Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Gravy nga zemrat e pulave dhe stomaku. Zemrat e pulave në salcë kosi - më shumë tender nuk do të ndodhë!

 1. Zemrat e pulave dhe recetat e recetave

rritje stomaku i pulave - 500g; krem kosi - 200 ml; supë pule - 250 ml; kripë, piper i zi terren për shije; vaj perimesh për tiganisje Lani stomakun e pulave, hiqni filmat e verdhë dhe piqni përsëri. Çdo barke është prerë në 2-3 pjesë. Ngrohni vajin e perimeve në një tigan të thellë, hidhni ventrikulat atje dhe skuqni shpejt deri sa të copëtoni. Pastaj kripë, piper dhe pour supë. Sillni supë në një çiban, zvogëloni nxehtësinë, mbuloni

stomaku i pulave - 500g; krem kosi - 200 ml; supë pule - 250 ml; kripë, piper i zi terren për shije; vaj perimesh për tiganisje Lani stomakun e pulave, hiqni filmat e verdhë dhe piqni përsëri. Çdo barke është prerë në 2-3 pjesë. Ngrohni vajin e perimeve në një tigan të thellë, hidhni ventrikulat atje dhe skuqni shpejt deri sa të copëtoni. Pastaj kripë, piper dhe pour supë. Silleni supë në vlim, zvogëloni nxehtësinë, mbuloni dhe shtoni stomakun e pulave (pastroni) - 600g; domate - 2-3 copë; kerri (përzierje) - rreth 1/2 tsp; ketchup - rreth 100 ml; kripë - për shije; hudhër - 1 karafil; vaj perimesh për tiganisje Lani stomakun e pulave, hiqni filmat e verdhë dhe piqni përsëri. Vlim me ujë, kripë, shtoni fletë gji. Sa më shpejt që uji vlon, shtoni ventricles pule. Sillni ujin në një çiban, zvogëloni nxehtësinë dhe përgatiteni gati gati 2 stomakë pule (pastrohen) - 600g; domate - 2-3 copë; kerri (përzierje) - rreth 1/2 tsp; ketchup - rreth 100 ml; kripë - për shije; hudhër - 1 karafil; vaj perimesh për tiganisje Lani stomakun e pulave, hiqni filmat e verdhë dhe piqni përsëri. Vlim me ujë, kripë, shtoni fletë gji. Sa më shpejt që uji vlon, shtoni ventricles pule. Sillni ujë në çiban, zvogëloni nxehtësinë dhe përgatituni gati gati për rreth 2 orë. Drain Zmadhoni ventricles pule - 400g; derri (me shtresa të yndyrës) - 200g; onions - 1 pc.; patate - 700g; kripë, hop-suneli - për shije; vaj perimesh - për shije. Ventricles pulë dhe derri me shtresa të yndyrës në raportin e 2/1 total 600g. u shndërrua në mish dhe u skuq me qepë - 1 qepë. Patatet ishin 700 gramë, dhe kjo është se si duket pas rende e Bernerit, 1.5 mm të gjerë dhe të gjatë ventrikulave - 400g; derri (me shtresa të yndyrës) - 200g; onions - 1 pc.; patate - 700g; kripë, hop-suneli - për shije; vaj perimesh - për shije. Ventricles pulë dhe derri me shtresa të yndyrës në raportin e 2/1 total 600g. u shndërrua në mish dhe u skuq me qepë - 1 qepë. Patatet ishin 700 gramë, dhe kjo është mënyra si duket më e madhe e Berner, 1,5 mm e gjerë dhe 4-5 cm e gjatë. lakër - 2 kg; qepë - 2 copë; piper sallatë - 1 pc.; vaj perimesh - 4 tbsp. l; hudhër - 3 karafil; kripë - 2 lugë; Shafran - 3 tsp. Kam pasur mysafirë, ata erdhën me emrin e saj - "Lakër Opuvennaya". Sepse me kërthizë pule dhe sepse nuk është e shijshme. Ajo do të marrë një tigan me një fund të trashë, ose një stewpan ose

Të nderuar vizitorë!

Nuk është sekret që ne të gjithë duam të hamë mirë, dhe një nga pjatat tona të preferuara është ventricles Chicken dhe zemrat. Prandaj, shumë njerëz, sidomos gratë tona të dashura, herët a vonë pyesin :. Sidomos për ju u shkrua një recetë e thjeshtë, e cila shpjegon shkurtimisht dhe qartë se si të gatuaj ventricles dhe zemrat e pulave në shtëpi. Këtu, të gjitha recetat janë të pikturuara me fjalë të thjeshta të qarta, kështu që edhe kuzhinieri më i pangopur mund të gatuajë me lehtësi ventricles dhe zemrat e puleve . Për ta bërë këtë, krijoni receta të veçanta me fotot e detajuara dhe Përshkrime hap pas hapi hapa gatimi. Pas recetës së shkruar, lehtë mund ta gatuash atë pjatë e shijshme dhe ta ndjejnë atë prona të dobishme dhe shije të patëmetë. Nëse ju, lexuesit e dashur, pasi keni parë këtë material, nuk kuptoni se si të gatuani ventricles dhe zemrat e puleve , atëherë ju sugjerojmë që të shikoni recetat tona të tjera.

Zemrat e pulave të bëhet produkt gjithnjë e më popullor, i cili shpesh gjendet në dietën e shtëpisë, dhe shumë menyra restoranti mund të mburren enët me pjesëmarrjen e tyre. Kjo popullaritet është për shkak të shijes delikate të kësaj delikatesi, pajtueshmërisë së shkëlqyer me shumë përbërës të tjerë, si dhe një kosto të ulët të mahnitshme. Në të njëjtën kohë, sallat e pulave, supat dhe pjatat kryesore përgatiten nga zemrat e pulave.

Përkundër faktit që zemrat e pulave janë një nënprodukt, ato gjithashtu përmbajnë substanca të dobishme dhe elementë gjurmë. Në këtë rast, produkti konsiderohet si dietetik, kështu që mund ta cook it çdo ditë, madje edhe me një dietë rreptësisht të kufizuar.

Më shpesh skuq zemrat e pulave në salcë kosi. Kjo gjellë merr pak kohë, por është e madhe për një darkë familjare. Në këtë rast, zemrat në këtë salcë janë shumë të butë dhe fjalë për fjalë shkrihen në gojën tuaj. Për gatim përdorni pjatat, pans ose multicooker. Sidoqoftë, pjatë rezulton jashtëzakonisht e shijshme dhe aromatik.

Ju mund të hiqni zemrat e pulave në salcë kosi me shtimin e përbërësve të ndryshëm. Këto mund të jenë enët anësore ose ndonjë lloj mishi. Kështu, për shembull, zemrat shpesh përgatiten së bashku ventricles pule . Nga enët anësore janë veçanërisht patate të njohura, hikërror dhe oriz. Ata përkryer plotësojnë shijen e zemrave të pulës në salcë kosi, pavarësisht nga receta e zgjedhur. Gjithashtu shtoni kërpudha në zemrat (kryesisht shampanjë), zarzavate dhe perime të freskëta.

Erëza të ndryshme dhe hudhër vendosen në salcë kosi dhe mielli përdoret gjithashtu për të trashur salcën. Nëse, përkundrazi, doni më shumë lëng mishi, pastaj shtoni në tigan supë e mishit .


Nëse, përkundrazi, doni më shumë lëng mishi, pastaj shtoni në tigan  supë e mishit

Të gjithë përbërësit për këtë pjatë kanë një cilësi shumë delikate, e cila gjithashtu thekson salcë kosi krem . Zemrat me kërpudha do të dalin shumë aromatik dhe me këtë përbërje të produkteve, por ju gjithashtu mund të shtoni seasonings tuaj të preferuar për ta. Një trajtim i tillë përgatitet shumë shpejt, kështu që është e përkryer për një dietë të bërë në shtëpi. Është mirë që orizi të përdoret si një pjatë anësore - ajo do të nxjerrë në pah shijen e gjellës dhe shpejt do të ngjyhet në një lëng mishi të shijshëm.

përbërësit:

 • 600 g zemrat e pulave;
 • 300 g shampanjë;
 • 200 g salcë kosi;
 • 2 qepë;
 • 1 grumbull kopëresh;
 • 1 tsp kerri;
 • 6 tbsp. l. vaj vegjetal;
 • Kripë, piper.

Metoda e Përgatitjes:

 1. Shpëlajni zemrat e pulave, fshijini ato me një peshqir letre dhe i shkurtoni ato në gjysmë.
 2. Kërpudhat janë larë dhe prerë në feta, pres kokërr.
 3. Nxehtësia e panit dhe derdh gjysma e vajit vegjetal në të.
 4. Zemrat e pjekura për 10 minuta në nxehtësi të lartë, pastaj shtoni kripë, piper dhe kerri për ta.
 5. Në tiganin e dytë, gjithashtu ngrohni vajin, vendosni kërpudhat dhe qepët mbi të.
 6. Fry kërpudha për 10 minuta, zhvendos ato në zemrat.
 7. Në të njëjtën tigan, shtoni krem ​​kosi dhe përziejeni mirë.
 8. Zemrat e thur me kërpudha për 7-10 minuta në ngrohje të ulët nën një kapak të mbyllur.
 9. Kopra prerë imët dhe spërkasë ato vakt i gatshëm .

Interesante nga rrjeti


Bukuria e multikookerit qëndron në faktin që ju lejon të "torturoni" pjatën, domethënë, ta gatuani në një temperaturë të ulët, e cila vjen menjëherë nga fundi dhe nga muret e tiganit. Pra, të gjithë përbërësit janë pjekur në mënyrë të përkryer, ato bëhen jashtëzakonisht të butë, shkëmbejnë shije dhe aroma me njëri-tjetrin. Kjo recetë mund të përdoret si bazë për enët më interesante duke shtuar perime, zarzavate ose kërpudha në përbërje. Në çdo rast, të gjitha familjet do të mbeten të plota, dhe kuzhinier do të dëgjojë përshëndetjet më të larta rreth gjellës së gatuar.

përbërësit:

 • 500 g zemrat e pulave;
 • 700 gram patate;
 • 200 g salcë kosi;
 • 1 qepë;
 • 30 ml vaj perimesh;
 • Kripë, piper.

Metoda e Përgatitjes:

 1. Pritini qepën në gjysmë unaza, derdhni vajin e perimeve në tiganin e multicooker.
 2. Aktivizoni modalitetin "Pjekje" ose "Frying" dhe sillni qepën në ngjyrë të artë (kjo do të zgjasë rreth 10 minuta).
 3. Shtoni zemrat e lara (të plota) në hark dhe i skuqni deri sa të artë.
 4. Sezoni gjellë me kripë dhe piper për shije.
 5. Çaktivizoni modalitetin "Shuarje" dhe vazhdoni të gatuani për 40 minuta me mbylljen e kapakut.
 6. Hiqni patatet dhe shtypni ato në kube përafërsisht të njëjta me madhësinë e zemrës së pulave.
 7. Shtoni patatet në zemrat e pulave, përzieni, vazhdoni të skuqeni pjatën edhe për 40 minuta.
 8. Vendos krem ​​kosi në një tenxhere të ngadalshëm, shtoni pak më shumë kripë dhe piper (nëse është e nevojshme).
 9. Llokoçis përsëri të gjithë përbërësit dhe vendosni zemrat me patate dhe salcë kosi për 10 minuta.
 10. Prisni sinjalin multicooker dhe shërbejeni me delikatesën e përfunduar në tavolinë.


Prisni sinjalin multicooker dhe shërbejeni me delikatesën e përfunduar në tavolinë

Të dy zemrat dhe ventricles janë pennies thjeshtë, dhe ata të kthehet të jetë amazingly shijshme me përzgjedhjen e duhur të përbërësve. Si një supë, ju mund të përdorni ujin në të cilin zemrat dhe stomakët janë zier. Pjata e përfunduar shërbehet më së miri me një sallatë me perime të freskëta, por nëse është e nevojshme, ju mund të bëni një pjatë shtesë më të kënaqshme. Rekomandohet të shtoni zorrët në këtë pjatë në tërësi, pa i prerë në copa të vogla. Pra, shija do të jetë më e ngopur.

përbërësit:

 • 500 g zemrat e pulave;
 • 500 g ventrikula pule;
 • 500 ml broth;
 • 1 karotë;
 • 2 qepë;
 • 250 g krem ​​kosi;
 • 30 ml vaj perimesh;
 • perime;
 • Kripë, piper.

Metoda e Përgatitjes:

 1. Shpëlaj ventricles dhe zemrat, vënë ato në salcat e ndryshme dhe të shtoni në çdo ujë.
 2. Përmbajtja e secilit tigan të kripë pak dhe vlim deri në gatuar në ngrohje të ulët.
 3. Pritini qepën në gjysmë unaza dhe hiqni karota, ngrohini tiganin me vaj perimesh.
 4. Sipë qepë me karota deri në ngjyrë kafe të artë, pastaj vendosni zemra dhe ventrikulë tek ata.
 5. Fry çdo gjë së bashku për një tjetër 15 minuta, nxitje herë pas here.
 6. Hidheni supë me mish në tigan me feta dhe perime, mbuloni tiganin me kapak, ziejini për 10 minuta.
 7. Kur zemrat dhe stomakët shuhen, vendosni salcë kosi për ta, shtoni erëza për shije.
 8. Mix gjithë përmbajtjen e pan dhe të mirë dhe vazhdojnë gatim për një tjetër 15 minuta.
 9. Pritini green, shtoni atë në gjellë përfunduar dhe përzierje.

Tani ju e dini se si të gatuani zemrat e pulës të zier me salcë kosi sipas recetës nga një foto. Bon appetit!

Zemrat e pulave në salcë kosi është një pjatë që do të jetë një shpëtim i vërtetë për buxhetin e familjes dhe familja do të jetë e kënaqur me të! Vetëm disa minuta janë të mjaftueshme për të gjithë përbërësit për t'u bërë një delikatesë e plotë dhe shumë e shijshme. Si të gatuaj zemrat e pulave në salcë kosi, chefs rishtar mund të mësojnë nga rekomandimet e mëposhtme nga kolegët më me përvojë:

 • Çdo seasonings që zakonisht janë të kombinuara me mish pule mund të shtohen në zemrat e pulave në salcë kosi;
 • Nëse dëshironi që pjatë të jetë jo vetëm e shijshme, por edhe të fitoni një ngjyrë të verdhë të pasur, shtoni një shafran i vogël në të;
 • Për pirjen e zemrave së bashku me salcë kosi, ju mund të shtoni salcë teriyaki ose salcë soje. Kjo do ta bëjë gjellën më pikante;
 • Zemrat e pulave të freskëta janë të kuqe të errët. Në të njëjtën kohë ata janë të dendur, të butë dhe me shkëlqim. Kujdes duhet t'i kushtohet të gjitha tipareve të listuara për të zgjedhur një produkt cilësor;
 • Nëse keni blerë zemra të ngrira, atëherë para se të gatuani ndonjë pjatë, përpiquni t'i merrni ato paraprakisht nga ngrirësi dhe shkrini në temperaturën e dhomës. Nëse përdorni mikrovalë , zemrat do të bëhen më të ngurtë dhe do të humbasin disa prona të dobishme.

Fshatrat e pulave (sidomos stomaku dhe zemra) janë shumë të dashur dhe popullor në vendin tonë. Ata kushtojnë një qindarkë, por ata kanë një shije delikate dhe aromë të këndshme. Sigurisht, nëse i përgatisni ato në mënyrë korrekte. Një opsion i madh - ventricles dhe zemrat e ndezur. Nuk e keni provuar këtë rosto!

përbërësit

Zemrat e pulave dhe recetat e recetave

Shpëlani zemrat e pulave dhe stomakët tërësisht në ujë të ftohtë, vendosni në enë (veç e veç), shtoni ujë, kripë dhe vendosni zjarr. Cook offal deri gatuar plotësisht. Qepë prerë në gjysmë unaza, hekura karrota në një rende trashë. Fry perime në vaj vegjetal deri gatuar.

Shto zemra të gatuar dhe ventricles në perimet në një tigan dhe merak për 15 minuta. Pas një kohe të caktuar, derdheni supë në tigan, mbuloni dhe zierni për 10 minuta. Pas perimeve dhe brumrave, shtoni krem, kos, kripe kosi. Llokoçiseni përzierjen edhe për 15 minuta.

Sasi e vogël e gjellë përfunduar me zarzavate finely copëtuar. Shërbyer me perime të freskëta ose ndonjë gjellë tjetër. Ventricles dhe zemrat janë të butë, tender dhe shumë e shijshme. Vetëm bëj gishtat! Dhe mos harroni: si një erëza në këtë gjellë, ju mund të përdorni jo vetëm speca famëkeq, hops-suneli dhe basil.

Përdorni erëza shafran i Indisë dhe Curry! Në këtë rast, gjellë do të kthehet të ndritshme, të verdhë dhe jo më pak e shijshme. Pak salcë soje ose salcë teriyaki, shtuar perimeve dhe nënprodukteve gjatë stewing, do të kthehet gjellë në një kryevepër të vërtetë të kuzhinës aziatike.


 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали