Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Indikacione Sophora japoneze për përdorim. Sophora anije të pastra japoneze përgjithmonë. Tretësirë ​​Sofora Japoneze. Përgatitja, përdorimi në mjekësinë tradicionale

 1. Prona të paluajtshme Sophora Japoneze
 2. Indikacionet për përdorimin e Sophora
 3. Udhëzime për përdorimin dhe dozën
 4. Efekt anësor
 5. contraindications
 6. mbidozë
 7. ruajtje

Sophora Japoneze

Japoneze Sophora është një pemë zbukuruese, e cila mund të gjendet në rajonin Amur, Primorye, në kopshtet e Sakhalin dhe parqet e Siberisë Lindore. Falë rutinës së saj, bima u bë e njohur në mjekësi tradicionale - nga lulet e saj (nga rruga, lulet e pemës janë helmuese) dhe frutat bëjnë infuzione, zierje dhe tinktura. Pritja e këtyre mjeteve juridike popullore mund të ndikojë në vulosjen e mureve të enëve të gjakut në trup dhe për të zvogëluar brishtësinë e tyre. Në këtë artikull mund të lexoni për tinkturën - metodën e përgatitjes dhe zbatimit të saj.

Tinkturë përdoret për të trajtuar sëmundje që shoqërohen me përshkueshmëri të lartë kapilar, hipovitaminozë të vitaminës P, dhe gjithashtu e përdorin atë për hemoragji, toksikozë kapilar, endokardit, reumatizëm dhe alergji.

Përgatitja e tretësirës mund të jetë në shtëpi. Kjo do të kërkojë 70% alkool, lule ose fruta Sophora. Nëse përdorni lule të një bime, atëherë është e nevojshme të llogarisni edhe sasinë e përbërësve - një pjesë e luleve do të kërkojë pesë pjesë të alkoolit. Nëse keni fruta - përbërës 1 deri në 1 (të freskët) ose 1 deri në 2 (të tharë). Tjetra, duhet ta lini të piqet për 10 ditë në një vend të errët të ftohtë, pastaj sipas gatishmërisë për të filtruar dhe mund të filloni trajtimin me tretësirën japoneze Sophora. Ajo duhet të mbahet në një vend të errët të errët.

Tinkturë trajtimi Sophora Japoneze

Është ilaç popullor mund të merret si nga brenda ashtu edhe nga jashtë.

Takenshtë marrë brenda nëse pacienti ka hemorragji të brendshme, pectoris, ulçerë peptike ose ulçerë duodenale, sëmundje të mëlçisë, kolit ulcerativ, ethe tifoide ose hemorroide.

Nga ana e jashtme, trajtimi me tretësirën Sophora Japoneze ndodh me djegie, ulçera trofike, plagë, shtresa të shtretërve, sinusit, furuncles ose carbuncles. Përdoret gjithashtu nga jashtë nëse pacienti ka mastit, psoriasis, paraproctit.

Tinkturë japoneze Sophora promovon rritjen e flokëve, nëse fërkohet në rrënjë.

Përdorimi i tretësirës Sophora Japoneze (udhëzim)

Brenda infuzionit merrni 30-40 pika tre herë në ditë pas ngrënies, të holluar me një sasi të vogël uji të ngrohtë. Kursi i trajtimit është një muaj, pasi pas kësaj ata bëjnë pushim dhe pas nja dy javësh, nëse ka nevojë, mjeku bimor mund të përshkruaj një kurs të përsëritur.

Nëse një pacient ka hemorragji në tru ose retinë, atëherë përdorimi i tinkturës së Sophora japonez ka një kufizim dozimi - jo më shumë se 30 pika tre herë në ditë pas ngrënies.

Nga jashtë, përdorimi i tinkturës Sophora Japoneze ndodh si një fërkim në vendet e prekura. Këshillohet që ta bëni këtë procedurë gjatë natës, duke lidhur një vend me një shall të ngrohtë dhe duke e mbështjellur veten në një batanije.

Sophora quhet mrekullia japoneze, një pemë nga njëqind sëmundje. Kjo pemë e mahnitshme është e dobishme dhe lulet dhe frutat. Në mjekësinë popullore, sopora konsiderohet një ilaç për gati njëqind sëmundje. Mbaj mend që i kërkoja shokë që udhëtonin për në Krime, për të sjellë një sofër nga atje. Pastaj bëra një tretësirë ​​frutash në vodka për nënën e gjyshes nga hipertensioni, arterioskleroza dhe artriti.
Frutat terapeutike janë Sophora Japoneze. Megjithë një studim jo të plotë të pemës, një sasi e madhe e madhe substanca të dobishme . Bima është e ngopur me vitamina, tanin, kripëra, flavonoide dhe vajra. Përveç tyre, përbërja kimike e frutave të pemës përfshin një substancë shumë të dobishme - rutin. Ka një efekt të theksuar forcues të sistemit kardiovaskular dhe koordinon funksionin e acidit askorbik në biokiminë e njeriut.
Mjekët dhe shëruesit tradicionalë përdorin në mënyrë aktive përgatitjet e bëra në bazë të substancave të dobishme të nxjerra nga Sophora. Barnatore shesin tretësirë ​​alkooli, dhe shumë shërues të pavarur prodhojnë në mënyrë të pavarur zierje medicinale. Ju them për vetitë shëruese të tinkturave dhe cilat sëmundje lufton.
Sophora quhet mrekullia japoneze, një pemë nga njëqind sëmundje

Si të bëni tretësirë?

Sigurisht, është më mirë që banorët e vendit tonë të blejnë tretësirën Sophora në një farmaci japoneze, pasi vendet me rritje më të afërt të kësaj bime janë vendet e Transk Kaukazit dhe jugut të Ukrainës. Por nëse ekziston një mundësi për t'u takuar me këtë përfaqësues të florës jugore, atëherë gatuajeni tretësirë ​​terapeutike në shtëpi është një punë e lehtë. Për sa i përket peshës, do t'ju duhet e njëjta sasi e frutave dhe alkoolit Sophora (raporti 1: 1). Lëndët e para medicinale do të duhet të grimcohen, derdhen në një enë qelqi të errët dhe derdhni pak të holluar me alkool (zgjidhje 70%). Ilaçi shërues injektohet për 3 javë, pastaj filtrohet dhe ruhet në një vend të freskët. Kursi i trajtimit është zakonisht 6 muaj dhe kryhet sipas skemës së mëposhtme: gjatë muajit të parë, infuzioni merret çdo 4 orë, 10 pika, në muajt e tjerë, 40 pika.

Sophora Japoneze - tretësirë
Me gjakderdhje të brendshme, hipertension, goditje në tru, pectoris, arteriosklerozë, diabet , tromboflebiti, koliti ulcerativ, ulçera e stomakut, sëmundjet e stomakut dhe duodenit, bronkitit, astma bronkiale, hemorroide, për të forcuar enët e gjakut

50 gramë frutë të grimcuar hidh 0,5 litra vodka, insistojnë 30 ditë në një vend të errët, herë pas here lëkundje, tendosje. Merrni 15-30 pika 3 herë në ditë. Pas një kursi mujor, bëni një pushim prej 10 ditësh.
Kur depozitat e kripës nga baticat gjatë menopauzës
1 lugë gjelle frutash të copëtuara derdhni 1 gotë ujë të valë, insistoni gjatë natës në një termos, tendosje. Merrni 1-2 lugë 2 herë në ditë.

Pamja e jashtme. Me humbje të flokëve, tullac
2 lugë çaji farash të grimcuara hidhni 1 gotë ujë të valë, lëreni për 15 minuta, kullojeni. Merrni 1 lugë çaji 5-6 herë në ditë. Për më tepër, i njëjti infuzion mund të aplikohet për flokë të pastër dhe të fërkuar në kokën e kokës, mbajeni për 15-20 minuta.

Fortifikim tonik
4 lugë çaji të frutave të grimcuara hidhni 400 gram ujë, zierje nën një kapak, me një zierje të lehtë për 5 minuta, vizatoni për 30 minuta, kullojeni. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

nga pamja e jashtme
Me ulcerat trofike, plagët, djegiet, shtresat e shtratit, sinusitin, furuncles, carbuncles, paraproctitis, mastitë, psoriasis

10 gram fruta të grimcuara për të mbushur 200 ml. ujë, vlim në një banjë me ujë për 15 minuta, insistoni 45 minuta, tendosje, derdhni ujë të zier në 200 ml. Përdorni për ujitje, veshje, larje, fasha, locione.

Infuzion tonik
1 lugë gjelle frutash të copëtuara derdhni 1 gotë ujë të valë, insistoni 8 orë në një termos, tendosje. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë, para ngrënies.
Me gjakderdhje të brendshme, anginë pectoris, aterosklerozë, diabet mellitus, ulçerë të stomakut dhe ulçerë duodenale, me sëmundje të mëlçisë, kolit ulcerativ, ethe tifoide, hemorroide
20 gram lule të grimcuara hidhni 200 ml. ujë të valë, insistoni 2 orë, tendosje. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë, pas ngrënies.

Tretësirë. Me hipertension
20 gram lule të grimcuara derdhen 100 ml. 70% alkool, insistojnë në një vend të errët për 10 ditë, herë pas here lëkundje, tendosje. Merrni 20-40 pika 3 herë në ditë, pas ngrënies.

Në mjekësinë popullore, Sophora japoneze përdoret për të trajtuar sëmundje që përfshijnë rritjen e përshkueshmërisë së kapilarëve, hipovitaminozën e vitaminës P, diatezën hemoragjike, hemoragjitë, toksikozat kapilar, endokarditin, reumatizmin, glomerulonefritin, sëmundjet hipertensionale, alergjitë.

Nga jashtë, përgatitjet nga Sophora japoneze përdoren për të trajtuar ulcerat trofike, plagët, djegiet, shtresat e shtratit, për sinusitin, furuncles dhe karbunulet, paraproctitin, mastitin dhe psoriasis.

Brenda - me gjakderdhje të brendshme, me anginë, aterosklerozë, diabet mellitus, ulçerë stomakut dhe ulçerë duodenale, si dhe sëmundje të mëlçisë, kolit ulcerativ, ethe tifoide, hemorroide.

Tretësirë ​​e luleve. Përgatitni në raportin e 1: 5 - 70% alkool. Merrni 30-40 pika 3 herë në ditë pas ngrënies.

Tinkturë e frutave. Përgatitur në alkool ose vodka në një raport peshë 1: 1 (për fruta të freskëta) ose 1: 2 (për të thata).

Për njerëzit e hollë ose njerëzit që kanë pësuar një sëmundje të rëndë, rekomandohet të merrni infuzion japonez Sophora në dozën e zakonshme. Kursi i trajtimit është 1 muaj. Për hemorragji cerebrale, në retinë, për toksikozën kapilar, tretësira e Sophora pihet 30 pika 3 herë në ditë për një muaj.

Frutat e freskëta Sophora të larë me ujë të zier, të prerë dhe të palosur në një gotë ose enë prej porcelani. Derdhni vodka në raport të barabartë të peshës dhe insistoni për 10 ditë. Pastaj shtrydhni frutat, filtroni lëngun përmes leshit të pambukut ose disa shtresave të garzës. Lëngu që rezulton është i kuq-kafe ose ulliri - soforin - mund të merret të dyja brenda (30-40 pika), dhe jashtë për trajtimin e plagëve, ulcerave, shtresave të shtratit.

Lubrifikimi i tretësirës së kokës Sophora Japoneze aktivisht promovon rritjen e flokëve.

Infuzion uji i luleve. 20 g lule derdhin 200 ml ujë të valë, insistojnë 2 orë, filtër. Pini 1-2 lugë 3 herë në ditë pas ngrënies.

Për përdorim të jashtëm (pika hundësh, ujitje, tampona, salcë) mund të përgatisni infuzionin: 30 g lule për 200 ml ujë të valë. Për të shpejtuar koagulimin e gjakut, ata pinë tretësirë ​​japoneze Sophora 40 pika 3 herë në ditë pas ngrënies.

Me kolit ulcerativ, sëmundjet alergjike pinë infuzion të luleve dhe 1 lugë gjelle 4-5 herë në ditë. Kursi i trajtimit është 2 muaj. Pas një muaji, bëni një pushim prej 10 ditësh.

Për trajtimin e plagëve, ulcerave, ekzemës dhe lezioneve të tjera të lëkurës, përdoret infuzion uji i luleve ose frutave:

10 g fruta të thata derdh 200 ml ujë, vlim në një banjë me ujë për 15 minuta, ftohet në temperaturën e dhomës për 45 minuta, tendosje, shtoni ujë të zier në 200 ml. Përdorni për ujitje, veshje, larje.

Pluhuri i luleve të thata (0,5 g) pihet 3 herë në ditë për të njëjtat indikacione si një infuzion ose tretësirë.

Infuzion i luleve dhe frutave të bimës (1: 1) rekomandohet të përdoret në formën e tamponeve për trajtimin e gjakderdhjes së hundës, si dhe me gojë në 1 lugë gjelle 4 herë në ditë.

Për tullacinë ata pinë infuzion dhe tretësirë ​​të Sophora Japoneze në doza të zakonshme, në të njëjtën kohë ata lajnë kokën 1-2 herë në javë në një infuzion lulesh (10 g për 400 ml ujë) dhe fërkojnë në kokën e kokës tretësirë ​​alkooli 1 herë në ditë.

Në tuberkulozin pulmonar, edhe në rastet më të avancuara, tretësira japoneze Saporin, ose Sophora, ka një efekt pozitiv. Droga nga Sophora japoneze (tinkturat, tretësirat, pluhur) përdoren në trajtimin e sëmundjeve ndërvepruese siç janë endoarteriti obliterues, myasthenia (dobësi muskulore, distrofi muskulare progresive) në doza të zakonshme.

Përgatitja farmaceutike pahikarpin përdoret me sukses në trajtimin e lezioneve endarterit dhe atlasklerotichesky të ekstremiteteve të poshtme.

Tashmë në ditët e para pas fillimit të trajtimit, furnizimi me gjak i gjymtyrëve të prekura përmirësohet, shfaqet një puls dhe një ngrohje e këmbëve.

Pahikarpin dhe ilaçet Sophora Japoneze përdoren për të stimuluar punën e 0.05-0.1 g 3 herë në ditë.

Në trajtimin e hipertensionit, së bashku me ilaçet që ulin presionin, ato japin rutin ose një infuzion të luleve japoneze Sophora për të forcuar muret e anijeve periferike dhe të vogla.

Pluhur nga rrënjët e Sophora Japoneze dhe Sophora të verdhë japin 1-3 g tre deri në katër herë në ditë për diarre dhe dizenteri.

Në Kinë, rrënja e verdhë e Sophora dhe pluhuri japonez Sophora përdoret në ointments (1: 2) me vazelinë ose mish derri në trajtimin e ekzemës dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

Si diuretik dhe një mjet për të stimuluar oreksin, pluhur nga rrënja Sophora Japoneze pihet 2-3 g 3 herë në ditë.

Me mastitin, një efekt i mirë ka soforin. Lubrifikoni dhe fshijeni në zonën e prekur të gjoksit 2 herë në ditë.

Nga gjethet dhe fidanet e reja të forës japoneze, përgatitet një infuzion: 1 lugë gjelle e lëndës së parë të grimcuar për një filxhan ujë të valë. Këmbëngulni 1 orë. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë. I njëjti infuzion mund të përdoret për të shpëlarë gojën me sëmundje inflamatore të gjuhës dhe mishrave të dhëmbëve.

Në Kinë, një zierje e luleve dhe frutave (në raport të peshës së barabartë) përdoret si një infuzion (1 lugë gjelle e përzierjes për filxhan me ujë të valë, vlim për 5 minuta, injeksion për 1 orë, kullon), që përdoret për të luftuar të gjitha llojet e gjakderdhjes. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Lulet e Sophora janë helmuese! Aplikoni në mënyrë rigoroze sipas recetës. Para përdorimit, këshillohuni me mjekun tuaj!

Japoneze Sophora (Tinctura Sophorae japonicae) prodhohet në formën e një tretësire, e cila është një lëng kafe e qartë me një erë të veçantë. Formimi i sedimentit gjatë ruajtjes është një variant i normës.

Frytet e Sophora të Japonisë insistojnë në 48% alkool etilik.

Përveç kësaj, mjeti prodhohet në formën e çajit bimor. Paketa e çajit fito përmban gjethe japoneze Sophora dhe çaj jeshil.

Prona të paluajtshme Sophora Japoneze

Ilaçi i përket grupit të agjentëve hemostatikë me origjinë bimore, është antiseptik dhe dezinfektues.

Frytet e Sophoras japoneze përmbajnë substanca të tilla biologjikisht aktive si kaempferol, rutin, quercetin, dhe një numër të tjerë, efekti i të cilave përcakton efektin antimikrobik, anti-inflamator dhe hemostatik të ilaçit.

Indikacionet për përdorimin e Sophora

Droga Sophora japoneze e përshkruar për parandalimin dhe trajtimin e:

 • siç janë gjakderdhja në tru, retina, zemra,
 • hipertension,
 • angina pectoris,
 • kolit ulcerativ
 • diabeti mellitus
 • urolithiasis.
 • sipërfaqe,
 • puçrra gëlbazë,
 • ulcerat trofike.

Teaaji bimor Sophora japonez, është një ilaç i veprimit të kombinuar, zakonisht përdoret si një shtesë ushqimore dietike me qëllim të përmirësimit të qarkullimit të gjakut në ekstremet dhe parandalimin e spazmave vaskulare periferike. Me të, ju mund të rrisni gamën e lëvizjes dhe të mbështesni pacientët me miopati.

Udhëzime për përdorimin dhe dozën

Tinkturë e të rriturve Sophora Japoneze emëron brenda, zakonisht nga dhjetë pika në një lugë çaji deri në pesë herë në ditë. Ekziston edhe një formë e jashtme e përdorimit të ilaçit në formën e ujitjeve dhe aplikimeve nën fashë.

Sa i përket çajit fito, atëherë për përgatitjen e tij një qese çaji pihet me një gotë ujë të valë, duke këmbëngulur për pesë minuta, pas së cilës është gati për përdorim. Ata pinë çaj fito në mëngjes, shpesh pas një vakt.

Efekt anësor

Zakonisht, ky ilaç tolerohet mirë, megjithatë, në rastin e intolerancës individuale dhe mbindjeshmërisë në një numër pacientësh, vërehen reaksione alergjike në formën e skuqjeve dhe skuqjes në lëkurë, kruajtje.

contraindications

Tinkturë japoneze Sophora nuk është e përshkruar për intolerancën individuale të përbërësve, funksionin e dëmtuar të veshkave dhe mëlçinë.

Për shkak të faktit se kjo ilaç përmban alkool etilik, nuk duhet t'u jepet fëmijëve nën moshën dymbëdhjetë vjeç dhe grave gjatë shtatëzanisë dhe laktacionit. Kur përdorni infuzionin e Sophora japonez brenda, nuk duhet të kontrollohet nga automjetet dhe mekanizmat e rrezikut të shtuar.

mbidozë

Në rast të tejkalimit të dozave të përshkruara në përdorimin e drogës çrregullimet gastrointestinale janë të mundshme.

ruajtje

Tinkturë japoneze Sophora ruhet në një vend të errët dhe të freskët, pa mundësitë e fëmijëve, në një temperaturë prej tetë deri në pesëmbëdhjetë gradë. Jeta e raftit është dy vjet.

Teaaji Phyto Sophora Japonez ruhet në një vend të mbrojtur nga drita, në një temperaturë prej jo më shumë se 20 ° C. Jeta e raftit është tre vjet.

Të dy produktet janë në dispozicion pa recetë.

Si të bëni tretësirë?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали