Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Rritet acetoni në urinë e një fëmije: shkaqet, simptomat, normat dhe trajtimi

 1. Shkaqet dhe faktorët
 2. Simptomat dhe shenjat
 3. Metodat diagnostike
 4. Qëllimet e trajtimit

Gjendja e trupit në të cilin ka një nivel të rritur të acetonit në urinë e një fëmije quhet acetonuria . Kjo patologji ndodh si rezultat i çrregullimeve metabolike ose prania e një sëmundjeje serioze të organeve të brendshme.

Në disa raste, ky është vetëm një fenomen i përkohshëm i lidhur me veçoritë e trupit të fëmijës, në të tjerat është një thirrje zgjimi që tregon një sëmundje serioze . Në çdo rast, duhet të gjendet shkaku dhe të merren të gjitha masat e nevojshme.

Shkaqet dhe faktorët

Shkaqet dhe faktorët

Çfarë do të thotë aceton i ngritur në urinë e një fëmije?

Shkaku kryesor i tejkalimit të normave të acetonit në urinë janë ketonet në gjak - acetonemia . Ketonat janë ndërmjetës në sintezën e karbohidrateve.

Në kushte normale, ato nuk duhet të ekzistojnë fare, pasi ato ndahen në sheqerna të thjeshta, por kjo nuk ndodh nën ndikimin e disa faktorëve.

Substancat ketone janë toksike për trupin e njeriut dhe, kur lirohen në organe dhe inde, shkaktojnë një efekt destruktiv dhe toksik. Metabolizmi i fëmijës dhe proceset e ndryshme të redoksit janë të shqetësuara.

Thjesht, një rritje në aceton në urinë tregon probleme me thithjen e karbohidrateve dhe ndarjen e tyre të mëvonshme, që shkakton një numër patologjish në trup. Si rezultat, kjo substancë fshihet përmes veshkave me urinë.

Pse ndodh kjo? Faktorët e mëposhtëm mund të ndikojnë në shfaqjen e këtij problemi:

 • ushqimi i pabalancuar;
 • diabet;
 • jeta e gabuar;
 • çrregullime të sistemit imunitar;
 • sëmundjet endokrine ose metabolike;
 • problemet e veshkave dhe të mëlçisë;
 • kequshqyerja ose mbarimi;
 • sasi e vogël e ujit në trup;
 • lodhje të shpeshta fizike ose emocionale;
 • duke qenë në gjendje të stresit;
 • sëmundjet infektive;
 • mungesa e vitaminave apo mineraleve (psh, anemi mungesa e hekurit);
 • mungesa e vitaminave apo mineraleve (psh,  anemi  mungesa e hekurit);

 • tumoret malinje;
 • lëndimet e organeve të brendshme;
 • prodhimi i enzimës së dëmtuar;
 • çrregullime të tretjes;
 • anomalitë kongjenitale të trupit.

rekomandimet në trajtimin e astmës bronkiale tek fëmijët, do të gjeni në faqen tonë të internetit.

në përmbajtjen ↑

Simptomat dhe shenjat

Me rritjen e acetonit në urinë , vërehen simptomat e mëposhtme:

 • dispepsi (diarre, vjellje);
 • urinim të shpeshtë;
 • erë e acetonit nga goja ose urina;
 • dhimbje barku;
 • zvogëlon oreksin;
 • humbje peshe;
 • dobësi e përgjithshme;
 • lulëzim i bardhë në gjuhë;
 • shtimi i thatësisë së lëkurës;
 • nervozizëm dhe nervozizëm;
 • pagjumësi.

Kur vërehet tek fëmijët me nivele të larta të ketoneve në urinë gjatë gjithë vitit, bëhet një diagnozë "Sindromi Acetonemik" .

Ky fenomen ndodh vetëm tek fëmijët . Kjo nuk është një sëmundje specifike, por një kompleks i simptomave. Në këtë rast, fëmija ka shenja shtesë të sëmundjes :

Sindromi acetonemik ka dy lloje:

 1. Fillore (idiopatike). Kjo ndodh për arsye të panjohura, dmth. Nuk ka patologji të dukshme të organeve ose ndonjë sëmundjeje në trup. Sindromi vjen nga një çrregullim i sistemit nervor që ndikon në proceset metabolike (metabolizmi). Këto zakonisht janë fëmijë nervorë dhe kapriçues, shumë të ndjeshëm dhe emocionalë. Ata kanë oreks të dobët, gjumë të shqetësuar, vonesë në zhvillimin mendor dhe fizik.
 2. Mesëm . Shfaqet në prani të sëmundjeve të tjera, më shpesh të një natyre infektive (dhimbje të fytit, grip, ARVI, etj.). Në raste të tjera, mund të ketë diabet mellitus ose sëmundjet e organeve të brendshme (tiroide, veshka, pankreasi, etj.).

Si për të trajtuar adenoids në një fëmijë? Mësoni rreth saj nga tonë artikuj .

në përmbajtjen ↑

Metodat diagnostike

Metodat diagnostike

Është e lehtë për të zbuluar aceton të ngritur në urinë. Për ta bërë këtë, mjafton të kryhet një analizë urine e përgjithshme në spitalin më të afërt.

Megjithatë, qëllimi kryesor i diagnozës në këtë rast është gjetja e shkakut të shfaqjes së acetonit.

Kjo është mënyra e vetme për të kuruar një fëmijë. Përveç analizës së përgjithshme të urinës , për fëmijën janë përcaktuar edhe studime të tjera :

 • numërimin e plotë të gjakut;
 • test biokimik i gjakut për glukozë;
 • urina dhe testimi i gjakut për leukocitet;
 • Ultratinguj i organeve të brendshme;
 • tomografia e organeve të brendshme.

Pas kryerjes së të gjitha testeve dhe hulumtimeve të nevojshme, mjeku duhet të gjejë arsyen kryesore për rritjen e acetonit në urinë.

në përmbajtjen ↑

Qëllimet e trajtimit

Filloni terapinë vetëm me mjekun pas diagnozës. Në shtëpi është e pamundur të bëhet.

Zakonisht nuk kërkohet hospitalizimi, kështu që trajtimi mund të kryhet në shtëpi , por nën mbikëqyrjen e specialistëve. Në raste të ndryshme përdoren metoda të ndryshme të trajtimit.

Terapia ka këto objektiva:

 • rënie në nivelin e acetonit (ketonet në gjak dhe urinë);
 • eliminimi i simptomave helmuese të ketonit;
 • Rregullimi i energjisë;
 • eliminimin e shkakut të patologjisë.

rënie në nivelin e acetonit (ketonet në gjak dhe urinë);  eliminimi i simptomave helmuese të ketonit;  Rregullimi i energjisë;  eliminimin e shkakut të patologjisë

Nëse një infeksion është shkaku i sëmundjes, do të përshkruhen antibiotikë .

Për shkelje në funksionimin e organeve të brendshme, trajtimi do të jetë sistematik në diskrecionin e mjekut. Për të pastruar trupin e acetonit, një fëmijë është i përshkruar nga enterosorbents ( Polysorb, Activated carbon, Smecta , etj).

Nivelet e larta të acetonit shoqërohen nga uria karbohidrate, prandaj, në disa raste, fëmijës i jepet një kapsulë me përmbajtje glukoze për t'u rikuperuar. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të kompensohet mungesa e lëngjeve në trup të shkaktuar nga vjellja dhe urinimi i shpeshtë.

Në secilin rast, trajtimi zgjidhet individualisht, dmth., Nuk ka asnjë mënyrë për të trajtuar aceton në urinë, pasi ka shumë arsye.

Megjithatë, niveli i acetonit mund të ndikohet nga dieta, e cila është një element i rëndësishëm në trajtim.

Për ta bërë këtë, para së gjithash nuk mund të hidhni uritur ose të hahet. Gjatë periudhave të përkeqësimit, duhet pasuruar dietën me ushqime që përmbajnë karbohidrate: produktet e qumështit, perimet, pemët, bllokimet, mjalti dhe biskotat. E ëmbël është e mundur, por në sasi të arsyeshme dhe në mungesë të diabetit.

Është gjithashtu e nevojshme për të zvogëluar sasinë e yndyrave dhe proteinave të konsumuara. Ju nuk duhet të hani supë, mish të tymosur, ushqime me aromë, çokollatë, ushqim të shpejtë dhe produkte që përmbajnë prezervativë. Është e rëndësishme të monitorohet stili i jetesës së fëmijës.

Ai duhet të shtrihet dhe të ngrihet në të njëjtën kohë, domethënë të respektojë regjimin . Gjumi duhet të zgjasë të paktën 8 orë në ditë. Është e dobishme për të ecur në ajër të pastër dhe është e dëmshme të uleni në një kompjuter për një kohë të gjatë. Tensioni i vogël fizik do të ketë vetëm një efekt pozitiv. Mund të jetë lehtë vrapimi ose notimi në pishinë.

Shfaqja e acetonit në urinë është vërejtur deri në 12 vjet . Pas kësaj, sistemi enzimatik tashmë është plotësisht i formuar dhe nuk duhet të ketë relapsi nëse nuk ka sëmundje serioze.

Sidoqoftë, acetoni i ngritur në urinë është i lidhur me një dietë të sëmurë ose me mënyrën e jetesës , kështu që ju duhet të kërkoni problemin dhe ta rregulloni atë në këtë drejtim.

Në simptomat e para të këtij problemi, është më mirë të konsultoheni me një mjek që mund të zgjedhë trajtimin e duhur dhe shpejt të heqë qafe sëmundjen.

Cilat janë shkaqet e alopecisë së fëmijëve? Përgjigja gjeni tani.

Rreth acetonit në urinë e një fëmije në këtë video:

Pse ndodh kjo?
Si për të trajtuar adenoids në një fëmijë?
Cilat janë shkaqet e alopecisë së fëmijëve?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали