Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Si shfaqet alergjia e lulëzimit tek fëmijët në pranverë: simptomat dhe trajtimi

 1. Cilat bimë shkaktojnë një reagim në pranverë?
 2. Cilat bimë janë të rrezikshme në verë?
 3. Mekanizmi i zhvillimit
 4. Simptomat dhe pamja klinike
 5. Komplikime
 6. Diagnostics
 7. Metodat e trajtimit
 8. mjekim
 9. Mjetet juridike popullore
 10. inhalacion
 11. Si të mbrosh një fëmijë?
 12. A kalon me moshën?

Pollinoza (një alergji ndaj polenit të bimëve lulëzuar ) është një sëmundje që prek organet e sistemit të frymëmarrjes, mukozën dhe organet e brendshme të një fëmije.

Sëmundja konsiderohet shumë e zakonshme, rreth 20% e popullsisë vuan nga ethet e sojës, deri në një shkallë ose në një tjetër. Në të njëjtën kohë, ka një tendencë për një rritje të incidencës, dhe mosha e pacientëve po bëhet gjithnjë e më e re.

Pra, para se të besohet se simptomat e pollinozës manifestohen vetëm në adoleshencë dhe në moshë më të vjetër , sot ka raste të zhvillimit të simptomave të alergjisë së lulëzimit dhe të fëmijëve.

Si shfaqet alergjia e ëmbël tek fëmijët? Mësoni rreth saj nga tonë artikuj .

Cilat bimë shkaktojnë një reagim në pranverë?

Cilat bimë shkaktojnë një reagim në pranverë

Reaksion alergjik në pranverë (prill-maj) lidhet me lulëzimin e pemëve .

Rreziku më i madh është lulëzimi i pemëve të tilla si thupër , gjethe, panje, aspen, hirit, lisi.

Më parë, besohet se pollinoza në një fëmijë manifestohet si një reagim ndaj lulëzimit të plepit, por poshtë, megjithatë, vetë poshtë nuk shkakton pollinozë (ka një lloj tjetër reagimi alergjik).

Sidoqoftë, pusi i plepit është në gjendje të mbajë vetë pelenin e bimëve të tjera të lulëzuar. Është kjo polen që provokon zhvillimin e pollinozës.

Bimët e rrezikshme konsiderohen gjithashtu fruta dhe pemë kokrra të kuqe , sezoni i lulëzuar i të cilave ndodh edhe në pranverë.

në përmbajtjen ↑

Cilat bimë janë të rrezikshme në verë?

Shtimi i ardhshëm i pollinozës ndodh në periudhën e verës (qershor - korrik). Në muajt e verës lulet e livadheve të barit (luleradhiqe, hithra, kamomil). Pollen e këtyre bimëve, që përhapen përmes ajrit, çon në zhvillimin e pollinozës.

Përveç kësaj, bimë të rrezikshme drithëra, të cilat në verë gjithashtu lëshojnë polen, i cili është një alergjen e fortë.

Në fund të verës (gusht) lulëzojnë barërat e këqija, si pijet e këqija , quinoa . Në këtë pikë formohet edhe poleni, i cili mund të provokojë një reaksion alergjik.

në përmbajtjen ↑

Mekanizmi i zhvillimit

Mekanizmi i zhvillimit

Reagimi alergjik ndaj lulëzimit të bimëve në një fëmijë manifestohet në ato periudha kur përmbajtja e polenit në ajër rritet ndjeshëm dhe arrin vlerat kritike .

Këta tregues janë relativë (10-20 kokrra për 1 metër kub ajri). Megjithatë, manifestimet e pollinozës mund të ndodhin me një përmbajtje më të ulët të polenit.

Pluhuri përfaqëson një farë mashkullore jashtëzakonisht të vogël të një fabrike. Përbëhet nga një proteinë e veçantë , e cila perceptohet nga sistemi imunitar i trupit si një substancë alergjike.

Duke marrë në membranën mukoze dhe në rajonin e traktit të frymëmarrjes së sipërme, kjo proteinë aktivizon sistemin imunitar. Imuniteti e percepton atë si një organizëm të huaj, dhe jep përgjigjen e duhur, duke lëshuar një substancë të veçantë - histamine .

Nivelet e larta të histamines provokojnë zhvillimin e simptomave karakteristike të alergjisë.

në përmbajtjen ↑

Simptomat dhe pamja klinike

Si shfaqet alergjia e përgjakshme tek fëmijët? Jashtë, manifestimet e pollinozës janë të ngjashme me simptomat e zakonshme të ARVI: fëmija ndihet i dobët, dhimbje koke, ai ka një kollë, shkarkimin e hundës.

Në të njëjtën kohë, shumë prindër e perceptojnë këtë si sinjal të fillimit të ftohtit dhe i japin fëmijës antiviral.

Kjo nuk mund të bëhet, pasi marrja e këtyre ilaçeve mund të përkeqësojë situatën , të forcojë manifestimet klinike të sëmundjes. Ndër simptomat karakteristike të etheve të kashtës përfshijnë:

Si të identifikohen alergjitë tek macet në një fëmijë? Përgjigja gjeni tani.

në përmbajtjen ↑

Shumë substanca - alergenet kanë një strukturë të ngjashme në strukturë , e cila provokon zhvillimin e simptomave të një reaksioni patologjik. Pra, proteina polenike është e ngjashme me proteinën e gjetur në disa ushqim .

Si rezultat, sistemi imunitar i trupit i percepton këto proteina në mënyrë të barabartë, dhe, në përputhje me rrethanat, prodhon një reagim të njëjtë. Kjo quhet ndër-alergji.

Pra, në rast të një alergjie në lulëzimin e pemëve, nuk rekomandohet të hani produkte të tilla si: lajthi i thupërve, fruta të gurit dhe manave, arra, mollë, domate, tranguj, patate.

Kujdes duhet të zbatohet për të gjitha llojet e koleksioneve bimore që përdoren në mjekësinë bimore.

Kur lulëzon barra livadhe, pijet e maja, produktet e pjekjes, drithërat e drithërave, luleshtrydhet, frutat e agrumeve duhet të përjashtohen nga dieta . Kur lulëzojnë barërat e këqija, nuk rekomandohet përdorimi i farave, erëza, karrota, fruta agrume, hudhra, zierje bimore.

në përmbajtjen ↑

Komplikime

Komplikime

Gjatë përkeqësimit të alergjisë sezonale, mirëqenia e përgjithshme e fëmijës përkeqësohet, ndihet fjetur, ndjen dhimbje koke.

Kjo ndikon negativisht në vëmendjen e tij, gjë që më vonë mund të çojë në probleme me punën akademike .

Nëse një fëmijë ka një manifestim të lëkurës të alergjisë, i shoqëruar nga një skuqje dhe kruajtje e rëndë, kur kruhet lëkura, formohen plagë përmes të cilave një infeksion hyn në trup.

Kjo mund të çojë në pasoja shumë serioze, duke përfshirë edhe helmimin e gjakut . Një reagim i fortë alergjik mund të shkaktojë zhvillim. shoku anafilaktik ose edemë Quincke - një gjendje e rrezikshme që çon në mbytje, asfiksim.

në përmbajtjen ↑

Diagnostics

Shfaqjet e pollinozës janë të ngjashme me simptomat e një ftohjeje të zakonshme .

Megjithatë, ka disa dallime: gjatë pollinozës, temperatura e trupit të fëmijës nuk rritet, nyjet limfatike nuk rriten, nuk ka siklet në nyje, skuqje e fytit.

Të gjitha këto simptoma janë karakteristikë e ARVI. Përveç manifestimeve klinike në diagnozë , bëhen këto studime:

 • test i detajuar i gjakut për të përjashtuar sëmundjet infektive;
 • një përgjigje imunologjike për të zbuluar praninë e antitrupave;
 • testet e lëkurës për të identifikuar substancën - një alergjen.
në përmbajtjen ↑

Metodat e trajtimit

Metodat e trajtimit

Çfarë duhet të bëni Nëse një fëmijë ka simptoma të ngjashme alergjike në të njëjtën kohë të vitit, foshnja duhet t'i tregohet specialistit.

Përndryshe, zhvillimi i mundshëm i komplikimeve, siç është përmendur më sipër.

Mjeku do të bëjë një diagnozë të saktë, të identifikojë substancën - ngacmues , dhe, në varësi të rezultateve, përshkruajnë terapi të përshtatshme komplekse.

Çfarë duhet të bëni nëse foshnja ka alergji ndaj antibiotikut? Lexoni për këtë. këtu .

në përmbajtjen ↑

mjekim

Si të trajtojmë:

 1. Për të eliminuar simptomat e pollinozës, lehtësojnë gjendjen e fëmijës, rekomandohet përdorimi i agjentëve anti-histamine të gjeneratës së tretë . Ata lejojnë që të arrijnë rezultate pozitive në një kohë të shkurtër dhe me pothuajse asnjë ngjarje të padëshirueshme. Këto fonde përfshijnë Erius, Loratadin, Zyrtec, Zodak.
 2. Nëse në mesin e simptomave të pollinozës në një fëmijë, rinitit alergjik është vërejtur, ka kuptim të përshkruani pika speciale të vazokonstriktorit hundor (për shembull, Allergodil). Në konjuktivit alergjik, bletet e syrit janë të përshkruara për të lehtësuar inflamimin e mukozës së syrit, duke eliminuar grisjen (për shembull, Opticorm).
 3. Terapia me vitamina tregohet për të forcuar sistemin imunitar. Megjithatë, vetëm mjeku duhet të zgjedhë ilaçin, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të trupit të fëmijës dhe mundësinë e jotolerancës ndaj çdo komponenti të drogës.
në përmbajtjen ↑

Mjetet juridike popullore

Mjetet juridike popullore

Recetat e mëposhtme popullore do të ndihmojnë për të hequr manifestimet e pollinozës:

 1. Shkrini 4 qepë të mesme, derdhni ujë të vluar në temperaturën e dhomës, lëreni për disa orë. Do të thotë tendosje, të marrë 3-4 herë në ditë për disa gllënjka.
 2. Thitheni kripën e tryezës me ujë të ngrohtë të zier (1. lugë kripë për litër ujë), pije hundën tuaj çdo 2-3 orë.
në përmbajtjen ↑

inhalacion

Nëse një fëmijë vuan nga sulmet e astmës gjatë periudhës së lulëzimit të bimës, foshnja ka nevojë për inhalacione të veçanta .

Procedura do të zgjerojë bronket, do të lehtësojë frymëmarrjen, do të pastrojë zonën e traktit respirator nga substanca-alergjen.

Është shumë e thjeshtë për të përgatitur thithjen, për këtë është e nevojshme të derdhni ujë në inhalator (kjo nuk duhet të jetë shumë e nxehtë), shtoni një sasi të vogël sode buke . Procedura rekomandohet çdo 2-3 orë, kohëzgjatja prej 5-10 minuta.

rekomandimet për të lehtësuar simptomat e alergjisë në diell në fëmijë, ju do të gjeni në faqen tonë të internetit.

në përmbajtjen ↑

Si të mbrosh një fëmijë?

Në rast të mbindjeshmërisë ndaj polenit të bimëve lulëzuar duhet të merren masat e mëposhtme parandaluese:

 1. Mundohuni të mos dalni në mot të nxehtë, të thatë dhe me erë, pasi që në këtë kohë përqendrimi i polenit në ajër është veçanërisht i lartë.
 2. Rregullisht humidify ajrit në çerdhe. Për ta bërë këtë, mund të përdorni një humidifier ose kontejnerë të veçantë me ujë të nxehtë.
 3. Sa më shpesh të jetë e mundur për pastrimin e lagësht në çerdhe.
 4. Përjashtoni nga dieta të gjitha ushqimet që mund të shkaktojnë reaksion alergjik.
 5. Pasi fëmija të ketë ardhur nga rruga, është e nevojshme të lahet, pihet hunda me kripur.
në përmbajtjen ↑

A kalon me moshën?

Nëse pollinoza nuk trajtohet, sëmundja rrjedh në një formë të lënë pas dore, komplikimet zhvillohen në formë astmë .

Nëse terapia ishte e saktë dhe me kohë, me kalimin e kohës, simptomat e pollinozës zhduken ose zhduken plotësisht.

Pollinoza është një reaksion alergjik ndaj lulëzimit të bimëve (poleni i tyre). Alergjen është një proteinë e gjetur në polen. Sëmundja ka një numër simptomash që janë të ngjashme me manifestimet e ARVI, megjithatë ka edhe dallime.

Pollinoza duhet të trajtohet, përndryshe mund të zhvillohen komplikime. Trajtimi është kompleks, me përdorimin e barnave, mjeteve popullore.

Ju mund të mësoni për alergjitë sezonale tek fëmijët nga videoja:

Cilat bimë shkaktojnë një reagim në pranverë?
Cilat bimë janë të rrezikshme në verë?
A kalon me moshën?
Si shfaqet alergjia e ëmbël tek fëmijët?
Cilat bimë shkaktojnë një reagim në pranverë?
Çfarë duhet të bëni nëse foshnja ka alergji ndaj antibiotikut?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали