Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

MasterVeda »Arkivi i Blogut» Harku është nga shtatë sëmundje, dhe lëvozhgat e tij janë nga njëqind

Qepë - një nga mjetet më efektive për kollën dhe rinitin

Qepë - një nga mjetet më efektive për kollën dhe rinitin. Ai përmban shumë vitamina, dhe përdorimi i rregullt i tij në ushqim kontribuon në rritjen e rezistencës së trupit.

Në Rusinë e lashtë, qepët konsideroheshin ilaçi më i mirë kundër "sëmundjeve ngjitëse dhe bimësisë moron". Njerëzit ishin të bindur se nëse haheshin sasi të mëdha qepësh, ishte e mundur të parandalohej sëmundje të tilla të rrezikshme si tifoja dhe murtaja.

Qepë dhe përgatitjet e bëra prej tij janë përdorur për qëllime medicinale për më shumë se 6 mijë vjet, por vetitë shëruese të lëvores së qepës janë zbuluar kohët e fundit. Sigurisht, ajo u përdor për ngjyrosjen e vezëve të Pashkëve, për shpëlarjen e flokëve, dhe gjithashtu si një pleh dhe mjet për kontrollimin e dëmtuesve të kopshtit dhe bimëve të kopshtit.

Sidoqoftë, gjatë dekadave të fundit, interesi për lëvozhgën e qepës është rritur në mënyrë të konsiderueshme si një agjent terapeutik efektiv që ndihmon jo vetëm të parandaloni një numër sëmundjesh, por edhe përgjithmonë të shpëtoni nga shumë sëmundje.

Në mjekësinë popullore, përgatitjet e lëvores së qepës përdoren për zemrën, veshkat, ftohjet, sëmundjet virale, onkologjike, si dhe për trajtimin e infeksioneve kërpudhore të thonjve, dermatitit, zbokthit, furunculozës, absceseve, etj. Për më tepër, produktet e bëra nga lëvozhga qepë përdoren për trajtimi i prostatitit dhe adenoma e prostatës. Pranimi i supës ose infuzioni i lëvozhgës së qepës ndihmon në parandalimin e gripit dhe infeksioneve të tjera virale.

Përbërja kimike e lëvozhgës së qepës

Përbërja e lëvozhgës së qepës përfshin vitamina C, E, PP, B vitamina, karoten, të paqëndrueshëm, kuercetinë, acide organike, si dhe kripëra të kaliumit, fosforit dhe hekurit.

Vitamina C

Vitamina C që përmbahet në lëvozhgën e qepës, ose acid askorbik, ka një efekt të dobishëm në të gjitha sistemet e trupit, duke ndihmuar në parandalimin e ftohjes dhe sëmundjeve virale, mungesës së vitaminës dhe mishrave të dhëmbëve.

Vitamina E

Për shkak të raportit të suksesshëm të kripërave të kaliumit, kalciumit dhe hekurit, lëvozhga e qepës rregullon ekuilibrin ujë-kripë, ka një efekt diuretik dhe të butë laksativ.
Duke qenë një antioksidant i fuqishëm, vitamina E kundërvepron oksidimin e yndyrës dhe kolesterolit, vonon procesin e plakjes dhe ndihmon në parandalimin e kancerit, diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Përveç kësaj, vitamina E që përmbahet në lëvozhgën e qepës forcon sistemin imunitar dhe parandalon zhvillimin e arteriosklerozës.

Vitamina PP

Vitamina PP, ose acidi nikotinik, përmirëson proceset redoks, metabolizmin e karbohidrateve, kontribuon në aktivitetin normal të korteksit cerebral. Për shkak të përmbajtjes në lëvozhgën e qepës së kësaj vitamine, përgatitjet e saj kanë një efekt pozitiv në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Vitaminat e grupit B

Vitaminat e grupit B të përfshira në lëvozhgën e qepës ndihmojnë në luftën kundër plakjes së parakohshme, lehtësojnë mbikëqyrjen mendore dhe nervore, ndihmojnë në rikthimin e trupit pas sëmundjeve të mëparshme, stimulojnë mëlçinë, parandalojnë dermatitin, përmirësojnë rritjen dhe gjendjen e flokëve.

carotene

Të dy qepë dhe lëvorja e saj përmbajnë karoten, i cili ka një efekt të përgjithshëm forcues në trup dhe ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe gastrointestinale.

quercetin

Quercetin, i përfshirë në lëvozhgën e qepës, i përket flavonoideve - një grup komponimesh natyrore biologjikisht aktive. Flavonoidet që përbëjnë lëvozhgën e qepës kanë aktivitet të vitaminës P, zvogëlojnë brishtësinë e enëve të gjakut, kanë një efekt qetësues dhe forcojnë efektin e vitaminës C.

Përveç kësaj, këto substanca kanë efekte anti-inflamatore, ndihmojnë në shërimin e plagëve purulent dhe vlon. Kur përdoren nga brenda, ato shërbejnë si një agjent koletik dhe kanë një efekt antitumor.

Quercetin përdoret për alergji, diatezë hemorragjike, brishtësi të kapilarëve, pyelonephritis, si dhe për disa sëmundje kardiovaskulare dhe infektive.

i paqëndrueshëm

Fitoncidet e qepëve dhe lëvozhgat e tyre janë efektive jo vetëm kundër ftohjes, ato ndihmojnë në luftimin madje të dizenterisë, difterisë, tuberkulozit dhe shumë sëmundjeve të tjera të rrezikshme infektive.
Dozat e rritura të kuercetinit janë kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga mpiksje të lartë të gjakut.
Falë phytoncides, përgatitjet për zhvishem qepë lehtësojnë proceset inflamatore në laringjit, dhimbje të fytit, grip dhe pneumoni.

krem

Vaji dhe vaji nga lëvozhga e qepës përdoret për të trajtuar dermatitin, zbokthin, sëmundjet kërpudhore të thonjve, misrave, absceseve, zierjeve dhe shumë sëmundjeve të tjera.
Për prodhimin e vajit terapeutik, lëvozhga e qepës është grimcuar, terren, përzihet me krem, vazelinë ose yndyrë në një raport 2: 3 ose 1: 3. Ostra që rezulton transferohet në një enë qelqi të errët dhe ruhet në një vend të freskët.

tretësirë

Për të përgatitur tretësirë ​​të qepës, përdorni vodka ose 50-70 ° alkool. Qepa e qepës (1 pjesë) është grimcuar, derdhet në një enë qelqi, derdhet me alkool ose vodka (5-7 pjesë) dhe injektohet për 7-10 ditë. Pastaj tinkturë filtrohet dhe derdhet në një enë me gotë t. Ilaçi i përfunduar merret në sasi të vogla dhe, si rregull, dozohet në pika.

infuzion

Për të përgatitur infuzionin në një mënyrë të nxehtë, lëvozhga e qepës (1 pjesë) derdhet në enët, derdhet me ujë të zierë të nxehtë (10 pjesë), përzihet.

Enët mbulohen me kapak dhe nxehen në banjë me ujë për 15 minuta. Pas kësaj, infuzioni ftohet në temperaturën e dhomës për 1–1,5 orë, filtrohet dhe hollohet me ujë të zier në vëllimin e treguar në recetë.

Për të përgatitur infuzionin e zhvishem qepë në një mënyrë të nxehtë, 2 lugë të lëndëve të para të grirë hedh 400 ml ujë të valë dhe injeksion për 6-8 orë.

Infuzion dhe zierje e lëvozhgës së qepës, e destinuar për përdorim të jashtëm, përgatitet nga më e përqendruar. Si rregull, raporti i lëndëve të para dhe uji në to është 1: 3 ose 1: 5
Për të përgatitur infuzionin në mënyrë të ftohtë, 1 pjesë e lëndës së parë të grimcuar derdhet me 10 pjesë ujë të zier në temperaturën e dhomës, injektohet për 4-12 orë, pastaj filtrohet.

zierje

Për të përgatitur supën, lëvozhga qepë (1 pjesë) derdhet me ujë të ftohtë (10 pjesë), trazohet dhe zihet në nxehtësi të ulët ose në banjë me ujë për 15-20 minuta, pastaj ftohet në temperaturën e dhomës, filtrohet dhe hollohet me ujë të zier në specifikimin në recetë volumi.

ekstrakt

Për të përgatitur ekstraktin, infuzioni ose supa është zier mbi nxehtësi të ulët derisa të avullojë gjysma e vëllimit. Përveç kësaj, ekstrakti përgatitet nga tretësira duke avulluar një pjesë të alkoolit. Si rregull, ekstrakti dozohet në pika.

atherosclerosis

Për trajtimin e aterosklerozës në mjekësinë popullore përdoret një përzierje e tretësirës së lëvores së qepës me vaj luledielli. Para përdorimit, 20 pika tretësirë ​​përzihen me 1 lugë vaj luledielli të parafinuar, të tronditur dhe menjëherë të dehur.

Ilaçi merret 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 14 ditë, pas së cilës bëjnë pushim për 10 ditë dhe përsërisin rrjedhën e trajtimit.

Gjithashtu për parandalimin dhe trajtimin e arteriosklerozës përdorni tarifa medicinale, të cilat përfshijnë zhvishem qepë.

Për të parandaluar arteriosklerozën, rekomandohet të bëni një ekstrakt zhvishem qepë 2 herë në vit. Ilaçi merret 10 pika 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 7-14 ditë.

Adenoma e prostatës

Për trajtimin e adenomës së prostatës duke përdorur një zierje të lëvores së qepës, e përgatitur sipas recetës së mëposhtme:

4 lugë lëvore hidhni 700 ml ujë të valë dhe vlim për 3-5 minuta në nxehtësi të ulët.

Supë ftohet në temperaturën e dhomës për 1 orë, pastaj filtrohet.

Në mjekësinë tradicionale, operacioni konsiderohet metoda më efektive për trajtimin e adenomës së gjëndrës së prostatës.

Ilaçi merret 1/2 filxhan 3 herë në ditë 30-40 minuta para ngrënies për 14 ditë. Pastaj bëni një pushim për 2 javë dhe përsëritni rrjedhën e trajtimit.

Gjithashtu, trajtimi i sëmundjes kryhet duke përdorur një zierje të lajthisë dhe lëvores së qepës, për përgatitjen e së cilës:

1 lugë gjelle gjethe lajthie dhe 2 lugë gjelle lëvore 500 ml ujë, vlim për 5 minuta, pastaj filtrojeni.

Ilaçi merret nga 1/4 filxhan 4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

Kursi i trajtimit është 14 ditë dhe zhvillohet një herë në gjashtë muaj.

Venat varikoze

Për të përmirësuar tonin e zonave të prekura të venave 3 herë në ditë, fshijini me një përzierje ekstrakte të lëvore kamomili dhe qepë (1: 1).

Për dhimbjen në venat e prekura, një kompresë nga një përzierje e tretësirës së kalendulës dhe lëvozhgës së qepës (1: 1) ndihmon mirë.

Përziejeni përzierjen me 1/2 filxhan ujë të ftohtë, njomet atë me garzë të palosur dhe vendoseni në zonat e prekura për 15-20 minuta.

Përveç kësaj, për dhimbje në këmbë, rekomandohet të shtoni një zierje të lëvozhgës së qepës në banjë. Pas larjes, këmbët janë fashë me një fashë elastike.

Me venat me variçe, trajtimi me lëvozhgën e qepës fillohet vetëm pasi të konsultoheni me një specialist.

Për përdorim të brendshëm me venat me variçe duke përdorur tretësirë ​​ose infuzion të lëvores së qepës.

Tinktura merret 20 pika 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 10 ditë. Infuzion pihet 1/4 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 7-10 ditë.

Një kurs i dytë i trajtimit kryhet pas një pushimi javë.

Për trajtimin e venave me variçe përdorni barëra medicinale.

2 lugë zhvishem qepë, 1 lugë gjelle lëvore lisi, 1 lugë gjelle barishtore, 1/2 lugë gjelle lulesh të imortelit hidhni 1/2 l ujë të ftohtë, ziejini në zjarr të ulët për 5-7 minuta, insistoni në temperaturën e dhomës në ftohja dhe filtrimi.

Për parandalimin e venave me variçe, supa pihet 1/4 filxhan 2 herë në ditë për 5 ditë.

Trajtimi parandalues ​​kryhet 2 herë në vit.

Me dermatitin varikoz, ilaçi merret në 1/3 filxhan 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për 14 ditë.

Pas një pushimi javë, trajtimi përsëritet.


  • Зуботехническая лаборатория

    Детали
  • Лечение, отбеливание и удаление зубов

    Детали
  • Исправление прикуса. Детская стоматология

    Детали