Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Dhimbjet e trupit dhe dobësia pa ethe - shkaqet dhe trajtimi

 1. Periudha e gestacionit
 2. Cilat mund të tregojnë simptomat shoqëruese?
 3. dobësi
 4. kollë
 5. dhimbje koke
 6. Nauze, diarre dhe sëmundje në mëngjes në trup
 7. Ajo që tregohet nga lokalizimi i dhimbjes
 8. Trajtimi i dhimbjeve në eshtra që ndodhin pa ndryshime të temperaturës

Nëse një person ka thyer kockat, nuk ka temperaturë, dobësi - këto shenja mund të tregojnë praninë e shumë sëmundjeve, patologjive dhe problemeve të tjera që kërkojnë ndihmën e një mjeku. Në këtë rast, dhimbja shtrihet tek indet skeletore, pa ndikuar në organet e brendshme. Pakënaqësia ndihet në kockat, nyjet e gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme, si dhe shpinën. Shumë shpesh këto simptoma shoqërohen nga kollë, dobësi, të vjella ose diarre dhe dhimbje të fytit. Nëse një person ka thyer kockat, nuk ka temperaturë, dobësi - këto shenja mund të tregojnë praninë e shumë sëmundjeve, patologjive dhe problemeve të tjera që kërkojnë ndihmën e një mjeku

Shkaqet e sëmundjeve pa ethe (foto: medportal.net)

Është jashtëzakonisht e vështirë të përcaktohet arsyeja e saktë që një person ndjen keqësim të përgjithshëm dhe dobësi pa ethe. Rekomandohet të vizitoni një mjek nëse keni këto simptoma, pasi ato mund të tregojnë sëmundje të rënda ose probleme që mund të zgjidhen lehtësisht me trajtim të duhur.

Shkaqet e mundshme të dhimbjes kockore dhe dobësisë në mungesë të etheve:

 • tendosja e fortë fizike;
 • lëndimet mekanike, goditjet, plagët;
 • procese inflamatore të shkaktuara nga sëmundje të tilla si grykët, bronkit, pneumonia;
 • një grup i sëmundjeve që po zhvillohen për shkak të lezioneve të tkurrjes;
 • sëmundjet e gjakut;
 • tumoret malinje;
 • sëmundje të përbashkët;
 • mungesa e imunitetit, e cila u shfaq si rezultat i stresit, mbidozimit të drogës ose infeksionit të VIH;
 • sëmundjet e sistemit endokrin;
 • vasculitis;
 • hipotermia e rëndë;
 • sëmundjet parazitare.

Periudha e gestacionit

E keqe gjatë shtatzënisë (foto: www.7ya.ru)

Shumë shpesh mund të vërehet dhimbje të trupit dhe dobësi pa ethe në gratë shtatzëna. Këto simptoma tregojnë fillimin e zhvillimit të një ftohje, në të cilën viruset dhe infeksionet depërtojnë në trupin e nënës në pritje dhe ndikojnë në zhvillimin e fetusit duke vepruar mbi të nëpërmjet placentës.

Trajtimi i ftohjeve, në të cilin gratë shtatzëna kanë një dhimbje të fytit dhe kollë, por jo ethe, rekomandohet nga metodat e mëposhtme:

 • inhalacione, ngrohje, pije të ngrohtë të ngrohtë;
 • përdorimi i mjekësisë tradicionale të sigurt për fetusin;
 • përdorimi i vitaminave dhe shtesave minerale pas konsultimit me mjekun.

Veçanërisht e rrezikshme është gjendja e parehati të muskujve dhe nyjeve në fillim të fëmijës. Si rregull, ajo sinjalizon rrezikun e çrregullimeve të zhvillimit të fetusit, dhe në disa raste, abortin spontan. Prandaj, gratë shtatzëna që mund të thyejnë kockat, por temperatura e trupit është ulur, ju duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Shtatzënia që vazhdon pa një të ftohtë, por me një ndjenjë të eshtrave të sëmurë dhe dobësi të përgjithshme, mund të tregojë praninë e sëmundjeve gjinekologjike ose inflamatore.

Dobësia dhe dhimbjet e trupit në linjat e vonshme të shtatzënisë ndodhin më shpesh për disa arsye:

 • prania e çrregullimeve vaskulare, në të cilat anijet nën presion të barkut në rritje janë të ngjeshur. Ndjesia e dhimbjeve ndodh në këmbët dhe në rajonin e mesit. Në këtë rast, për të reduktuar dhimbjen, rekomandohet të përdoret një fashë speciale antenatale dhe të veshin këpucë pa këmbë;
 • një gjendje specifike e trupit gjatë shtatzënisë, që ndodh në sfondin e rritjes së nivelit të relaksinës, një hormon përgjegjës për aftësinë për të thyer kockat dhe ligamentet e shtrirjes. Në këtë rast, dhimbja ndihet në këmbë, legen dhe rajonin e mesit.

Përveç arsyeve të mësipërme, ndjenja e dhimbjeve dhe dobësisë mund të ndodhë në sfondin e sëmundjeve të tjera që nuk lidhen me paraqitjen e shtatzënisë.

Cilat mund të tregojnë simptomat shoqëruese?

Ngjarje të ngjashme (foto: bolitgolova.net)

Nëse ka humbje të eshtrave pa temperaturën në një të rritur ose një fëmijë në kombinim me disa simptoma, është e mundur të përcaktohet afërsisht shkaku i këtij fenomeni.

dobësi

Dobësia shfaqet nga mpirje e gjithë trupit ose grupeve të caktuara të muskujve, lodhje, rënie në forcën mendore dhe fizike dhe një përkeqësim i përgjithshëm i gjendjes së trupit. Dhe gjithashtu ka siklet në nyjet dhe eshtrat me faktin se nuk ka temperaturë.

Shkaqet e këtij fenomeni, më shpesh, janë problemet e mëposhtme:

 • sindromi asteno-neurotik, i shoqëruar nga mbingarkesa e një personi ose stresi i zgjatur;
 • helmim i butë me dehje;
 • imunodeficienca, e cila shoqërohet me lodhje, probleme të gjumit;
 • një rënie të theksuar ose rritje të presionit të gjakut;
 • proces inflamator me shtimin e infeksionit;
 • tumoret malinje;
 • sëmundjet e gjakut.

kollë

Kollitja si një simptomë shtesë e dhimbjeve të trupit pa një të ftohtë mund të tregojë problemet e zemrës, madje edhe patologjitë e rënda. Prandaj, në këtë rast është e nevojshme të nënshtrohet një provimi, veçanërisht nëse vërehen simptoma të pakëndshme kundër sfondit të dhimbjes në rajonin e zemrës.

Në disa raste, kollitja tregon ftohjet ose infeksionet respiratore, shumë shpesh me simptoma të tjera - dhimbje të fytit dhe dhimbje koke. Një dhimbje e fytit pa ethe, një kollë dhe një gjendje dobësie mund të jenë shenja të sëmundjeve të mëposhtme:

 • bronkit;
 • laringjit;
 • grykët;
 • pneumoni.

Dhimbje të fytit dhe kollë në kombinim me siklet të trupit - këto simptoma pothuajse gjithmonë ndodhin në fazat e hershme të një infeksioni akut të frymëmarrjes virale ose gripit.

dhimbje koke

Dhimbjet e plotë të trupit, ethet e ulëta dhe dhimbja e kokës mund të ndodhin në prani të patologjive dhe sëmundjeve të rënda. Mes tyre janë më të zakonshmet:

 • çrregullime të sistemit nervor dhe mendor;
 • sëmundjet infektive dhe catarrhal;
 • pushtimet parazitare;
 • dehja e trupit për shkak të ushqimit, helmimit toksik dhe kimik;
 • sëmundjet onkologjike;
 • imunodeficiencës.

Dhimbja e kokës e kombinuar me siklet të përgjithshme të sistemit skeletik mund të përbëjë një kërcënim të rëndësishëm për jetën e një personi. Për të hequr qafe këto simptoma dhe shkaqet e tyre, duhet të konsultoheni me një specialist.

Nauze, diarre dhe sëmundje në mëngjes në trup

Përzierja dhe vjellja, shoqëruar nga siklet në trup, në të cilën vërehet temperatura e ulët, tregojnë praninë e sëmundjeve inflamatore-infektive ose probleme në proceset e tretjes, si dhe sëmundjet e traktit gastrointestinal. Sëmundjet ose kushtet e mëposhtme mund të shkaktojnë këto simptoma:

 • gastrit, kolecistit, apendicitis;
 • pankreatiti, ciroza e mëlçisë, pengimi i zorrëve etj.

Diarre në sfondin e dobësisë së përgjithshme dhe dhembjen e dhimbjeve në kocka dhe nyje, përkundër faktit se nuk ka temperaturë, kërkon konsultim urgjent me një mjek. Shenjat e tilla sinjalizojnë praninë e helmimit, botulizmit, gripit të zorrëve ose fazën fillestare të sëmundjeve virale si SARS etj.

Humbja e eshtrave në mëngjes tregon një shtim të natyrës fizike që ka ndodhur tek një person në prag të përkeqësimit të mirëqenies. Shumë shpesh shkaku i këtyre simptomave janë sëmundjet kronike dhe patologjitë e sistemit musculoskeletal.

Ajo që tregohet nga lokalizimi i dhimbjes

Lokalizimi i dhimbjes (foto: www.aif.ru)

Dhimbja në muskujt dhe kockat në të gjithë trupin ose në vende të caktuara ndodh pas shtrembërimeve, lëndimeve, defekteve ose mbingarkesës. Në këtë rast, një person ka një temperaturë të ulët. Shpesh, inflamacioni i fibrave të muskujve ndodh për shkak të patologjive të përbashkëta, helmimit ose si rezultat i mbidozimit me disa preparate farmaceutike, në veçanti komplekset vitamina-minerale. Zhvillimi i këtij fenomeni kontribuon në mungesën e kalciumit dhe kaliumit në trup.

Temperatura e ulët e trupit, dobësia dhe dhimbja e butë në kockat, nyjet dhe muskujt e duarve tregon një shtrirje të muskujve ose zhvendosjeve të nyjeve për shkak të lëndimeve, patologjive profesionale. Është e mundur që dhimbja të transmetohet nga kolona kurrizore në krah, në varësi të pranisë së një hernie të disqeve ndërvertebrore.

Në sfondin e dobësisë së përgjithshme, vetë nyjet mund të dëmtojnë. Kjo gjendje është gjithashtu e rrezikshme, sepse mund të shoqërohet nga një sërë sëmundjesh dhe problemesh të ndryshme:

 • reumatizmi, artriti, inflamimi i qeseve periartikulare (bursitis);
 • tuberkulozi i kockave, përdhes, fibromialgji;
 • mbytje ose zhvendosje e përbashkët, fasciitis;
 • pinching nervat e lokalizimit të ndryshme;
 • peshë e tepruar e trupit të rëndë, kur të gjithë ngarkesa shkon në nyjet e gju;
 • lupus eritematoz sistematik, depresioni dhe stresi.

Trajtimi i dhimbjeve në eshtra që ndodhin pa ndryshime të temperaturës

Trajtimi i dhimbjeve të kockave (foto: www.aif.ru)

Si rregull, trajtimi i ndjenjës së dhimbjeve në eshtra pa ngritur temperaturën kryhet në bazë të identifikimit të simptomave të lidhura, kryerjes së testeve shtesë laboratorike, provimeve instrumentale dhe ekzaminimeve vizuale. Pacientit përshkruhen përgatitjet e ndryshme farmaceutike, të cilat do të zvogëlojnë siklet dhe dhimbjen në lidhje me mjetet që ndihmojnë në lehtësimin e simptomave shoqëruese, si kollë ose dhimbje koke. Për shembull, një nga këto ilaçe është Nimesil, një ilaç anti-inflamator jo steroidal.

Nëse një pacient ka një dhimbje të fytit ose një kollë të fortë në kombinim me dobësi të përgjithshme dhe mungesë ethe, mjeku do të kryejë një ekzaminim vizual. Ajo gjithashtu do të kryejë testet e nevojshme dhe do të përshkruajë trajtimin e duhur me kollë, droga antivirale ose anti-infektive, në varësi të situatës individuale.

Përveç terapi të drogës, përdoren metodat e mëposhtme të trajtimit, të cilat zbatohen në një rast të veçantë:

 • ndërhyrje kirurgjikale;
 • yoga;
 • masazh terapeutik;
 • kundër depresionit;
 • reflexology.

Në shtëpi, mund të aplikoni një shumëllojshmëri të vajrave, geleve për ngrohjen (Dolobene, Deep Relief, Kapsikam, Traumel etj.), Fasha dhe veshje që nuk mund të përdoren në temperatura të larta.

Cilat mund të tregojnë simptomat shoqëruese?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали