Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Si për të trajtuar në shtëpi folikulare dhimbje të fytit në fëmijët: foto e fyt, simptomat, trajtim

 1. Karakteristikat e sëmundjes
 2. Patogjenët dhe rrugët e infeksionit
 3. arsyet
 4. Kush është në rrezik?
 5. Simptomatologjia
 6. Diagnostics
 7. Komplikime të mundshme
 8. trajtim
 9. Terapia e drogës
 10. Mjekësi tradicionale
 11. Masat parandaluese

Grykësi folikulare është një sëmundje infektive e natyrës akute të kursit . Më shpesh ndodh në sezonin e ftohtë, kur fëmija shpesh është super-ngrënë, është i mangët në vitamina .

Angina (gluten akute) ka një total prej 4 lloje, gjëndra folikulare është një prej tyre, dhe më e zakonshme.

Një fëmijë i sëmurë manifeston tërë kompleksin e simptomave karakteristike. Shkaku i zhvillimit të sëmundjes është mikroflora patogjene (bakteret) që proliferohen në mënyrë aktive në bajamet, gjë që shkakton inflamacion, ënjtje dhe gërryerje. Në trajtimin e angina folikulare në fëmijët flasin në artikull.

Për simptomat dhe trajtimin e anginës catarrhal në fëmijët, lexoni tonë artikull .

Karakteristikat e sëmundjes

Karakteristikat e sëmundjes

Grykë folikulare është një proces inflamator akut në të cilin përfshihen grupe të ndryshme të bajametëve, të cilat janë pjesë e sistemit limfatik dhe faringut.

Inflamacioni prek jo vetëm membranën mukozale të bajametëve, por edhe folikulat e tyre të vendosura më thellë.

Tonsilat e prekura rriten, rriten në madhësi, në sipërfaqen e tyre formohen abscesset e bardha të theksuara qartë , të cilat me kalimin e kohës rriten, bashkohen me njëri-tjetrin, duke formuar një abscesi të purulent. Shfaqja e të tilla ulcerat konsiderohej tipari kryesor dallues i sëmundjes së këtij lloji.

Patologjia mund të zhvillohet si një sëmundje e pavarur (primare), megjithatë, më shpesh ilaçe folikulare manifestohet si pasojë e sëmundjeve të tjera infektive që ndodhin në trup (për shembull, difteria ).

në përmbajtjen ↑

Patogjenët dhe rrugët e infeksionit

Agjentët shkaktarë të sëmundjes janë mikroorganizmat bakteriale .

Më e zakonshme në mesin e tyre është streptokoku. Më pak të zakonshme, stafilokoku, pneumokoku dhe bakteret e tjera bëhen shkaku kryesor i grykës folikulare.

Ju mund të infektohen nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me një bartës të virusit ( metodë me ajërza ), duke përdorur sende shtëpiake të zakonshme, siç janë pjatat ( kontakti - familja ).

Megjithatë, metoda më e zakonshme e infeksionit është e brendshme, domethënë, kur një fëmijë tashmë ka infeksion të infeksionit në trup në formën e ndonjë sëmundje infektive që ndodh në një formë kronike (kariesit të patrajtuar, inflamacion të sinuseve të hundës, veshëve).

Megjithatë, metoda më e zakonshme e infeksionit është e brendshme, domethënë, kur një fëmijë tashmë ka infeksion të infeksionit në trup në formën e ndonjë sëmundje infektive që ndodh në një formë kronike (kariesit të patrajtuar, inflamacion të sinuseve të hundës, veshëve)

Ka raste kur mikroorganizmat patogjenë - patogjenët tashmë janë të pranishëm në bajamet të foshnjës (kjo situatë është vërejtur me grykët kronike), në këtë rast, madje edhe me një efekt të lehtë negativ në trup, fëmija sëmuret.

Periudha e inkubacionit për dhimbje folikulare zakonisht nuk zgjat më shumë se 24 orë, pasi që sëmundja ka një kurs të rëndë, manifestimet e saj klinike po zhvillohen me shpejtësi.

Çfarë është grykë virale? Përgjigja gjeni tani.

në përmbajtjen ↑

arsyet

Shkaku kryesor i zhvillimit të anginës folikulare është depërtimi i agjentit shkakësor në organizëm dhe aktivizimi i saj. Faktorët e mëposhtëm negativ mund të çojnë në një rritje të aktivitetit të mikroflora patogjene:

 1. Dobësimi i imunitetit për shkak të sëmundjeve të shpeshta virale.
 2. Supercooling një fëmijë nën kushte të pafavorshme të motit, duke pirë ushqime të ftohta ose pije, banje në ujë të ftohtë.
 3. Kontaktoni me shpërndarësin e infeksionit, përdorimin e gjërave të tij, enët, lodrat.
në përmbajtjen ↑

Kush është në rrezik?

Fëmijët 4-7 vjeç janë më të ndjeshëm ndaj infeksionit, veçanërisht fëmijët që ndjekin shkollën dhe kopshtin.

Në fëmijët nën moshën 4 vjeç, sëmundja diagnostikohet më rrallë. Fëmijët nën moshën një vjeçare pothuajse kurrë nuk vuajnë nga dhimbje folikulare.

Simptomatologjia

Grykë folikulare në fëmijë - foto:

Sëmundja ka një pamje klinike karakteristike , e cila shprehet në shenjat e përgjithshme dhe lokale. Lokale konsiderohen manifestime të tilla si:

 • bajamet të zgjeruar dhe nyjet limfatike, dhimbja e tyre;
 • skuqje e mukozës së bajameve;
 • formimi në sipërfaqen e tyre të njollave specifike të bardha, flluska të mbushura me përmbajtje purulente.

Shenjat e zakonshme përfshijnë:

 1. Shëndeti i dobët, dobësia, përgjumja.
 2. Marramendje, dhimbje koke.
 3. Rritja e temperaturës së trupit në vlera të larta (39 gradë dhe më lart). Në këtë rast, fëmija mund të ndiejë në mënyrë alternative ethe dhe dridhura.
 4. Rritja e pulsit.
 5. Mungesa e oreksit, e lidhur me shëndetin e dobët, dhimbje të fytit, duke u rritur në kohën e gllabërimit.
 6. Errësirë ​​në sy.
 7. Ndryshimi i sjelljes (nervozizëm, moodiness).
 8. Tharje dhe dhimbje të fytit.
 9. Shkeljet e karrikut, nauze (nuk tregohet në të gjitha rastet).
 10. Hyperhidrosis.
 11. Çrregullimi i gjumit
 12. Dhimbje në nyje, zemër.

rekomandimet për trajtimin e herpesit dhimbje të fytit ju do të gjeni në faqen tonë të internetit.

në përmbajtjen ↑

Diagnostics

Diagnostics

Kur zbulohet angina folikulare , metoda të tilla diagnostike përdoren si:

 • vlerësimi i pamjes klinike (grupi i simptomave, ankesat e pacientëve);
 • pharyngoscopy (vlerësimi i gjendjes së mukozës faringut);
 • numërimi i plotë i gjakut (pacienti ka një nivel të rritur neutrofili, eozinofili, ESR).
në përmbajtjen ↑

Komplikime të mundshme

Në rast të dhimbjes folikulare, gjendja shëndetësore e fëmijës zakonisht normalizohet 7-8 ditë pas fillimit të sëmundjes (natyrisht, me kusht që trajtimi të fillojë me kohë).

Megjithatë, nëse mungon terapia e duhur, sëmundja mund të shkaktojë shfaqjen e komplikimeve të ndryshme , si:

 1. Meningjiti i streptocokut.
 2. Sëmundje të përbashkëta.
 3. Sepsis (kur përmbajtja purulent hyjnë në gjak, duke shkaktuar infeksion).
 4. Infeksioni i vazhdueshëm i vazhdueshëm i trupit (shoku infektiv).
 5. Sindromi i Meniere (inflamacion i veshit të brendshëm).
në përmbajtjen ↑

trajtim

trajtim

Zakonisht, pacienti që vuan nga dhimbja folikulare nuk kërkon hospitalizim .

Përjashtim janë rastet jashtëzakonisht të rënda ku fëmija ka nevojë për monitorim të vazhdueshëm nga mjeku.

Megjithatë, foshnja, që ka manifestimet e para të sëmundjes, duhet t'i tregohet mjekut, pasi vetëm një mjek mund ta përcaktojë sëmundjen dhe të përshkruajë trajtim adekuat .

Lexoni për trajtimin e artritit të fëmijërisë. këtu .

në përmbajtjen ↑

Terapia e drogës

Fëmija është i detyruar të marrë një kompleks të tërë të barnave , duke përfshirë:

 • antibiotikë: penicilina (Flemoksin, Augmentin, Amoxiclav, etj) dhe makrolidet (Sumamed, Azitroks, Hemomitsin, etj);
 • droga antibakteriale;
 • droga antipiretike (Panadol, Nurofen);
 • droga për të forcuar sistemin imunitar;
 • antihistaminet;
 • vitamina;
 • probiotikët (Atsipol, Bifidumbakterin);
 • droga topike (sprays, inhalers, lozenges).
në përmbajtjen ↑

Mjekësi tradicionale

Mjekësi tradicionale

Recetat popullore përdoren gjerësisht si masa shtesë për trajtimin e anginës folikulare në shtëpi.

Këto rekomandime nuk duhet të përdoren si zëvendësim për terapinë e drogës, pasi një infeksion bakterial mund të shërohet vetëm me ndihmën e barnave (antibiotikët, barnat antibakteriale).

Për të zbutur simptomat, rekomandohet që fëmija të përdorë teas bimor me limon dhe mjaltë, grimcuar me çaj bimor , sode dhe kripur .

në përmbajtjen ↑

Masat parandaluese

Për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të anginës folikulare rekomandohet:

 1. Ngurtëso fëmijën, duke shmangur hipoterminë.
 2. Ndiqni crumbs dietë.
 3. Shpesh ecin me të në rrugë, rekomandohet të kaloni kohë në ajër të hapur.
 4. Monitoroni shëndetin e zgavrës me gojë të foshnjës, vizitoni rregullisht dentisti për një ekzaminim rutinë.

Në rast të dhimbjes folikulare, nuk preken vetëm mukoza e mukozës , por edhe zonat e saj më të thella. Forma e absceseve specifike në sipërfaqen e bajametëve, të cilat tentojnë të rriten me kalimin e kohës.

Binjakët bëhen dhimbje, rriten në madhësi . Sëmundja ka një kurs të rëndë, por trajtohet me sukses me ndihmën e barnave moderne dhe recetave popullore.

Nëse nuk ka trajtim ose zgjidhet gabimisht, mund të ndodhë zhvillimi i komplikacioneve që janë të rrezikshme për shëndetin dhe jetën e fëmijës. Patologjia ka simptoma shumë të pakëndshme, prandaj është më mirë ta parandaloni atë në kohë.

Si për të trajtuar astmë në një fëmijë? Mësoni rreth saj nga tonë artikuj .

Folikular i lënduar - tiparet e sëmundjes në këtë video:

Çfarë është grykë virale?
Si për të trajtuar astmë në një fëmijë?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали