Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Dhimbje koke dhimbje hunde temperaturë të dobët nr

 1. Si të shpëtoj nga sëmundja
 2. Regjimi gjatë rimëkëmbjes

Çdo person të paktën një herë në jetën e tij përballet me shëndet të dobët, kur dhimbja e trupit, dhimbja e kokës, hunda e rrjedhjes, dobësi, pa temperaturë. Për të marrë masa dhe për t'u angazhuar në trajtim, është e rëndësishme të qartësohet thelbi i këtij procesi patologjik. Me sa duket, mund të jetë një infeksion viral ose bakterial, një reaksion alergjik ose rezultat i hipotermisë. Çdo person të paktën një herë në jetën e tij përballet me shëndet të dobët, kur dhimbja e trupit, dhimbja e kokës, hunda e rrjedhjes, dobësi, pa temperaturë

Zhvillimi i proceseve patologjike pa temperatura (foto: lor03.ru)

Sëmundjet respiratore - kjo është një nga shkaqet e dobësisë në trup. Simptoma e parë është dhimbje koke dhe keqtrajtim i përgjithshëm. Pas 1-2 ditësh fillon hunda e lëngshme. Fakti është se këto sëmundje janë shkaktuar nga grupe të ndryshme të infeksioneve: rhinovirus, adenovirus dhe të tjerë, dhe gjithashtu mund të ndodhin si pasojë e dëmtimit bakterial. Kur ata godasin membranën mukoze të traktit të frymëmarrjes së sipërme, ato fillojnë të shumohen, duke prekur indin dhe duke shkaktuar ënjtje. Në të njëjtën kohë shfaqet hunda e lëngshme, marramendja, dobësia dhe dhimbjet e trupit. Jo gjithmonë infeksioni shoqërohet me ethe. Këto sëmundje përfshijnë:

 • sinusiti dhe riniti janë infeksione të pasazheve të hundës dhe sinuseve paranazale. Shfaqja kryesore është një hundë e rëndë, një përkeqësim i frymëmarrjes dhe dobësie në të gjithë trupin;
 • grykët breshëri është një nga llojet e grykës, në të cilën bajonët ndezin, pllakë ose arna gjarpëruese shfaqen në to. Dy ditët e para temperatura nuk mund të rritet, por në të njëjtën kohë kokën dhe fytin janë të lënduar, oreksi ulet dhe mund të ketë marramendje gjatë kthesës së mprehtë të trupit;
 • ftohtë është një sëmundje që nuk lind nga efektet e një lezion viral ose bakterial, por si rezultat i hipotermisë së trupit, ndonëse bakteret ende mund të bashkohen;
 • faringjit është një proces inflamator në faring. Kjo ndodh si rezultat i infeksionit dhe hipotermia.

Secila nga këto sëmundje ka simptoma të ngjashme: dhimbje koke, dobësi, mbingarkesë hundës, dhimbje të fytit, me ose pa ethe - kjo është individuale.

Arsyeja tjetër e mundshme është parainfluenza. Fillimisht, simptomat janë standarde për ftohjet. Disa variante të parainfluenza në të rriturit mund të ndodhin pa ethe ose pa një të ftohtë. Temperatura është një tregues se trupi po lufton infeksionin. Në fëmijët, si rregull, mund të rritet në vlera të larta. Një karakteristikë karakteristike e kësaj sëmundjeje është aderimi në manifestimet e tjera të të ashtuquajturit "kollë leh" - laringit (proces inflamator në laring). Parainfluenza mund të jetë shkak për komplikime serioze, përfshirë vdekjen, sidomos tek fëmijët. Prandaj, është e nevojshme që të merret në trajtim me ndihmën e specialistëve të kualifikuar, në disa raste, madje edhe në spital në një institucion mjekësor.

Si të shpëtoj nga sëmundja

Ju mund të shpëtoj nga sëmundja në shtëpi (foto: www.silazdorovya.ru)

Nëse fillojnë simptomat e sëmundjes infektive, kur ka dobësi, dhimbje koke, hundë të lëngshme, edhe nëse nuk ka temperaturë, atëherë vlen të vazhdohet me trajtimin e duhur. Para së gjithash, duhet të shkosh në spital për ekzaminim për të gjetur diagnozën e saktë, në bazë të së cilës doktori do të përshkruajë medikamentet ose procedurat përkatëse. Nëse nuk është e mundur që menjëherë të kërkoni ndihmë, duhet të veproni vetë. Gjëja kryesore është braktisja e barnave të panjohura dhe preferenca e metodave popullore, të provuara gjatë viteve. Për të shpejtuar rimëkëmbjen, mund të përdorni këto metoda të njohura:

 • pini shumë ujë. Gjatë periudhës së sëmundjes është shumë e rëndësishme të pini shumë lëngje. Mund të jetë çaji, komposta, zierja e bimëve, qumështi, uji ose lëngja. Nëse gryka ose bajamet janë ndezur, pija nuk duhet të jetë e nxehtë, në mënyrë që të mos dëmtojë membranat mukozale tashmë të irrituara;
 • inhalimet do të ndihmojnë në zbutjen e puffiness në nasopharynx, dezinfektoj membranën mukoze, zbut fytin në qoftë se ajo është e lënduar. Por procedurat termike janë relevante vetëm në kushtet që ndodhin pa temperatura. Kur ajo ngrihet, vetëm përdorimi i një nebulizer është i lejueshëm;
 • ajrimi i dhomës duhet të jetë një procedurë e detyrueshme për të patur patogjenë në ajër;
 • gargling. Zgjidhja më e zakonshme është kripë dhe sode. Ju mund të shtoni tre pika të jodit në 250 ml ujë. Ju gjithashtu mund të gargarë me një zierje e bimëve medicinale - kamomil, pasardhës, urtë, calendula.
 • kur një mustardë e dhimbshme të fytit duhet, nëse temperatura e trupit nuk është e ngritur.

Përveç kësaj, përdorni përzierjen në proporcione të barabarta me mjaltë, gjalpë dhe aloe, të cilat duhet të merren në një lugë çaji 3-4 herë në ditë. Lëng Aloe ka një efekt antibakterial, mjalti zbut fytin dhe lehtëson puffiness.

Për rinitit të rëndë, përdorni pika ose spraje të vazokonstriktorit (Knock Spray, naftifizin, etj). Gjëja kryesore nuk është të lodhësh, pasi është e mundur të provokosh komplikime në formën e sinusit. Larja efektive e hundës me ujin e detit ose preparatet farmaceutike të bazuara në të (Humer, spërkatje Aquamaris). Nëse ju merrni parasysh mjetet e mjekësisë tradicionale, ju mund të pikoj hundën me lëng të panxhar ose mollë. Mjet i pastër pastron mukozën, zvogëlon inflamacionin dhe përmirëson frymëmarrjen.

Regjimi gjatë rimëkëmbjes

Në rast të sëmundjeve që ndodhin pa temperatura, është e nevojshme të sigurohet një pushim i duhur. Nuk është e rekomandueshme të mbani sëmundjen në këmbët tuaja, pasi kjo mund të sjellë shumë pasoja negative. Është e rëndësishme që krevati të jetë i rehatshëm, mjaft i moderuar, në mënyrë që të mos mbërthen anijet dhe nervat. Mos u përfshini në përpjekjet fizike gjatë periudhës së sëmundjes, në mënyrë që mos të zbrazni një trup tashmë të dobësuar.

Në mënyrë që trupi të kapërcejë sëmundjen, është e rëndësishme të hani të drejtë dhe të përdorni shumë vitamina natyrale, të cilat do të përshpejtojnë procesin e shërimit. Si rregull, mungesa e oreksit ndikon në regjimin. Nuk duhet të detyroheni, por duhet të hani të paktën 5-6 herë në ditë. Për shkak të kësaj, forca do të shfaqet më shpejt dhe trupi do të kthehet në gjendjen e mëparshme të punës. Sigurohuni që të lagni ajrin në dhomë dhe ta ajroni rregullisht. Ajri i thatë ndikon negativisht në mukozën e përflakur të hundës dhe të fytit. Kur laget, frymëmarrja restaurohet shumë më shpejt.

Dhimbja koke, hunda e lëngshme, dobësia, edhe pse pa ethe, mund të shkaktohet nga shumë sëmundje të ndryshme. Më e zakonshme është SARS ose një i ftohtë. Duhet mbajtur mend se rritja e temperaturës me simptoma të përshtatshme është një sinjal që trupi po lufton kundër viruseve dhe baktereve dhe prodhon imunitet. Nëse mungon, dhe për të gjitha shenjat duhet të prezantohet klinikisht, është urgjentisht e nevojshme të merren masa të specializuara kundër sëmundjes. Për ta bërë këtë, mund të përdorni metoda konservative përmes ilaçeve të përshkruara, fizioterapisë dhe të tjerëve, si dhe të përdorni disa nga rekomandimet e mjekësisë tradicionale.


 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали