Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Si për të kuruar një kollë në një fëmijë 2-3 vjet dhe më të vjetër

 1. Thelbi i problemit
 2. Parimet e trajtimit të sëmundjes
 3. Çfarë duhet të merrni me kollë të thatë?
 4. Si të merren me kollë produktive?
 5. Ndihmoni mjekësinë tradicionale

Si ta shërosh kollën e fëmijës? Cili prind nuk e ka bërë një pyetje të tillë? Ky fenomen i pakëndshëm është vërejtur shumë shpesh, dhe është e natyrshme që sa herë që dëshironi të zgjidhni problemin se si të shërosh shpejt kollën e fëmijës, veçanërisht nëse ai nuk është ende tre vjeç. Barnat moderne janë në gjendje të trajtojnë në mënyrë efektive kollën e fëmijëve, por kur ajo shfaqet në një fëmijë 2 vjeç, nuk dua ta ushqej fëmijën me ilaçe. Në këtë rast, mjekësia tradicionale do të ndihmojë. Në çdo rast, pyetja se si të shërohet kollitja e fëmijëve duhet të zgjidhet së bashku me pediatrin.

Thelbi i problemit

Në thelbin e saj, një kollë është një refleks mbrojtës i trupit të njeriut ndaj efekteve të stimulimeve kimike ose biologjike të sistemit të frymëmarrjes. Nuk mund të konsiderohet një sëmundje e pavarur, pasi ajo është vetëm një manifestim i disa dëmtimeve të organeve të frymëmarrjes. Kollitja është një dalje e thellë dhe e mprehtë e masës së ajrit, përmes së cilës trupi përpiqet të heqë një pengesë për frymëmarrjen normale. Shkaqet e kollitjes mund të jenë shumë, prandaj, para se të trajtohen, është e nevojshme të përcaktohet natyra e tij.

Kollitja e një fëmije prej 2 vjetësh dhe çdo moshë tjetër mund të jetë e thatë ose e lagur. Kollitja e lagësht konsiderohet produktive, dmth. kollitet me pështymë. Vetëm ky lloj i kollës kryen funksionet e pastrimit të traktit respirator, meqë sputumi është i sekretuar nga gjëndrat në mënyrë specifike për të luftuar infeksionet dhe irrituesit, dhe kur del, ajo largon gjithçka që është e dëmshme për shëndetin. Një kollë e thatë nuk ka pështymë, e cila nuk lejon që ajo të kryejë në mënyrë efektive një funksion pastrimi dhe për këtë arsye konsiderohet një larmi joproduktive. Zgjidhja e problemit se si të shërohet një kollë e thatë bazohet kryesisht në transformimin e tipit të thatë në një varietet të lagësht, dmth. duke e bërë kollën joproduktive në produktiv.

Për të përcaktuar trajtimin e kollës, është e nevojshme të identifikohen shkaqet e shfaqjes së saj. Kollitja e fëmijëve është më karakteristike për shkak të infeksionit akut respirator viral (ARVI). Mund të ndodhë në moshën tre vjeçare dhe në adoleshentët. Shkaqe të tjera të zakonshme përfshijnë faktorë të tjerë të përbashkët: adenoide, sëmundje të organeve të frymëmarrjes; astma bronkiale dhe bronkit; depërtimi i trupave të huaj; reagimi i trupit në ajër të ftohtë dhe të thatë; reaksion alergjik.

Parimet e trajtimit të sëmundjes

Në mënyrë efektive të merret me kollitjen është e mundur vetëm duke vepruar në sëmundjen themelore, pasi ajo është vetëm një simptomë e patologjisë. Në këtë drejtim, mjeku përshkruan terapi bazë në bazë të antibiotikëve, antihistaminave dhe mjeteve të tjera, duke marrë parasysh llojin e patogjenit ose irritues. Natyrisht, për të kuruar një kollë në një fëmijë 3-vjeçar ose një adoleshent 15 vjeçar, janë përshkruar droga dhe metoda të ndryshme, duke marrë parasysh karakteristikat që lidhen me moshën.

Kollitja vetë në një fëmijë shteron organizmin foshnjor. Njëkohësisht me eliminimin e shkakut themelor, trajtimi duhet të përfshijë edhe terapinë simptomatike që synon eliminimin e sindromës së kollës. Ekzistojnë disa kategori kryesore të mjeteve juridike që ndihmojnë në luftimin e kollës (si medikamentet ashtu edhe mjetet juridike popullore):

 1. Mukolitike. Mjete të tilla e hollojnë pështymën dhe lehtësojnë largimin e saj nga traktati respirator. Mes preparateve farmaceutike mund të dallohen: Ambroben, Halixol, Lasolvan.
 2. Expectorants. Ato rrisin prodhimin e pështymës dhe përmirësojnë procesin e nxjerrjes së saj. Medikamentet: Gadelix, Mukaltin, Pertussin).
 3. Drogë antitusive. Ndikimi i tyre lidhet me eliminimin e manifestimeve të dhimbshme kur kollitet. Përfaqësuesit e farmacisë: Bronhikum, Sedotussin.

Produktet e përfunduara mund të përdoren në forma të ndryshme: tableta për administrimin oral; tableta absorbuese (tableta); lozenges; bie; mjekësi. Kur trajtohen fëmijët, fasha, ngrohja, banjot me kompozime mjekësore dhe inhalimi përdoren në mënyrë aktive. Në shtëpi, një efekt pozitiv vërehet kur përdoren mjetet juridike popullore në formën e infuzioneve, decoctioneve, lëngjeve, zgjidhjeve.

Çfarë duhet të merrni me kollë të thatë?

Për të shëruar një kollë të thatë në një fëmijë, së pari, çështja e transferimit të tij në një varietet produktiv është zgjidhur. Një transformim i tillë është siguruar për shkak të regjimit të pijshëm të pijshëm me pije alkoolike; organizimi i fasha ngjan veprimin e ngrohjes ose parashkrimin e barnave, në veçanti bronkodilatorët.

Nëse një kollë e thatë është intensive, i lodhur, mjeku mund të përshkruajë barna antitusive për të lehtësuar gjendjen e foshnjës. Drogat më të përdorura janë: Bronholitin, Glaucin, Libeksin, Butamirat, Pakseladin, Gerbion (bazuar në myshk të Islandës). Më shpesh, kollë e thatë vuan nga bronkit. Në këtë rast, rekomandohet Libexini.

Në këtë rast, rekomandohet Libexini

Përkthimi i kollës joproduktive në prodhim ofrojnë inhalacione me përbërje të tipit alkaline, si dhe marrja e mjeteve juridike popullore. Veprimi efektiv gjendet në përdorimin e infuzionit të rozmarinës së egër, rrënjët e jamballit, althea, dhe kallamat. Kompozime të tilla merren 4-5 herë në ditë për 80-100 ml.

Si të merren me kollë produktive?

Nëse një fëmijë ka një kollë me sputum, dmth. kollë produktive, detyra kryesore e trajtimit ndihmon në heqjen e pështymës dhe eliminimin e infeksioneve. Drejtimet e mëposhtme kryesore për trajtimin e kollës së fëmijëve mund të dallohen:

 • agjentë antibakterialë dhe antiviralë të drejtuar kundër llojit të infeksionit;
 • expectorants: bikarbonat natriumi, Gadelix, Herbion (bazuar në aguliçe), shurupë nga rrënja Althea ose jamball;
 • droga mucolytic: Ambroxol, Carbocysteine, Acetylcysteine;
 • pilula absorbuese (pastrimi): Dr. IOM, Doktor Theiss, Septolte;
 • antihistaminë për reaksione alergjike dhe edemë të laringut: Diazolin, Fenkrol, Cetirizine;
 • droga bronkodiluese: salbutamol;
 • bie në hundë në prani të një hunde të lëngshme: Naphazoline, Xylometazoline, Oksilmetazolin;
 • droga për të eliminuar rrezikun e infeksioneve: Broncho-Munal, Broncho-Vaks;
 • mjete për bluarje: Evkabal, Pulmeks-Bebi, vaj i terpentinë;
 • droga anti-inflamatore: Erespal, Fenspirid.

Si një trajtim shtesë për kollitet me pështymë, përdoren gjerësisht inhalacione, fasha, fërkime, suva e sinapave. Nga metodat fizioterapeutike, elektroforeza me barnat është më e zakonshme. Është e rëndësishme të mbani mend se çdo përdorim i ilaçeve bëhet vetëm nga recetë e mjekut.

Ndihmoni mjekësinë tradicionale

Në shtëpi në trajtimin e mjeteve juridike për fëmijët e kollitjes janë shumë të njohura. Një trajtim i tillë mund të fillojë pothuajse që nga lindja, por përdorimi i formulimeve madje natyrale duhet të koordinohet me pediatrin. Mund të rekomandojmë mjetet juridike popullore të provuara në vijim:

 1. Lëng karrota me mjaltë. Përdorni vetëm lëng të freskët. Pranohet nga 1 tbsp. lugë 5-6 herë në ditë.
 2. Rrepkë e pjekur me sheqer. Perimet janë të prera në feta të vogla dhe të spërkatur me sheqer, dhe pastaj të pjekur në furrë për 1,5-2,5 orë. Lëngu konsumohet, dekantuar pas pjekjes - 1 tbsp 4 herë në ditë.
 3. Lëng limoni me mjaltë. Përdoret lëng i freskët. Proporcione: lëng (200 ml), glicerinë (2 lugë), mjaltë (100 ml). Përbërja duhet të ketë konsistencën e shurupit. Përdoret në 1 pjesë 5-6 herë në ditë (gjithmonë në mëngjes, në stomak bosh dhe para gjumit).
 4. Qumësht me aditivë. Me një kollë të fortë në një fëmijë, rekomandohet qumësht i nxehtë me shtimin e ujit mineral me vetitë alkaline dhe mjaltin (100 ml ujë dhe qumësht, 1 lugë mjaltë). Efekti do të intensifikohet kur fiqtë të shtohen në përzierje.
 5. Një përzierje e mjaltit me anise. Përbërja është përgatitur si më poshtë: mjaltë (1 tsp), fara anise (2 tbsp) dhe kripë (majë) është shtuar në ujë (1 filxhan), dhe pastaj përzierje është sjellë në një vlim. Pranuar 1 tbsp 6-7 herë në ditë).
 6. Gjalpë me mjaltë. Mjaltë dhe gjalpë në sasi të barabarta me pak vanillin të përzier tërësisht. Përdoret 3 herë në ditë, 1 lugë.
 7. Badger yndyrë. Përdoret për bluarjen e shpinës, gjoksit, këmbëve. Zbatohet për fëmijët nga mosha tre vjeçare.
 8. Përzierje mustardë mjaltë. Përdoret në formën e ngjeshjes. Përbërësit: pluhur mustardë, mjaltë dhe miell në përmasa të barabarta. Kompresoni vënë në natë.
 9. Ngrohja me kripë. Kripja nxehet në një tigan, vendoset në një qese të thurur dhe zbatohet në gjoks ose mbrapa.
 10. Zierje e fiqve në qumësht. Proporcioni: 200 ml qumësht 3 fruta të mesme. Zierje merret 1 here ne dite, para gjumit.

Çështja se si të shërohet shpejt kollitja e një fëmije ka të bëjë me shumë prindër. Për këto qëllime, ju mund të përdorni produkte farmaceutike dhe natyrore sipas recetave popullore. Nuk është e nevojshme të shpikeni vetë trajtimin - gjithçka duhet të koordinohet me pediatrin.

Si të merren me kollë produktive?
Cili prind nuk e ka bërë një pyetje të tillë?
Çfarë duhet të merrni me kollë të thatë?
Si të merren me kollë produktive?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали