Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Hematite ose Bloodstone, pronat dhe karakteristikat

 1. Hematiti në mjekësi
 2. Vetitë magjike të hematitit
 3. Bizhuteri hematit

Hematiti është një gur mineral, i cili u zbulua nga filozofi i antikitetit, hulumtuesi Theoflast BC Hematiti është një gur mineral, i cili u zbulua nga filozofi i antikitetit, hulumtuesi Theoflast BC. Ajo mori emrin e saj për shkak të pronës për të pikturuar ujë për ftohje në një ngjyrë të kuqe-kafe, kur fërkim atë në pluhur. Në greqisht, "haimatos" do të thotë gjak. Ky gur quhet ndryshe: diamanti i zi, hekuri i kuq, dhe shkëlqimi i kuq, dhe në Rusi ajo quhej krovavik.

Guri hematit është një oksid hekuri që ka formulën kimike Fe2O3. Hematiti në vetvete është një mineral i errët i mesëm me një ngjyrë kafe-të kuqe të kuqe në patate të skuqura. Mund të jetë ngjyrë e zezë e errët, e zezë në ngjyrë me striza kaltërosh ose ylber. Në natyrë, krovaviku mund të gjendet në formën e kristaleve të çuditshëm, që i ngjan një lëngu, të ngrirë në formën e flluskave gjatë valëve të vluara apo të grumbulluara të trëndafilave të trëndafilave.

Hematiti në mjekësi

Healers hematite të lashtë u përdorën si stitikë Healers hematite të lashtë u përdorën si stitikë. Është aplikuar për organet që kanë probleme qarkullimi. Është mirë për ata që vuajnë nga anemia e mungesës së hekurit. Minerali mund të ndalojë gjakderdhjen, është në gjendje të ndryshojë përbërjen e gjakut, të rritë hemoglobinën, të sigurojë furnizim normal me gjak organeve, largon toksinat nga enët. Në Romën e lashtë, një rruzare nga hematiti iu dha në duart e grave gjatë lindjes, në mënyrë që të mos ketë gjakderdhje.

Minerali përdoret në trajtimin e të gjitha vlonjeve dhe madje edhe të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Hematiti pastron gjakun, forcon organet e gjakut dhe organet e pastrimit të gjakut, siç është shpretka, veshkat dhe mëlçia.

Në lindje, hematiti përdoret për të trajtuar vlonjet, të heqin qafe bllokimin e enëve të gjakut Në lindje, hematiti përdoret për të trajtuar vlonjet, të heqin qafe bllokimin e enëve të gjakut. Ata u trajtuan me sëmundje të syrit, të përdorura për të rritur rezistencën e trupit ndaj sëmundjes. Me ndihmën e këtij guri unik, bëhet restaurimi i indeve, qelizat e kuqe të gjakut fillojnë të dalin jashtë, duke nxitur absorbimin e hekurit.
Krovaviku eliminon dhimbjet e këmbëve, heq ankthin dhe pagjumësinë. Minerali përdoret me sukses për kurbëzimin kurrizor dhe frakturat e gjymtyrëve. Byzylyk hematit rregullon presionin e gjakut, i cili është rritur kusht, ai e ul atë nga 10-15 njësi, me një rritje të reduktuar. Hematit forcon sistemin nervor, përmirëson vetëbesimin, shton vullnetin. Një person që përdor gjakderdhje bëhet më rezistent ndaj konflikteve të ndryshme dhe situatave stresuese. Me ndihmën e këtij guri ju mund të hiqni qafe overeating dhe pirja e duhanit, si dhe nga alkoolit hobi. Por është e nevojshme ta përdorni me kujdes, pasi ajo nuk është e përshtatshme për të gjithë. Për të kontrolluar nëse gjaku është i përshtatshëm për qëllime mjekësore, duhet të merret në dorë, nëse ndihet siklet, nuk rekomandohet përdorimi i mineralit.

Vetitë magjike të hematitit

Nëse flasim për pronat magjike të këtij guri mahnitës, ato nuk janë pa mospërputhje Nëse flasim për pronat magjike të këtij guri mahnitës, ato nuk janë pa mospërputhje. Në kohët e lashta, njerëzit besonin se me të mund të mbrohesh nga shpirtrat e këqij dhe demonët, dhe disa argumentuan se ai i quan ato në të kundërtën. Por ka një mendim se hematiti manifeston pronat e veta në varësi të formës në të cilën është veshur. Për shembull, një kryq hematit ose një gur me një kryq të tillë do të mbrojë nga forcat e këqija.


Njollat ​​e gurit të kuq u konsideruan nga të krishterët si gjakun e Krishtit. Ata e përdorën këtë gur unik si një amulet, dhe besimtari që e zotëronte nderoi atë për fatin e mirë që të ketë një amulet të tillë. Njollat ​​e gurit të kuq u konsideruan nga të krishterët si gjakun e Krishtit
Hematiti - një gur me energji të fuqishme, që prek ndonjë person dhe jetën e tij, është një nga amulet më efektive dhe më të fuqishme, veçanërisht për luftëtarët meshkuj. Ai nuk i pëlqen përdorimi i pavlerë dhe i pakuptimtë dhe kërkon qëndrim të respektueshëm e respektues ndaj vetes.

Duke vënë në një stoli hematit, është e nevojshme për të përqendruar mendimin, duke përcaktuar qëllimin dhe detyrën në këtë moment Duke vënë në një stoli hematit, është e nevojshme për të përqendruar mendimin, duke përcaktuar qëllimin dhe detyrën në këtë moment. Krovaviku do të shtojë vendosmërinë, guximin dhe vetëbesimin, do të rrisë shpirtin "luftarak". Ai do të kujdeset për paprekshmërinë fizike dhe mendore, të lehtësohet nga shpërthimet e zemërimit, përveç akteve të këqija dhe të paarsyeshme.
Për gratë, hematiti është një talisman i besueshmërisë dhe mbrojtjes. Nuk është çudi që guri është popullor dhe dashuria midis grave që zënë pozita udhëheqëse. Energjia rinovohet dhe rritet me këtë mineral, trupi fizik dhe eterik është forcuar. Hematite ndihmon në mësimin e zanateve dhe profesioneve. Megjithëse ai merret me "reputacion të përgjakshëm", për shumë, gjaku është një gur lumturie, sepse kontribuon në vendosjen e marrëdhënieve të mira dhe paqësore mes njerëzve, duke rritur intuitën. Me të, kujtesa dhe vëmendja janë përmirësuar dhe zhvillimi i unikalitetit të të menduarit është vërejtur. Hematiti konsiderohet si një mineral i bilancit dhe i harmonisë, që i ndihmon njerëzit të jetojnë në harmoni dhe harmoni me të tjerët. Ai kurrë nuk i ndihmon ata me qëllime mashtruese dhe të këqija.

Bizhuteri hematit

Gratë veshin bizhuteri nga ky gur i mrekullueshëm që nga kohërat e lashta Gratë veshin bizhuteri nga ky gur i mrekullueshëm që nga kohërat e lashta. Bracelets dhe rruaza janë bërë prej saj, dallohen nga famë metalike, pendants me pendants dhe unaza. Rrathë të hematit veshen për të përmirësuar dëgjimin, dhe rruaza - për vizion. Për të treguar aftësitë magjike të mineralit, ajo futet në bakër (për rite magjike), bronzi ose bronzi. Argjendi konsiderohet korniza perfekte per hematitin.
Hematitët trajtohen me cabochon, herë pas here vetëm i nënshtrohen një lloji tjetër të prerjes. Më së shumti, përdoret si një gur dekorativ, statuja, figura të ndryshme dhe bizhuteri të lira, të lëmuara dhe të futura në unaza dhe rrathë. Ndonjëherë krovavik straightened në metale të çmuara. Në bizhuteri dhe bizhuteri, ai ndjehet mirë në shoqërinë e kristaleve të rrokut, kuarc i kuq . bruz . Me hematit, ju mund të theksoni në mënyrë efektive origjinalitetin tuaj dhe individualitetin, sepse duket interesante me hije të errët të saj të ngopur me shkëlqim metalik!


 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали