Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Si të lehtësoni kruajtje për alergji - tableta, krem ​​dhe mjete të tjera të përdorura në trajtim

 1. Përse
 2. Vendet e manifestimit
 3. Metodat e ndikimit
 4. Droga efektive
 5. Emri i barnave anti-irrituese

Alergjitë janë të ndryshme, si në origjinë dhe në patogjen, por të gjithë kanë simptoma të ngjashme, por mjete të ndryshme për trajtim. Një nga më të pakëndshme është lëkura e itchy. Kruarja me alergji është rezultat i efekteve negative të faktorëve të ndryshëm direkt në trup. Prandaj, identifikimi dhe eliminimi i shkakut kryesor të këtij shteti kërkon një qasje individuale. Alergjitë janë të ndryshme, si në origjinë dhe në patogjen, por të gjithë kanë simptoma të ngjashme, por mjete të ndryshme për trajtim

Përse

Kruhet për alergji nuk është e pazakontë, dhe sigurisht që të gjithë pyesin se çfarë e ka shkaktuar atë. Ndryshe nga shenjat e tjera të alergjisë, në formën e një hunde të lëngshme, teshtimë, ënjtje, prerje, kruarje është simptoma më e rëndësishme. Nëse koha nuk merr masa, kruajtja në lëkurë mund të jetë e komplikuar nga pezmatim i lëkurës alergjike, gjë që është shumë e pakëndshme për të dyja. fëmijë dhe për një të rritur. Shenjat e tij fillestare shprehen me skuqje të lëkurës dhe me paraqitjen e blisters. Ata ia plasën, duke lënë një njollë të qarë në lëkurë.

Pra, pse ndodh kjo? Kur substanca-alergjen depërton në trup, nivelet e histamines rriten ndjeshëm në lëkurë. Kjo rrethanë shkakton acarim të mbarimit nervor dhe si rezultat provokon një kruarje. Shpesh, për të hequr atë, përdorni një krem ​​të ndryshëm. Ky manifestim ka disa shkallë, në kushte të cilat mund të gërvishten lehtë dhe mund të ndodhë një kruarje e thellë.

Është e rëndësishme të filloni me kohë trajtim alergji , sepse mosveprimi nganjëherë mund të çojë në pasoja të pakëndshme që nuk janë vetëm estetikisht jo tërheqëse, por gjithashtu shkaktojnë shumë ndjesi të pakëndshme.

Llojet e kruajtjes në lëkurë:

Në shumicën e rasteve, pas një kruarje alergjike, formohen skuqje të lëkurës dhe blisters, të cilat më pas shpërthen. Sidoqoftë, kërkohet trajtim adekuat me pilula. krem , Ointments.

Vendet e manifestimit

Lokalizimi i manifestimeve varet nga lloji i alergjisë. Për shembull, kur kafshon një insekt ose gjatë kontaktit me substancën, lëkura kruhet në një vend të caktuar. Në rast të alergjive ushqimore, acarimi përhapet në të gjithë trupin dhe kjo ndodh shumë shpejt. Më shpesh, kjo simptomë shfaqet në lëkurë dhe mukozë, madje edhe në zgavrën me gojë.

Veçmas është e nevojshme që të alokohen acarimet e mukozave një sy kontakti me pluhurin, kimikatet, mbytjen e kafshëve ose kozmetikës. Sidomos shpesh ndodhin alergji tek njerëzit që mbajnë lente, por ato zhduken sapo lente të hiqen dhe sytë lihen me ujë të ftohtë.

Metodat e ndikimit

Në botën moderne, shumica e sëmundjeve janë të shërueshme, dhe alergjitë nuk janë përjashtim. Në manifestimet e saj të para, sidomos kur është fjala për fëmijën, është e nevojshme të eliminohet faktori kryesor që shkakton shqetësim. Ndihma për alergji: Në botën moderne, shumica e sëmundjeve janë të shërueshme, dhe alergjitë nuk janë përjashtim

 • nëse acarimi shkaktohet nga kozmetika, duhet menjëherë të lani me ujë të pastër dhe, nëse është e nevojshme, të merrni tableta antiallergjike;
 • nëse lëkura vazhdon të kruhet edhe pasi kontakti me alergjenin të pushojë, mund të duhet të aplikoni një vaj ose krem ​​të veçantë.

Droga efektive

Trajtimi me alergji kryhet me barna të ndryshme që ndihmojnë në lehtësimin e kruajtjes së lëkurës dhe manifestimeve të tjera. Në të gjitha rastet, përdoren antihistaminë. Ato janë në dispozicion në tableta, por nëse janë të nevojshme për fëmijën, atëherë mund të blini ilaçe në formën e një shurupi.

Përkundër faktit që një person pas marrjes së ilaçeve antihistamine ka ndjenjën se alergjia me të gjitha simptomat e saj shkon larg, trajtimi i tillë ka efekte anësore. Ata janë shprehur në përgjumje, letargji, letargji.

Përveç pilulave, trajtimet e lëkurës shpesh përdoren në trajtim për të ndihmuar në lehtësimin e acarimit në një kohë të shkurtër. Ky ilaç është veçanërisht i rëndësishëm kur fëmija ka kruarje. në fytyrë që shpesh ndodh në sfondin e reagimeve alergjike që vijnë nga ushqimi.

Ka droga të bazuara në kortikosteroide (përbërës aktiv i kortizolit) që ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, për shkak të të cilave ndodh anestezi. Nëse përdorni drogë hormonale për një kohë të shkurtër, atëherë nuk ka rrezik për këtë. Por ata mund të përshkruajnë vetëm një mjek. Ka droga të bazuara në kortikosteroide (përbërës aktiv i kortizolit) që ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, për shkak të të cilave ndodh anestezi

Emri i barnave anti-irrituese

Vlen të përmendet se trajtimi duhet të kryhet tërësisht, domethënë me përdorimin e barnave në formën e tabletave dhe kremrave. Këto përfshijnë:

 • krem kortikosteroid (Fluorocort, Lorinden, Advantan);
 • krem që përmbajnë lanolin;
 • jo vajra hormonale, kremra që janë të përshtatshme për trajtimin e një fëmije (Protopic, Panthenol, Desitin, Skin-cap, Fenistil gel).

Disa mjete janë vërtet të padëmshme, por kjo nuk do të thotë se ato mund të keqpërdoren. Në asnjë rast nuk mund të mjekosh vetë, duhet të kontaktosh gjithmonë një mjek që do të përshkruajë pilula dhe krem ​​që janë të nevojshëm në një situatë të caktuar.

Pra, pse ndodh kjo?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали