Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Kapsula e vitaminës A Një mjet unik për shëndetin

Një ilaç natyral që mund të kuruar dhe rinovon trupin e njeriut është retinol, ose vitamina A

Një ilaç natyral që mund të kuruar dhe rinovon trupin e njeriut është retinol, ose vitamina A. Industria farmakologjike prodhon retinol për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Zgjidhja terapeutike mund të blihet gjithmonë në farmacitë online në pluhur, tabletë ose në kapsula të vitaminës A.

Përdorimi i retinolit është jashtëzakonisht i zakonshëm, sepse vitamina A është e përfshirë në pothuajse të gjitha proceset kimike të trupit të njeriut. Retinol stimulon sistemin imunitar, rregullon ndarjen e qelizave, rritjen e qelizave, është përgjegjës për impulset vizuale të trurit, merr pjesë në proces metabolik , promovon rigjenerimin e indeve, qelizave, largon radikalet e lira. Retinol është përdorur gjerësisht si një komponent i shumë përgatitjeve tradicionale që përmbajnë vitamina, të tilla si Complevit, Aerovit, Aevit.

Me ushqim vitamina a hyn në trupin e njeriut duke ngrënë produkte të kafshëve. Qumësht, krem, djathë, gjalpë, mish, peshk, vezë - këto produkte përmbajnë një sasi të madhe retinoli. Komponimet retinol janë gjithashtu të pranishme në perime, fruta dhe manaferrat.

Ndoshta më e përshtatshme për t'u përdorur është kapsula e vitaminës A. Substanca aktive në kapsula nuk është në kontakt me oksigjenin fare, gjë që është një avantazh i dukshëm i përdorimit të retinolit në këtë formë të çlirimit. Është shumë e rëndësishme për trupin e njeriut që vitamina A vjen në lidhje me vitaminën E, e cila luan një rol mbrojtës kundër oksidimit të vitaminës A. Në një nivel mjaft të ulët të tokoferolit ose vitaminës E, trupi i njeriut nuk është në gjendje të absorbojë sasinë e nevojshme të vitaminës A. droga e zakonshme Kapsula Aevit Përbërja e kombinuar e të cilave lejon marrjen e dozës së kërkuar të të dy vitaminave, të cilët janë aktivisht të përfshirë në formimin e pigmenteve vizuale, duke siguruar integritetin e indeve epiteliale dhe rregullimin e rritjes së kockave.

Kapsulat e Vitamina A në mënyrë të ngjashme bashkëveprojnë me vitaminën D - kalciferol. Mungesa e zinkut gjithashtu sigurisht do të ndikojë në efektivitetin e vitaminës A, kur ajo shpërndahet direkt përmes murit të zorrëve në gjak. Vitamina A është një vitaminë esenciale për shëndetin e trupit të njeriut, pasi është e vështirë të tretet.

Retinol Ajo quhet antioksidant me origjinë natyrore, stimulon në mënyrë të përkryer proceset redox, rrit metabolizmin e energjisë dhe metabolizmin. Të gjitha proceset negative që zhvillohen në trupin e njeriut, parandalojnë konsumimin e vitaminës A në kapsula.

Retinoli është me vlerë të veçantë në periudhën e përhapjes më të madhe të ftohjeve, sëmundjeve virale. Futja parandaluese e kësaj vitamine do të forcojë sistemin imunitar, për të shmangur sëmundjen gjatë epidemisë. Gjithashtu, shumë njerëz e dinë aftësinë unike të vitaminës A që të ndikojë pozitivisht në inflamacion ose në dëmtimin e traktit gastrointestinal, sëmundjeve të traktit urinar. Përdorimi i vitaminës A ngadalëson luhatjet e hormoneve tiroide, kontribuon në normalizimin e gjëndrave dhjamore dhe djersës. Retinol është i nevojshëm për diabet mellitus, ai mban në mënyrë efektive nivelet e sheqerit në gjak në një nivel konstant.

Kur pi një vitaminë A, është e rëndësishme të dini dozën e saktë të drogës. Doza profilaktike varet tërësisht nga mosha, pesha, nevoja e përditshme e trupit të njeriut për vitaminë A. Për një të rritur, doza ditore është 1.5 miligramë. Gratë shtatzëna duhet të marrin një dozë pak më të lartë, si dhe nënat infermierore, doza e të cilave është 2.5 miligram retinol, fëmijët e vegjël mund të konsumojnë jo më shumë se një milje dhe gjysmë milligrami të vitaminës A. Vitamina A në kapsula është e përkryer për mbajtjen e dozave të sakta.

Një mbidozë e kësaj vitamine nuk është më pak e rrezikshme se mungesa e retinolit. Simptomat kryesore të mbingarkesës së vitaminës A janë letargjia, përgjumja, vjellja, vjellja, marramendja dhe reaksionet alergjike. Nëse gjeni simptomat e mësipërme, menjëherë duhet të anuloni marrjen e vitaminës A.

Në sfondin e përdorimit të retinol, është e nevojshme për të përjashtuar terapi me antibiotikët tradicionale. Konsultimi i saktë dhe llogaritja e dozës do ta nxisin mjekun. Mos vetë-medikament. Bekoni!


  • Зуботехническая лаборатория

    Детали
  • Лечение, отбеливание и удаление зубов

    Детали
  • Исправление прикуса. Детская стоматология

    Детали