Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Endosonografia, endouzy

 1. Çfarë është endosonografia e esofagut, stomakut dhe duodenit?
 2. Pse endosonografia e zorrës së poshtme?
 3. Si të përgatitet për endosonografi?
 4. Si bëhet endosonografia?
 5. Sa e sigurt është procedura?
 6. referencat:

Udhëheqës i Endoskopisë, PhD, kirurg  Mikhail Sergeevich Burdyukov  flet për ndërhyrjet minimalisht invazive endoskopike në diagnozën e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, traktit të jashtëm dhe pemës trakeobronçiale Udhëheqës i Endoskopisë, PhD, kirurg Mikhail Sergeevich Burdyukov flet për ndërhyrjet minimalisht invazive endoskopike në diagnozën e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, traktit të jashtëm dhe pemës trakeobronçiale.

Endosonografia në gjendjen e gjumit të drogës në pajisjet e Olimpit të ekspertëve të klasës

Endosonografia është një teknikë diagnostikuese që kombinon aftësitë e ultrazërit dhe endoskopisë. Për studimin duke përdorur një endoscope fleksibël me një kamera video dhe një sensor tejzanor. Mund të futet në ezofag, stomak, ulçerë duodenale, rektum, zorrët e mëdha, në traktin respirator.

Mund të futet në ezofag, stomak, ulçerë duodenale, rektum, zorrët e mëdha, në traktin respirator

Gjatë një ekzaminimi me ultratinguj rutinë përmes lëkurës, kur duhet të ekzaminoni një organ që është i thellë, qartësia e imazhit vuan. Endosonografia e zgjidh këtë problem. Me ndihmën e një endoscope, sensor ultratingull sillet sa më afër formimit që studiohet.

Endosonografia, si ekografi konvencionale, mund të kombinohet me sonografinë Doppler për të vlerësuar rrjedhjen e gjakut në enët. Gjatë studimit, mjeku mund të kryejë një biopsi gjobë gjilpërë të formacionit të dyshimtë.

<Endosonografia ka rëndësi të madhe në onkologji. Ai siguron një mundësi për të vendosur fazën e tumorit para operacionit. Kjo ndihmon kirurgin të zgjedhë taktikat optimale dhe të përmirësojë ndjeshëm rezultatet e trajtimit.

Çfarë është endosonografia e esofagut, stomakut dhe duodenit?

 • Diagnoza e kancerit pankreatik. Metoda është shumë e ndjeshme dhe ju lejon të vendosni diagnozën në 90-95% të rasteve.
 • Diagnoza e kancerit të ezofagut, stomakut, duodenit.
 • Identifikimi i formacioneve beninje të traktit të sipërm gastrointestinal.
 • Identifikimi, ekzaminimi dhe biopsia e lezioneve fokale të traktit të sipërm të GI.
 • Identifikimi i shkakut të dhimbjes së barkut, kur me ndihmën e studimeve të tjera nuk mund të përcaktohet diagnoza.
 • Zbulimi i formacioneve patologjike në fshikëz e tëmthit dhe kanalet e tëmthit, kanali pankreatik.
 • Biopsia e formacioneve të dyshimta në ezofagun, stomakun, duodenumin, organet ngjitur, nyjet limfatike.
 • Specifikimi i shkallës së zgjerimit të venave të ezofagut.

Specifikimi i shkallës së zgjerimit të venave të ezofagut

Pse endosonografia e zorrës së poshtme?

 • Diagnoza e kancerit të zorrës së trashë dhe rektumit.
 • Biopsia e formacioneve të dyshimta në zorrët, nyjet limfatike.
 • Vlerësimi i integritetit të sphincters anal.
 • Identifikimi i shkaqeve të mosmbajtjes së fekaleve.

Cila është endosonografia e gjoksit?

 • Diagnoza e kancerit të mushkërive dhe bronkit.
 • Vlerësimi i statusit të nyjeve limfatike.

Një endoscope me një hetim ultratinguj është futur në ezofag ose në ajrore (në rastin e fundit, studimi është quajtur ultratingull endobronchial ).

Si të përgatitet për endosonografi?

Para ekzaminimit, doktori zbulon nëse pacienti është alergjik ndaj medikamenteve, nëse vuan nga sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular, të frymëmarrjes, diabetit, ose nëse merr medikamente.

Nëse është planifikuar një biopsi gjilpërë gjilpërë, do të kërkohet teste të koagulimit të gjakut.

Disa orë përpara studimit nuk mund të hani dhe të pini. Pastrimi i enemas, laxatives mund të përshkruhet. Rekomandime më të detajuara do t'i jepni një mjeku.

Duke shkuar në endosonografi, duhet të marrësh dikë afër teje. Kur një pacient largohet nga klinika, ai është ende nën ndikimin e ilaçeve dhe duhet të shoqërohet.

Si bëhet endosonografia?

Endosonografia e traktit të sipërm gastrointestinal ngjan Gastroskopi , pjesët më të ulëta - sigmoscopy, colonoscopy . Procedura zgjat nga 30 deri në 90 minuta. Duhet më gjatë kur të plotësohet me një biopsi gjobë gjilpërë.

Zakonisht endosonografia kryhet në një gjendje të gjumit të drogës - një lloj anestezie të lehta. Në këtë gjendje, gjatë procedurës, pacienti ndjen pothuajse asgjë, mund të ndjehet vetëm siklet të lehtë. Gjatë endosonografisë, mjeku monitoron presionin e gjakut të pacientit, pulsin, nivelin e oksigjenit në gjak.

Rreth një orë më vonë, mjeku ju lejon të ngriheni, dhe nëse gjendja e pacientit është në rregull, ajo lejon të shkojë në shtëpi. Në këtë ditë, ju nuk mund të merrni pas timonit dhe të bëni punë që kërkon përqendrim.

Sa e sigurt është procedura?

Ashtu si çdo ekzaminim endoskopik, endosonografia lidhet me rreziqe të caktuara, por ato janë jashtëzakonisht të ulëta - rreth 1 rast për 2000 studime.

Ju duhet të konsultoheni me një mjek nëse, pas endosonografisë, simptomat e mëposhtme ju shqetësojnë:

 • dhimbje të forta;
 • përzier, të vjella (sidomos me gjak);
 • dridhura, ethe

referencat:

 1. Mënyrat për të përmirësuar efikasitetin e punctures gjilpërë gjilpërë nën kontrollin e endosonography: një analizë retrospektive e përfundimeve jo-informative të studimeve morfologjike - Burdyukov MS, Nechipay AM, Kudryavitsky E.E. 2017 / Volga Cancer Journal
 2. Neuroloizmi transgastrik endoskopik i pleksusit celiac: variante të efektit në sindromën e dhimbjes kronike në barkun e sipërm
  Burdyukov M.S., Yurichev I.N., Nechipay A.M. 2016 / Volga Cancer Journal
 3. Punching fine gjilpërë nën kontrollin e ultrasonography endoscopic dhe metoda alternative biopsi
  Burdyukov MS, Yurichev I.N., Nechipai A.M. 2012 / Gastroenterologjia eksperimentale dhe klinike
 4. Ultrasonografi endobronekale të sistemit mediastinum dhe bronkodopulmonar
  Korolev V.N., Burdyukov M.S., Surovtsev I.Yu., E.A. Sazhina, 2016 UDC 616.24-006-072 2016 / Vollga Volgograd Oncological Herald

Regjistro në konsultim rreth orës

Çfarë është endosonografia e esofagut, stomakut dhe duodenit?
Pse endosonografia e zorrës së poshtme?
Si të përgatitet për endosonografi?
Si bëhet endosonografia?
Sa e sigurt është procedura?
Çfarë është endosonografia e esofagut, stomakut dhe duodenit?
Pse endosonografia e zorrës së poshtme?
Cila është endosonografia e gjoksit?
Si të përgatitet për endosonografi?
Si bëhet endosonografia?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали