Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Cistitet në femra: çfarë është ajo, çfarë është e rrezikshme, simptomat dhe parandalimi i cystitisit

 1. Çfarë është cystitis?
 2. Shkaqet e Cystitis
 3. Simptomat e cystitisit
 4. Jo sirtar
 5. Cystitis dhe shtatzënia
 6. 10 mënyra për të parandaluar cystitis
 7. Dhe në qoftë se ju nuk e trajtoni cystitis, çfarë do të ndodhë?

Urinim të shpeshtë të dhimbshëm, dhimbje, djegie - kjo është cystitis. Dhe kryesisht gratë vuajnë nga kjo sëmundje: sipas statistikave, 35% e seksit të drejtë e dinë të dorës së parë atë që është cystitis.

Bëhet fjalë për karakteristikat anatomike të trupit femëror: uretra është e shkurtër dhe e gjerë, ndërsa gjendet afër vaginës. Kjo lejon që bakteret dhe viruset të hyjnë lirshëm në fshikëz dhe të shkaktojnë inflamacion. Askush nuk është i imunizuar nga cystitis: si një grua e moshuar dhe një vajzë e vogël mund të sëmuren, sepse tiparet fiziologjike janë të njëjta për të gjithë. Koha më e vështirë për të identifikuar cystitis në gratë gjatë menopauzës dhe në fëmijët, sepse në këto kategori sëmundja është pothuajse asimptomatike. Në raste të tilla, vetëm testet mund të zbulojnë cystitis.

Çfarë është cystitis?

Cystitis është një inflamacion i fshikëzës për shkak të infeksionit ose baktereve Cystitis është një inflamacion i fshikëzës për shkak të infeksionit ose baktereve. Ajo mund të zhvillohet si një sëmundje e pavarur - cystitis primare - ose të jetë një ndërlikim i sëmundjeve të tjera të traktit urogjenital - cistiti sekondar.

Cistiti primar është zakonisht në një formë akute: shoqërohet me dhimbje të mprehtë dhe siklet të dukshme. Mesëm shpesh nuk kanë një formë kronike: simptomat nuk shfaqen menjëherë. Megjithatë, çdo cistit duhet të trajtohet.


Shkaqet e Cystitis

Cystitis mund të shkaktohet nga bakteret (bakteriale) ose infeksionet (infektive). Përveç kësaj, mund të zhvillohet për shkak të ilaçeve afatgjata ose abuzimit me alkoolin (jo-infektiv).

* Inflamacioni bakterial provokon mikroflora patogjene të organeve urinare, mikroflora të zorrëve ose baktereve të frymëmarrjes. Infeksioni me këtë vjen nga veshkat - përmes uretrës, si dhe nga foci të tjera të infeksionit në trup: nga veshët (otitis), zgavrën me gojë (karies), traktin respirator ( bronkit ) dhe të tjerë.Këtë herë, por akoma ndodh që mikroflora patologjike është paraqitur gjatë operacionit, kateterizimit ose ekzaminimit të fshikëzës.

* Inflamacioni infektiv është më i zakonshmi. Në mënyrë tipike, baza për paraqitjen e cistiteve të tilla është infeksioni, i cili depërton në fshikëz gjatë proceseve inflamatore në uretër, organe të jashtme gjenitale, si dhe sëmundje të veshkave, me gjak ose limfë (nëse qendrat e infeksionit janë në vende të tjera, më të largëta dhe indet).

* Inflamacioni jo-infektiv mund të ndodhë si rezultat i acarimit të mukozës së fshikëzës me urina që përmbajnë kimikate agresive për shkak të përdorimit të zgjatur të drogës, konsumimit të ushqimeve me aromë ose yndyrore, pijeve alkoolike. Hipotermia ose dështimi hormonal mund gjithashtu të shkaktojnë zhvillimin e inflamacionit. Në shumicën e rasteve, për shkak të mungesës së trajtimit me kohë, infeksioni është më herët ose vonë i lidhur me një cystitis jo-infektive.

Simptomat e cystitisit

Simptomat e cystitisit shfaqen pothuajse menjëherë. Shenjë e parë është një kërkesë e vazhdueshme dhe e papërmbajtshme për të urinuar. Kjo shpesh shkakton dhimbje në bark të poshtëm, një ndjesi djegieje në perineum, dhe një ndjenjë e zbrazjes së fshikëzës. Të mendosh për të shkuar te doktori duhet të ndryshojë ngjyrën e urinës ose erën e saj të mprehtë.

Nëse nuk i kushtoni vëmendje këtyre "këmbanave" dhe nuk filloni trajtimin, simptomat e ardhshme dhe më të pakëndshme do të jenë gjak në urinë, ethe të pashprehura dhe dridhura, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, dhimbje uretrale, lodhje dhe keqtrajtim. Pra, është më mirë të këshillohesh me mjek në kohë.

Jo sirtar

Për disa arsye, ka një mendim të gabuar në lidhje me trajtimin e cystitis në mesin e grave: ata thonë, ne mund ta bëjmë atë vetë! Askush nuk shkon tek mjeku dhe në të njëjtën kohë antibiotiku i parë merret me dorë, merret brenda disa ditësh dhe sëmundja "e heq atë si një dorë". Por kjo duket vetëm. Në të vërtetë, vetëm simptomat janë eliminuar në këtë mënyrë, vetë problemi mbetet dhe së shpejti bëhet e ndjerë përsëri. Edhe më keq, cystitis mund të bëhet kronike. Pra, vetë-mjekimi është i njëjtë me atë që dëmton vetëdijen tuaj. Trajtimi i vetëm korrekt dhe adekuat mund të zgjidhet vetëm nga një mjek, duke përcaktuar më parë natyrën dhe shkakun e sëmundjes në bazë të hulumtimit dhe ekzaminimit laboratorik.

Fazat kronike dhe të avancuara të cystitisit janë shumë më të vështira për t'u kuruar se ato fillestare. Por, mjerisht, ata zakonisht kërkojnë ndihmë mjekësore kur nuk është më e mundur për të luftuar vetë. Megjithatë, për fat të mirë, madje edhe me forma të komplikuara, trajtimi kompleks i zgjedhur mirë (antibiotikët, uroptics, antispasmodics, si dhe barnat që ndryshojnë reaktivitet të përgjithshëm dhe lokal) bëjnë të mundur që në shumicën e rasteve të eliminohen plotësisht sëmundjet brenda 2-3 javëve. Por për të arritur këtë rezultat, për të ndihmuar trajtimin e drogës, pacienti duhet të ndjekë rreptësisht një dietë të rreptë: pa enët e skuqura dhe djegëse! Plus - mjaft të pijshëm dhe refuzimin e përkohshëm të marrëdhënieve seksuale.

Cystitis dhe shtatzënia

Në gratë me cystitis kronike, sëmundja është pothuajse e garantuar gjatë shtatzënisë është përkeqësuar. Dhe për të përballuar atë në këtë rast është shumë më e vështirë, pasi që barnat që zakonisht përshkruhen për cystitis janë kundërindikuar për gratë shtatzëna. Një skemë e veçantë e instalimit të fshikëzës vjen në shpëtim: administrimi i barnave direkt në vendin e sëmundjes. Simptomat eliminohen në 1-2 procedura, dhe seancat e mëvonshme tashmë e rivendosin murin e fshikëzës, në mënyrë që simptomat të mos përsëriten dhe të mos dëmtojnë fëmijën.

10 mënyra për të parandaluar cystitis

Askush nuk është i imunizuar nga cystitis, por ka disa rregulla të thjeshta që mund të zvogëlojnë gjasat për t'u bërë viktimë e një sëmundjeje të fshehtë ose për të siguruar parandalimin e përkeqësimit:

1. Shmangni hipoterminë: vishni sipas motit, mos u ulni në sipërfaqe të ftohta dhe mos notoni në ujë të ftohtë ose të ndotur.

2. Vëzhgoni me kujdes higjienën e organeve gjenitale.

3. Trajtoni çdo sëmundje inflamatore në kohë.

4. Limit alkool.

5. Mos u merrni me ushqim djegës dhe të skuqur, dhe nëse keni "mëkatuar", atëherë pini shumë ujë.

6. Shmangni stresin fizik dhe nervor - dobësojnë sistemin imunitar, gjë që e bën trupin të pambrojtur ndaj faktorëve të mjedisit.

7. Lëvizni më shumë, shkoni në sport.

8. Mos lejoni mbajtjen e detyruar të urinimit. Me fjalë të tjera, mos toleroni kur dëshironi të përdorni tualetin. Kjo ka një efekt negativ në funksionin e fshikëzës.

9. Nëse vuani nga kapsllëza të shpeshta, hani shumë fruta dhe perime.

10. Dhe më e rëndësishmja: dëgjoni trupin tuaj, mos injoroni sinjalet e tij, mos kini frikë të shqetësoni mjekun me simptoma të dyshimta, sepse, siç është përmendur më lart, sa më shpejt të jetë diagnostikuar sëmundja, aq më e lehtë është trajtimi i saj.

Dhe në qoftë se ju nuk e trajtoni cystitis, çfarë do të ndodhë?

Cistitet dhe kështu të pakëndshme, dhe nëse ende nuk trajtohen, pasojat mund të jenë përgjithësisht të zhgënjyeshme. Më shpesh, cystitis i patrajtuar bëhet kronik dhe përfundimisht çon në ndryshime të pakthyeshme në fshikëz.

Pra, infeksioni që shkaktoi cystitis mund të hyjë në veshkat dhe të shkaktojë pyelonephritis - ajo do të bëjë veten të ndjehet nga ethe dhe dhimbje prapa. Për të kuruar pielonefritin është shumë më e vështirë se sa cystitis, dhe si rregull, trajtimi është tashmë në spital - përdoret terapi masive. Mos harroni: pyelonephritis mund të bëjë edhe një person me aftësi të kufizuara, pasi secili nga sulmet e tij të reja redukton funksionin e veshkave.

Me disa struktura individuale të murit të fshikëzës, procesi inflamator provokon një formë të pashërueshme të cistitit - interstitial, në të cilin vetëm antibiotikët lehtësojnë vuajtjet. Dhe kjo nuk është gjithmonë: ato shpesh nuk japin aspak rezultate dhe madje e përkeqësojnë gjendjen. Në raste të tilla, mënyra e vetme për të zhdukur vuajtjet është operacioni për të hequr fshikëzën.

Elena Malysheva flet për sëmundjen e cystitisit


Çfarë është cystitis?
Çfarë është cystitis?
Dhe në qoftë se ju nuk e trajtoni cystitis, çfarë do të ndodhë?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали