Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Si është shfaqur alergjia e maces tek fëmijët: shenja, simptoma dhe trajtim

 1. Çfarë saktësisht shkakton reagimin?
 2. arsyet
 3. A mund të ketë kafshë pa flokë?
 4. Simptomat dhe shenjat
 5. Çfarë shoqërohet nga?
 6. Diagnostics
 7. trajtim
 8. përgatitjet
 9. Mjetet juridike popullore
 10. A duhet të heq qafe një kafshë?

Për shkak të pranisë së një mace në shtëpi, një fëmijë mund të jetë alergjik. Arsyeja kryesore është një imunitet i dobësuar , por përveç kësaj ka shumë faktorë që çojnë në shfaqjen dhe zhvillimin e sëmundjes.

Për të ndihmuar fëmijën tuaj, ju duhet të studioni sëmundjen dhe si ta zgjidhni problemin. Rreth asaj se sa alergjik ndaj macet në fëmijë, ne do të tregojmë në artikull.

Si shfaqet alergjia e qumështit tek fëmijët? Mësoni rreth saj nga tonë artikuj .

Çfarë saktësisht shkakton reagimin?

Çfarë saktësisht shkakton reagimin

Shkakton lesh macet alergji.

Nëse fëmija e preku kafshën, e mbajti atë në krah, sëmundja do të shfaqet brenda disa orëve pas kontaktit me mace.

Pështymë, lëkura dhe urina e kafshës përmbajnë një proteinë të veçantë dhe shkakton iritim të lëkurës, mukozave, duke qenë një alergjen.

Leshi grumbullon proteina, kështu që pas prekjes së kafshës, ndodh një reaksion.

në përmbajtjen ↑

arsyet

Përveç kësaj, ka edhe faktorë shtesë që janë shkaqet e sëmundjes:

 1. Imunitet i reduktuar.
 2. Predispozita gjenetike.
 3. Rritja e ndjeshmërisë së lëkurës.
 4. Pluhuri që grumbullohet në leshin e një kafshe.

Lexoni se si të trajtoni një fëmijë për alergji në ëmbëlsira. këtu .

A mund të ketë kafshë pa flokë?

A mund të ketë kafshë pa flokë

Alergjitë mund të ndodhin si në macet me lesh, dhe pa të.

Siç u përmend më lart, shkaku kryesor i alergjisë nuk është flokët e kafshëve, por proteina, e cila sekretohet nga trupi i maceve .

Mund të grumbullohet në macet e flokëve në lëkurë. Nëse goditni këtë kafshë, alergji do të bjerë mbi lëkurën e fëmijës, e cila do të shkaktojë alergji.

Absolute çdo race mace mund të shkaktojë këtë reagim. Nëse një fëmijë është alergjik ndaj një mace, nuk duhet ta mbani atë në shtëpi, në mënyrë që të mos provokoni një përkeqësim të sëmundjes.

në përmbajtjen ↑

Simptomat dhe shenjat

Si shfaqet alergjia e maces tek fëmijët? Disa simptoma ndihmojnë për të identifikuar sëmundjen :

 • skuqje e lëkurës, mukozë;
 • fëmija fillon teshtimë nëse ka një mace në dhomë;
 • nëse fëmija e goditi macen, lëkura e tij fillon të kruhet, fryhet. Skuqje e mundshme. Spote mund të jenë të vogla dhe të mëdha. Ndërsa sëmundja përparon, ato rriten, bëhen të kuqe të ndritshme;
 • në një dhomë me një mace, një fëmijë ka gulçim të rëndë, kollë;
 • hundë të lëngshme Mundje e bollshme e hundës.

Shenjat shoqëruese të manifestimit janë : marramendje, ethe, dobësi, dispepsi. Kecja bëhet e zymtë. Sa më gjatë të kontaktojë me mace, aq më i theksuar është alergjia.

Shiko:

Shiko:

A ka një alergji për banane në fëmijë? Përgjigja gjeni tani.

në përmbajtjen ↑

Çfarë shoqërohet nga?

Në një fëmijë, alergjitë shoqërohen nga gjumi i shqetësuar, oreksi, dhe agresiviteti. Foshnja shpesh bërtet, ndjehet e dobët. Me alergji të rënda mund të ndodhë angioedema , shoku anafilaktik kongjestion hundor.

Në rast të shokut anafilaktik, vetëm një mjek i ambulancës mund të ndihmojë fëmijën, pasi përgatitjet farmaceutike janë të pafuqishme dhe nevojitet një injeksion terapeutik.

Monitorimi i gjendjes së foshnjës duhet të jetë me shumë kujdes. Nëse foshnja është mbytje, ka një ënjtje të fortë, është e nevojshme të thërrisni një ambulancë.

Nëse jeni alergjik ndaj macet, kjo reaksion mund të ndodhë me kafshët e tjera: hamsters, qen, lepujt. Proteina e ekskretuar nga trupi i këtyre kafshëve është i ngjashëm, dhe pluhuri mund të grumbullohet në flokët e tyre, kështu që një alergji ndaj fëmijës do të ngrihet shpejt. Simptomat janë identike.

në përmbajtjen ↑

Diagnostics

Diagnostics

Si të identifikohen alergjitë tek macet në një fëmijë? Sëmundja diagnostikohet në spital nga allergistë.

Diagnoza e pavarur nuk është e mundur , pasi simptomat e alergjisë janë të ngjashme me sëmundjet e tjera të lëkurës.

Në spital për diagnostikimin e alergjive janë përdorur:

 1. Testi i gjakut
 2. Analiza e urinës
 3. Biopsi i lëkurës.
në përmbajtjen ↑

trajtim

Ju mund të kuroni një fëmijë me ilaçe dhe mjete popullore .

Është e nevojshme t'i zbatoni ato në doza të rekomanduara rreptësisht për të shmangur komplikimet dhe mbidozimin.

përgatitjet

Mjekët i përshkruajnë fëmijëve nëse janë alergjikë ndaj maceteve që lehtësojnë kruajtjen, skuqjen e lëkurës, ënjtjen e mukozave :

 • Zyrtec;
 • Zodak;
 • Claritin.

Zyrtec;  Zodak;  Claritin

Fëmija duhet t'i jepet një gjysmë tabletë prej një prej drogave dy herë në ditë.

Merrni ilaçin vetëm pesë ditët e para për të shmangur komplikimet për shkak të mbidozimit.

Sipas allergologëve, është e nevojshme të përdoret vajra për të luftuar zbërthimin:

 • Bepanten;
 • Advantan;
 • La Cree.

Mjetet aplikohet në mëngjes dhe në mbrëmje, zbatohet me një shtresë të hollë në lëkurë , me masazh të butë.

rekomandimet Pediatrit për trajtimin e alergjive pelenë në bebe mund të gjenden në faqen tonë të internetit.

në përmbajtjen ↑

Mjetet juridike popullore

 1. Ndihmon për të rimarrë nënën . Për këtë, një lugë gjelle e bimëve të grimcuara derdhet me një gotë ujë të valë dhe futet për dy orë. Tjetra, mjeti është filtruar. Ata gargarë deri në pesë herë në ditë. Kjo do të ndihmojë në zbutjen e puffiness të mukozës, eliminimin e kollitjes.
 2. Eliminoni kruarje dhe skuqje të lëkurës aloe . Për ta bërë këtë, fleta aloe është larë, e prerë gjatë dhe e aplikuar në vendin e lënduar për dhjetë minuta, pastaj aloe është hequr, dhe lëkura është e lehtë rubbed me një pecetë. Procedura kryhet dy herë në ditë.
 3. Efektive në luftën kundër alergjive bari luleradhiqe . Bimë e freskët kalon përmes një mulli të mishit, lëng të shtrydhur. Duhet të hidhet nga gjysma me ujë. Përzierja që rezulton vihet në një zjarr të ngadaltë, të çuar në vlim. Pastaj duhet të hiqet nga nxehtësia, e freskët. Merrni medikamentin një lugë çaji 2-3 herë në ditë pak para ngrënies.
në përmbajtjen ↑

A duhet të heq qafe një kafshë?

Një fëmijë është alergjik ndaj një mace: çfarë duhet të bëjmë? Nëse je alergjik ndaj një mace, do të duhet të heqësh qafe kafshën në shtëpi, përndryshe sëmundja do të marrë një formë të rëndë, do të shfaqet edema e Quincke dhe kjo është një rrezik serioz për shëndetin e fëmijës.

Përderisa macja është në shtëpi, foshnja do të jetë në kontakt me kafshën, që do të thotë se alergjia do të bëhet kronike.

Alergologët rekomandojnë mbrojtjen e fëmijës nga macet, kështu që ai shpejt të rimëkëmbet, nuk përsëriten keqësime të sëmundjes. Largohuni nga mace është e nevojshme për shëndetin e fëmijës .

Kështu, alergji tek macet ndodh shpesh, shoqëruar me simptoma të pakëndshme.

Kështu, alergji tek macet ndodh shpesh, shoqëruar me simptoma të pakëndshme

Për të kuruar një fëmijë, rekomandohet që të konsultoheni me një allergist, për të filluar trajtimin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Të dy mjetet juridike dhe farmacitë mund të ndihmojnë foshnjën.

Sa më shpejt të fillojë trajtimi, sa më shpejt që fëmija të shërohet, do të jetë e mundur të evitohen komplikimet .

Ju mund të mësoni nëse keni nevojë të çliroheni nga mace në shtëpi, nëse fëmija juaj është alergjik, nga videoja:

Çfarë saktësisht shkakton reagimin?
Si shfaqet alergjia e qumështit tek fëmijët?
Çfarë saktësisht shkakton reagimin?
A mund të ketë kafshë pa flokë?
Një fëmijë është alergjik ndaj një mace: çfarë duhet të bëjmë?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали