Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Shtëpi Adjika - 12 receta për adzhika më të shijshme në shtëpi për dimër

 1. Adzhika më e shijshme në shtëpi - Abkhazian thumbues adzhika akute për dimër
 2. Shtëpi adjika - recetë me rrikë
 3. Grykë adjika për dimër pa gatim
 4. Receta Video: adjika për dimrin është e mprehtë - ju do të bëj gishtat tuaj
 5. Shtëpi adzhika për dimër me domate dhe hudhër me gatim
 6. Adjika shumë e shijshme nga kungull i njomë në bjellorusisht
 7. Shtëpi Adjika - recetë për adzhika më të shijshme shtëpi me një kthesë
 8. Si të gatuaj adjika pa speca në shtëpi - me patëllxhan dhe mjaltë
 9. Si të gatuaj adjika më të shijshme shtëpi me mollë
 10. Recetë për adzhika shtëpi pa uthull me kumbulla ose kumbull qershi
 11. Adjika gjeorgjiane me arra
 12. Delicious adjika me karrota për dimër
 13. Nga historia e snacks pikante
 14. Rregullat e gatimit në shtëpi

Receta për adzhika më të shijshme shtëpi:  Sot ne do të flasim për një rostiçeri të mrekullueshëm me aromë, e cila zakonisht është e copëtuar në një copë bukë freskuese aromatike, Madhëria e saj mbretëreshë në tavolinën tonë, një adjika e pakrahasueshme

Receta për adzhika më të shijshme shtëpi:

Sot ne do të flasim për një rostiçeri të mrekullueshëm me aromë, e cila zakonisht është e copëtuar në një copë bukë freskuese aromatike, Madhëria e saj mbretëreshë në tavolinën tonë, një adjika e pakrahasueshme. Kjo mbretëreshë është e mirë për të konsumuar edhe një pickim të nxehtë me një supë, së paku me mish në qymyr ... ajo do të përshtatet me çdo gjellë të këndshme me një zhurmë!

Përfitimet e adzhika janë padyshim të mrekullueshme, jo vetëm që ruajnë tërë grupin e vitaminave dhe elementëve të gjurmës që përbëjnë produktet dhe përbërësit e saj, dhe në përgjithësi ka një efekt pozitiv në rritjen e metabolizmit, përmirëson oreksin dhe ka efekt antiviral.

Epo, së pari, recetat më të thjeshta dhe gradualisht komplikojnë.

Adzhika më e shijshme në shtëpi - Abkhazian thumbues adzhika akute për dimër

Adzhika më e shijshme në shtëpi - Abkhazian thumbues adzhika akute për dimër

Receta është klasike, tradicionale, origjinale. Më e lehtë për t'u përgatitur, fjalë për fjalë një çështje dhjetë minutash.

produktet:

 • një kile me piper të kuq të nxehtë, pak të thata në diell, nëse nuk dëshiron të jesh shumë i nxehtë - hiqni farat,
 • një bandë e mirë e cilantro, mundësisht mbledhur gjatë lulëzimit,
 • një bandë e vogël e copëzave të rinj kopër,
 • një bandë e lë majdanoz,
 • 5 kokat e hudhër,
 • 3 lugë tavoline hops-suneli,
 • një gotë kripë të trashë,
 • Ju mund të shtoni disa grushta të kernelit arre - një amator.

Të gjitha të pastra, të larë, të thatë. Shkoni nëpër një mulli mishi, kripë jashtë, përzierje dhe shkoni disa herë më shumë për të bërë një paste homogjene. Është edhe më mirë të përdorni një përpunues të ushqimit me një thikë të mprehtë dhe të pres gjithçka në pluhur.

Shkrimi këmbëngul në tryezën e kuzhinës disa ditë. Organizoni në kavanoza ose enë ushqimi dhe ruani në frigorifer.

Shtëpi adjika - recetë me rrikë

Shtëpi adjika - recetë me rrikë

Shpikja është tashmë kulinare ruse. Njerëzit e quajnë ndryshe - hrenodër, horloder, hrenovina. Thjeshtë dhe të shpejtë në përgatitje, një grup të produkteve për të në gusht në çdo kopsht me një bosht. Rregjistruar mrekullisht në frigorifer gjatë gjithë dimrit.

përbërësit:

 • domate janë kilogram shumë të pjekur,
 • rrikë - një e dhjeta e domate është klasike, por që i pëlqen më shumë djegëse të shtoni më shumë,
 • një palë pods djegës të kuq djegës,
 • një palë kokat e hudhrave,
 • lugë me majë kripë.

Këtu në punë me rrikë preferohet një mulli i mishit sesa një procesor ushqimor, cilësi shumë e trashë në rrikë.

Pra, të gjitha të pastra, të thata. Fiksoni nëpër mulli të mishit dhe përziejeni mirë. Kur kalojmë rrikë është më mirë të vendosim një qese plastike në mullirin e mishit dhe ta lidhim atë në qafën e daljes - nuk do të rrinë në sy. Ose të hedhin të gjitha përbërësit e ndërprerë, gjithashtu, për të zvogëluar hyrjen e avujve të rrikë në ajër.

Ne kripë, me kujdes ne përziejmë para shpërbërjes së plotë të kripës.

Ne vendosim në kavanoza sterile të thata dhe i vendosëm në një frigorifer ose bodrum.

Është shumë e përshtatshme për çdo gjellë të parë ose të dytë si një shtojcë për bukë në mbrëmjet e ftohta të dimrit.

Grykë adjika për dimër pa gatim

Grykë adjika për dimër pa gatim

E pra, shumë e shpejtë dhe e shijshme! Guests dhe në shtëpi do të vlerësojmë në tavolinë të përkryer.

përbërësit:

 • domate pjekur 3kg,
 • Piper i nxehtë vetëm 4pcs,
 • piper i ëmbël, mundësisht 5pcs kuqe,
 • hudhër 10 dhëmbë të mëdhenj,
 • qepë 5pcs,
 • ½ filxhan vaj perimesh,
 • uthull 9% 5 50 ml,
 • kripë - lugë me një majë të madhe.

Ne e bëjmë këtë hap pas hapi:

 1. Të gjitha larë, të pastër, të thatë. Piper fara të prera.
 2. Twist në një mulli mishit ose pres, domate, speca, qepë dhe hudhër në një blender.
 3. Përzihet me uthull dhe kripë. Shto vajin e fundit dhe përzierje tërësisht.
 4. Në kavanoza sterile të thata dhe vendoseni në frigorifer ose bodrum.

Në tryezë do të jetë shumë e shijshme!

Receta Video: adjika për dimrin është e mprehtë - ju do të bëj gishtat tuaj

Hapni një kavanoz të një goditje toke të tillë në një ditë dimri dhe mbani mend ato kohë të verës nën shish kebab .

Shtëpi adzhika për dimër me domate dhe hudhër me gatim

Shtëpi adzhika për dimër me domate dhe hudhër me gatim

Kjo recetë do të jetë më e komplikuar dhe më e gjatë, por rezultati ia vlen, merr fjalën time për të. Përveç kësaj, një pjesë e tillë mund të ruhet në bodrum për vite, nëse është e nevojshme.

Fakti është se kjo adjika, ndryshe nga ato të mëparshme, ne do të gatuajmë me ju.

përbërësit:

 • domate janë të mëdha, shumë të pjekur 3kg,
 • karrota e madhe 1.5 kg
 • Piper bullgar 2kg,
 • hudhër 10 karafil
 • piper djegës 2 pods,
 • kripë 2 tavolina. lugë,
 • gjysmë filxhan sheqer,
 • gjysmë gotë me vaj vegjetal,
 • Uthull Tabela gjysmë gotë, ju mund të zëvendësoni mollën.

Tani gatim:

 1. Ne lëmë gjithçka, pastrojmë, prerë farat nga piper, thatë atë.
 2. Domatet priten në copa të mëdha në një tigan, derdhin gjysmën e një gote uji dhe sjellin një valë mbi nxehtësinë mesatare. Ne nuk japim vlim, menjëherë heqim dhe ftohemi. Në sitë ne rrokulliset lëkurat dhe fara, marrim një lëng domate të dendur me pulpë.
 3. Në një blender, bluaj karrota dhe speca në pluhur. Ne e vendosim pirun në një zjarr të vogël për gjysmë ore.
 4. Shtoni hudhër, kripë dhe sheqer të copëtuar, derdhni uthull, përzieni dhe lëreni të valojë edhe për 5 minuta.
 5. Hiqeni nga sobë dhe shpejt vendoseni në kavanoza sterile, rrokullisni, rrotullohuni dhe nën pallto leshi derisa të ftohet plotësisht.

Ky opsion ju jep hapësirë ​​imagjinatës suaj. Ju mund të eksperimentoni në bazë të këtij recetë si ju pëlqen, duke shtuar në atë kur gatuaj çdo perime dhe madje edhe fruta - çdo gjë do të jetë e shijshme.

Adjika shumë e shijshme nga kungull i njomë në bjellorusisht

Adjika shumë e shijshme nga kungull i njomë në bjellorusisht

Një tjetër recetë e pazakontë, një tjetër emër për të është adjika me kungull i njomë në Bjellorusisht.

Është e nevojshme:

 • kungull i njomë 3kg,
 • gjysmë kilogram karrota,
 • piper i ëmbël gjysmë kilogram,
 • domate një kilogram e gjysmë,
 • hudhër peeled xhami,
 • piper terren 2,5 lugë,
 • vaj xhami perimesh,
 • kripë 2.5 tavolinë. lugë,
 • qelq sheqer

Gatim është më e thjeshtë:

 1. Si zakonisht, lani gjithçka, të pastër, të thatë. Shkoni nëpër një mulli mishi ose pres në një procesor të ushqimit, hudhër shumë, por në një tas të veçantë.
 2. Makarona rezultojnë nga perimet e përziera me vaj perimesh, shtoni sheqer dhe vlim në një broiler të madh me një fund të trashë për rreth dyzet minuta.
 3. Shto piper të nxehtë dhe hudhër, pastaj edhe pesë minuta.
 4. Hiqeni nga nxehtësia, vendoseni në kavanoza sterile dhe rrokullisni. Kthejeni dhe nën pallto deri në mëngjes.

Shija e këtij adzhika është e butë, e ëmbël me hidhërim me erëza, jo shumë djegëse.

Unë gjithashtu kam një artikull mbi këtë temë, se si të gatuaj kungull i njomë adjika - gishtat ju do të bëj .

Shtëpi Adjika - recetë për adzhika më të shijshme shtëpi me një kthesë

Shtëpi Adjika - recetë për adzhika më të shijshme shtëpi me një kthesë

I ashtuquajturi i hidhur. Dish për burra të vërtetë - shumë pikante!

përbërësit:

 • Domate 5 kilogram,
 • karrota 2 kilogram,
 • 300 gram djegës djegës,
 • kilogram hudhre
 • piper paprika kilogram,
 • vaj perimesh 200g,
 • lugë kripë me një majë të madhe.

Lani, zhvishem, thani të gjitha perimet. Shkoni nëpër një mulli mishi ose pres në një procesor të ushqimit. Vendoseni në pan, shtoni vaj dhe kripë. Ziej për rreth një orë në nxehtësi të ulët, nxitje herë pas here. Vendoseni në kavanoza sterile dhe në tapë. Cool nën një pallto lesh.

Artikuj më interesante për detyrat e shtëpisë për dimrin:

 1. Marinuar kungull i njomë
 2. Domate turshi
 3. Pepper Bell lecho
 4. Kastravecat e kripura për dimër
 5. Ketchup nga domate për dimër në shtëpi

Si të gatuaj adjika pa speca në shtëpi - me patëllxhan dhe mjaltë

Si të gatuaj adjika pa speca në shtëpi - me patëllxhan dhe mjaltë

Por me patëllxhan! Disi pak ekzotike, por e shijshme - shijshëm!

Do t'ju duhet:

 • Domate 3kg,
 • 2kg patëllxhan,
 • hudhra 0.5 kg,
 • 4 pods djegës djegës,
 • një gotë vaj perimesh,
 • gjysmë gotë uthull 9%,
 • majdanoz për të shijuar, në qoftë se ju me të vërtetë dashuri, atëherë një bandë e mirë,
 • Kopra është gjithashtu në diskrecionin tuaj,
 • 3 lugë të mëdha sheqeri
 • Tabela e kripës. lugë me një rrëshqitje të madhe,
 • mjaltë tre lugë lugë lugë, sa lugë.

Prisni të gjitha perimet në një përpunues të ushqimit. Patëllxhan për përpunim më të madh mund të pritet në kube të vogla. Vendoseni në një tavë të madhe, kripë dhe përzieni me sheqer, gjalpë dhe zierni për 50 minuta.

Shtoni mjaltë dhe përziejeni mirë. Shto bimë të freskëta të copëtuara të freskëta, vlim për disa minuta dhe futni uthull. Llokoçis dhe le të qëndrojë për disa minuta. Vendoseni në kavanoza sterile, vendosni në një kapak dhe ftoheni nën një pallto lesh.

Mjalti do t'i japë pjatës një bukuri të veçantë!

Si të gatuaj adjika më të shijshme shtëpi me mollë

Si të gatuaj adjika më të shijshme shtëpi me mollë

Gjithashtu një recetë disi ekzotike dhe jashtëzakonisht e shijshme.

produktet:

 • domate pak më shumë se një kilogram
 • paprika e ëmbël 0.5 kg
 • mollë 0,5 kg, mundësisht të thartë,
 • pikante djegëse 3 pods
 • karrota 0,5 kg,
 • hudhër 2 kokat,
 • kripë. lugë,
 • kripë uthull kat xhami,
 • vaj perimesh gjysmë filxhan,
 • sheqer gjysmë gotë.

Përgatitja:

 1. Lani dhe thani përbërësit. Hiq farat nga specat dhe mollët.
 2. Të gjitha perimet përveç hudhërve copëtuar në një blender në pluhur dhe të vënë në një tavë të madhe.
 3. Ziej për rreth 1 orë dhe 20 minuta.
 4. Hudhër, vaj, sheqer, kripë dhe uthull grimcuar shtoni në masën që rezulton dhe përzieni. Vlim për tre minuta.
 5. Vendoseni në kavanoza sterile, rrotullohuni dhe vendosni të freskoheni të kthyer me kokë poshtë nën një pallto lesh.

Shumë e shijshme dhe aromatik!

Recetë për adzhika shtëpi pa uthull me kumbulla ose kumbull qershi

Recetë për adzhika shtëpi pa uthull me kumbulla ose kumbull qershi

Por është shumë e pazakontë, sepse me kumbullat apo kumbullën e qershisë, kush pëlqen çfarë!

përbërësit:

 • 1 kg kumbulla, kripë më e mirë e papjekur ose qershi,
 • 15 karafil të mirë të hudhër,
 • 2 pods e djegës djegëse
 • 5 kg piper i ëmbël, ¼ lugë piper i zi, koriandër, karafil,
 • në një grumbull të vogël zarzavate, çfarë do të gjeni - kopër, borzilok, dragua, majdanoz,
 • paste domate 1 lugë,
 • kripë lugë gjelle me një të vogël të lartë,
 • gjysmë gotë sheqeri.

Përgatitja:

 1. Shpëlajni tërësisht perimet, hiqni fara dhe fara nga kumbulla, dhe thatë ato.
 2. Prisni në një përpunues të ushqimit kumbulla, speca dhe të gjitha zarzavate.
 3. Shto kripë, shtoni sheqer, erëra të tokës, paste domate, përzierje tërësisht dhe ziej për rreth gjysmë ore në një dritë të vogël.
 4. Shto hudher finely copëtuar dhe vlim për tre minuta.
 5. Vendoseni në kanaçe dhe tape. Kthyer nën një pallto lesh për të ftohur plotësisht.

Bon appetit!

Adjika gjeorgjiane me arra

Adjika gjeorgjiane me arra

Delicious adjika me gatim rrufe të shpejtë!

përbërësit:

 • Pjekur kilogram ëmbël,
 • një çerek sheqer uthull molle,
 • Dhjetë karafil me hudhër,
 • dy pods e djegës djegëse,
 • një kile prej arre të peeled,
 • Lugë kripë (tavolinë),
 • gjysmë gotë sheqeri.

Proces standard të gjitha perimet, zhvishem, pije. Prisni në pluhur në një procesor të ushqimit. Shto uthull, kripë dhe sheqer. Vlim për rreth 15 minuta dhe menjëherë zbërthehet në kavanoza, rrokulliset kapakët. Ftohtë nën një pallto lesh me kokë poshtë. Shitore në një bodrum apo frigorifer.

Kjo është e dobishme:

 1. Antipat në tavolinën e pushimeve
 2. Ditëlindje salads
 3. Mish në furrë franceze - shumë e shijshme

Delicious adjika me karrota për dimër

Delicious adjika me karrota për dimër

Vetëm karrota do të jetë disi e mërzitshme, kështu që le të shtojmë pumpkins për atë too! Dhe kemi një recetë krejtësisht unike. Është për të ardhur keq që nuk është ruajtur për një kohë të gjatë, kështu që është më mirë për të bërë një pjesë e gjysmë për të ngrënë shpejt!

produktet:

 • një kilogram karrota dhe kungujsh,
 • qepë dhe piper i ëmbël gjysmë kilogram,
 • 2 chickens pods,
 • një gjysmë gotë vaj perimesh.
 • në një bandë e cilantro dhe basil,
 • 10 karafil me hudher
 • limon,
 • lugë gjelle me një kripë pak kripë.

Përgatitja:

 1. Të gjitha perimet kryesore larë, peeled, hequr nga fara piper, prerë në copa dhe të vënë në një fletë pjekje. Mbuloni me fletë metalike dhe piqni për rreth dyzet minuta.
 2. Ftohtë dhe pres në një blender me piper djegës, limon, hudhër, bimëve dhe kripë.
 3. Vendosur drejtë në tryezë!

Nga historia e snacks pikante

Adjika - vetë fjala është me prejardhje nga Abkhazi dhe në thelb do të thotë bukë dhe kripë, një pjatë e mirëpritur kur të takohen mysafirët e dashur. Turly gruaja e saj e dzhigits kaukazian në antikitet në një gur, duke investuar shumë kohë dhe përpjekje në këtë ushtrim të thjeshtë. Por ne jemi njerëz modernë dhe të avancuar, kështu që ne nuk do të vrasim në këtë mënyrë. Ka kombinime, blenders, grinders mish në kuzhinat tona - kështu që le ta kthesë, tinder, dhe crumple, dhe ne do të mbajë një sy në to!

Fillimisht, ishte një masë e kripur me ngjyrë të kuqe, e cila përbëhet nga përbërës të ndryshëm, speca të kuq të nxehtë dhe hudhër, koriandër dhe bluzë blu ... Mos u frikësoni nga fenugreek blu, ky është emri për një ucho-suneli inteligjent, është pothuajse gjithmonë një pjesë e të gjithëve i famshëm hops-suneli.

Megjithatë, me kalimin e kohës, njerëzit mësuan të shtonin në Adzhika shumë perime të tjera të dobishme dhe ushqyese dhe madje edhe fruta me arra, e bënin më pak të kripur dhe me aromë, mjaft të përshtatshme për stomakun tonë të pafrenuar europian.

Ngjyra ka ndryshuar gjithashtu, tani ata po përgatisin adjika të gjelbër nga piper i gjelbër. Është shumë i përshtatshëm për ta përdorur atë në një përzierje me salcë kosi ose majonezë për përgatitjen e salcave të ndryshme dhe si një aromë për supave.

Rregullat e gatimit në shtëpi

Menjëherë këtu do t'ju tregoj disa rregulla të përgjithshme kur të përgatitni adzhika, në mënyrë që të mos përsëriten në çdo recetë dhe t'i bëni ato në italikë:

 • Lani perimet dhe përbërësit e tjerë tërësisht dhe gjithmonë thani në një peshqir, veçanërisht për ato receta që pa trajtim të ngrohjes - jo një pikë uji duhet të futet në pjatë!
 • Bankat dhe mbulesat duhet të sterilizohen dhe le të thahen!
 • Është e rëndësishme !!! Së pari ne sterilizojmë kavanoza - pastaj fillojmë të gatuajmë!
 • Është e këshillueshme që të punoni me piper të djegur të hidhur në doreza në mënyrë që të mos digjet!

Epo, ndoshta, gjithçka rreth adjikës, shijshme, aromatike dhe e ndryshme aroma, e cila zë vendin e nderit në tryezën time. Shpresoj edhe në tuajat!


 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали