktit dhe këshillohuni me mjekun tuaj. Produkti mund të shkaktojë reaksione alergjike, kështu që nëse vëreni ndonjë shenjë të skuqjes ose acarimit gjatë përdorimit të tij, ndaloni përdorimin e produktit dhe këshillohuni me mjekun tuaj Tani e dini që ky produkt mund të sjellë përfitime të mëdha për trupin e njeriut, pasi përmban një sasi të madhe të substancave të dobishme. Edhe një herë dua të theksoj se përdoret ekskluzivisht në terapi komplekse, dhe këshillohet të konsultoheni me një specialist përpara se ta merrni.

E dini?
E dini?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали