Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Nervi u hoq dhe dhëmbi dhemb me presion.

 1. arsyet
 2. Prishni instrumentin dentar
 3. Shkelja e vulosjes
 4. Shkelje e teknikës së vulosjes
 5. Përgjigje individuale
 6. Si ta trajtoni një dhëmb pa nerv?
 7. rekomandimet

Nëse nuk trajtohet karies atëherë ndodhin procese patologjike të pakthyeshme. Mund të shfaqen sëmundje të ndryshme, përfshirë pulpitin. Pulpiti është mjaft i vështirë dhe shpesh tolerohet me dhimbje të padurueshme.

karies

Në mënyrë që të kuroni pulpitin, duhet të hiqni nervin. Pas trajtimit, pacienti mund të shqetësohet nga dhimbja e dhëmbit.

Nëse keni hequr një nerv dhe dhemb dhëmbin, atëherë ose jeni alergjik ndaj material mbushës ose mjeku bëri një gabim. Le të shqyrtojmë më në detaje shkaqet dhe metodat e anestezisë.

arsyet

Shpimi i rrënjës

Shpimi i rrënjës

Gjatë procedurës, dentisti mund të bëjë një gabim. Si rezultat, mund të formohet një i ashtuquajtur hapje patologjike. Simptomat: një dhimbje e mprehtë që nuk kalon një kohë të gjatë.

Anestezia - anestezikët përdoren për trajtim. Pasi të bëhet anestezia, shfaqen dhimbje të forta. Dhimbja nuk ikën për disa javë. Ato janë të lokalizuara në zonën e dhëmbit.

Nëse ka ndodhur perforimi i rrënjës, është e nevojshme të filloni trajtim kompleks sa më shpejt të jetë e mundur.

Si kryhet trajtimi?

 1. Së pari, mjeku vulos përsosjen e rrënjës. Për këtë ai përdor ilaçe speciale që përmbajnë kalcium.
 2. Tjetra, të mbahet mbushja e dhëmbëve.

Prishni instrumentin dentar

Prishni instrumentin dentar

Ky është gjithashtu një gabim i mjekut. Për trajtimin e kanaleve duke përdorur mjete të posaçme. Këto mjete të hollë mund të shpërthejnë në kanal. Kjo zakonisht ndodh me presion të tepërt.

Në këtë rast, pjesa e thyer e mjetit futet në kanal dhe bën presion në të ashtuquajturën kulmin. Kjo është maja e rrënjës.

trajtimi:

 1. Së pari, duhet të përpunoni me kujdes kanalin me substanca të veçanta.
 2. Pastaj ju duhet të hiqni fragmentin e mjetit.

Nëse një instrument stomatologjik prishet, atëherë është e ndaluar të mbushni një dhëmb.

Shkelja e vulosjes

Shkelja e vulosjes

Disa ditë pas trajtimit, simptomat e mëposhtme mund të shfaqen:

 1. Temperatura e lartë
 2. Një dhimbje e mprehtë në dhëmb. Një dentist i pakualifikuar mund të mos e pastrojë kanalin. Nëse kjo ndodh, atëherë formohet një zbrazëti. Kjo zbrazëti është një vend i mirë për të zhvilluar një infeksion. Ky infeksion shkakton dhimbje të forta.

Si rregull, dhimbja në zonën e dhëmbit ndodh kur duke shtypur poshtë . Përdoret për diagnostikimin e rrezeve x. Nëse fotografia zbulon një boshllëk, atëherë përsëritet ri-trajtimi.

Rekomandim: pas heqjes së nervit duhet të prisni një kohë të caktuar. Pas kësaj, vendosni një vulë.

Shkelje e teknikës së vulosjes

Shkelje e teknikës së vulosjes

Përshkrimi: dentisti heq gabimisht materialin e veçantë mbushës (përtej kulmin ose kulmin).

Materialet nënshkrimin janë bërë nga komponentë sintetikë. Prandaj, materialet e tilla refuzohen nga trupi. Dmth trupi i njeriut i percepton ato si një trup i huaj.

Sa më shumë që dentisti të ketë hequr materialin mbushës jashtë kulmit, do të shfaqen dhimbje më të theksuara. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të merret parasysh ndjeshmëria individuale e trupit të njeriut.

Ka pacientë që ankohen për dhimbje të forta në zonën e dhëmbit madje. Në diagnozë, rezulton se në zonën e kulmin ka një sasi minimale të ashtuquajturës paste.

Për diagnozën përdoret edhe rreze X. Në imazhin radiologjik, mund të shihni sasinë e materialit mbushës.

Si kryhet trajtimi?

 1. Së pari, mjeku heq materialin e tepërt të mbushjes.
 2. Pastaj dhëmbi është riparuar.

Përgjigje individuale

Përgjigje individuale

Materialet e nënshkrimit bëhen në bazë të substancave të ndryshme sintetike. Për shembull, bazuar në rrëshirë.

Organismdo organizëm i përgjigjet ndryshe materialeve të përdorura. Mund të ketë një të ashtuquajtur reagim individual.

Simptomat tipike:

 • ënjtje e indeve;
 • dhimbje të forta.

Për trajtimin e reaksioneve individuale, mjeku përshkruan barna. Nëse pacienti është alergjik, atëherë nuk mund të merrni ilaçe të caktuara. Ju nuk mund të përshkruani vetes asnjë ilaç. Sepse mund të ndodhin reagime të ndryshme.

Arsyet e tjera:

Si ta trajtoni një dhëmb pa nerv?

Pas heqjes së nervit, pacienti duhet të monitorojë ndjesitë e tyre (gjendjen e tyre). Së pari ju duhet t'i kushtoni vëmendje simptomave. Nëse përjetoni dhimbje, atëherë duhet të vlerësoni intensitetin e dhimbjes.

Nëse dhimbja kalon vetë, atëherë nuk mund të shkoni te mjeku. Nëse dhimbja nuk largohet për disa ditë, atëherë është e nevojshme të vizitoni një mjek (dentist ose dentist).

Trajtimi përshkruhet individualisht. Nuk ka metoda universale. Ju vetëm mund të hiqni dhimbjen. Nëse ka dhimbje, atëherë duhet të merrni ilaçin e duhur. Ilaçi mund të përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë.

Si rregull, dentisti përshkruan këto ilaçe:

 • tempalgin;
 • Ketone.

Është painkillers që do të largojë dhimbjen. Dhe gjithashtu dentisti mund të përshkruajë ilaçe analgjezike.

Dhe gjithashtu mund të përdorni një ilaç natyral - sode. Dita e parë duhet të shpëlarje gojën çdo orë. Sode mund të shtojë pak jod.

përbërësit:

 • 4 pika jod;
 • lugë çaji sode;
 • 1 gotë ujë.
 • rregulla për kujdesin ndaj një dhëmbi pa nerv

rekomandimet

rekomandimet

 1. Pas trajtimit të kanalit, duhet të shpëlani zgavrën me gojë për 1-3 ditë (e përshkruar nga mjeku që merr pjesë). Si rregull, përdoren agjentë antiseptikë neutralë.
 2. Shtë e nevojshme që të kujdeseni rregullisht për zgavrën me gojë. Për ta bërë këtë, përdorni një furçë dhëmbësh, fije, paste dhe produkte të tjerë të kujdesit personal. Procedura të tilla do të parandalojnë zhvillimin e infeksionit.
 3. Sigurohuni që të ndiqni rekomandimet e mjekut që merr pjesë.
 4. Zona ku është kryer trajtimi, nuk mund t’i nënshtrohet stresit të ndryshëm mekanik. Për shembull, përdorimi i ushqimit të ngurtë.

Këto rekomandime do t'ju ndihmojnë të parandaloni shfaqjen e dhimbjes.

Si kryhet trajtimi?
Si kryhet trajtimi?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали