Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Aquamaris: llak dhe pika, udhëzime për përdorim, çmimi dhe analoge

 1. Aquamaris - ndihmë për frymëmarrjen
 2. Llojet e Aquamaris
 3. Dozimi dhe administrimi
 4. Përfitimet e Aquamaris për fëmijët
 5. Kushtojini vëmendje
 6. Aquamaris - çmimi i ilaçit, analoge

Një hundë me erë të keqe është fjalë për fjalë të gjithë Një hundë me erë të keqe është fjalë për fjalë të gjithë. Të rriturit dhe fëmijët, të moshuarit dhe njerëzit në kryeministrin e jetës vuajnë nga një ftohje. Secili person ka metodat e tij të trajtimit të rinitit: dikush preferon produktet e vjetra, të provuara, dikush është ato më të rejat që lejojnë që hunda juaj të marrë frymë lirshëm për shumë orë pa u varrosur, dhe dikush përgjithësisht i do produktet "gjyshe".

Sidoqoftë, para se të vraponi në farmaci për një ilaç për një ftohje, duhet të dini qartë se çfarë shkaktoi kjo ftohje më e zakonshme: për shembull, në rinitit alergjik, një hundë e mbushur është një reagim ndaj pasojave të "komunikimit" me një ngacmues, dhe shpesh është e mjaftueshme të shpëtoni nga siklet në hundë antihistamine. Ose një hundë me erë të fortë u shfaq si një "mik" i ftohjes dhe gripit - atëherë do të duheshin mjete krejtësisht të ndryshme.

Aquamaris - ndihmë për frymëmarrjen


Aquamaris është zhvilluar nga Jadran Galensky Laboratories (Kroaci) Aquamaris është zhvilluar nga Jadran Galensky Laboratories (Kroaci) . Kjo është një seri ilaçesh për të lehtësuar kongjestionin e hundës, higjenën e kanaleve të fytit dhe veshit. Në këtë seri janë të pranishme:

 • Pika Aquamaris (përdoret për fëmijë);
 • Llak Aquamaris për hundë dhe fyt;
 • Aquamaris llak për veshët.

Në zemër të ilaçit - ujë të detit . Të gjithë e dinë për pronat e dobishme të ujit të detit, i cili është i pasur me substanca dhe elementë gjurmë të nevojshme për trupin e njeriut:

 • Seleni dhe magnezi që përmbahen në të kryejnë një funksion imunostimulues;
 • Jodi në përbërjen e detit është një efekt antibakterial. Ajo neutralizon efektet e mikrobeve të dëmshme në trup, rrit elasticitetin e enëve të gjakut, lehtëson ënjtjen;
 • Klorur natriumi (kripë) - ndihmon në shkarkimin e mukusit (për shkak të ndryshimit në densitet).

Llojet e Aquamaris

 • Zgjidhja izotonike është ujë i pastër i detit me tretësirë ​​të kripur (kripë natriumi). Ky lloj mund të aplikohet tek të posalindurit, gratë shtatzëna dhe thjesht për higjenën dhe parandalimin e sëmundjeve virale. Këto janë pika Aquamaris, Aquamaris për fëmijë llak dhe Aquamaris plus (D-panthenol është shtuar në Aquamaris plus, i cili moisturizes mirë mukozën e hundës);
 • Zgjidhja hipertonike është tashmë një zgjidhje e kripur më e përqendruar (Aquamaris Strong). Mund të përdoret nga të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç. Kjo variant i Aquamaris zakonisht përshkruhet për shpëlarjen e hundës me rinitit, komplikime pas sinusitit, për heqjen e bllokimeve purulente gjatë sinusitit.
 • Shtëpi Aquamaris . Ka një paketim shumë qesharak dhe të paharrueshëm - në formën e një çaji. Shtë i përshtatshëm për larjen e hundës në shtëpi.
 • Llak i fytit Aquamaris - i përshkruar për bajamet, faringjit dhe sëmundje të tjera të fytit.

Përdorimi i Aquamaris - nën ato sëmundje të përshkruara ilaçi

 • Për të lehtësuar frymëmarrjen përmes hundës;
 • Në trajtimin e llojeve të ndryshme të rinitit (përfshirë alergjitë);
 • Me parandalimin e sëmundjeve virale sezonale;
 • Me adenoide të zmadhuar;
 • Në periudhën pas operacionit - me qëllim të shmangies së infeksionit të nazofaringit;
 • Me ndjesi të thatësisë në hundë (shpesh të tilla ndodhin tek duhanpirësit, shoferët, punonjësit që punojnë në dhoma me ajër të thatë ose në industri të rrezikshme);
 • Si një terapi komplekse në trajtimin e gripit dhe ftohjes;
 • Me trajtim afatgjatë me steroidë të hormoneve;
 • Kur përgatitni mukozën për përdorimin e ilaçeve të tjera ose manipulimeve terapeutike - ilaçi është i kombinuar mirë me ilaçe të tjera;
 • Me inflamacion akut dhe të zgjatur të hundës, sinuseve dhe zonës nazofaringeale.

Aquamaris për të sapolindurit. Udhëzime për përdorimLëshimi i formës: shishe pikatore, 10 ml Lëshimi i formës: shishe pikatore, 10 ml.

Në përbërjen e pikave - ujë të detit të sterilizuar , ujë të distiluar.

Këto pika mund të përdoren për të sapolindurit, si një profilaktik kundër viruseve të ndryshme dhe për të zbutur dhe lehtësuar frymëmarrjen me hundën.

Dozimi dhe administrimi

 • I porsalinduri varros ilaçin në pozicionin e shpinë;
 • Për të kryer manipulimin, koka e foshnjës është e përkulur në një drejtim dhe futur 1 pikë në secilën e hundës;
 • Pastaj, një manipulim i ngjashëm kryhet duke e kthyer kokën e fëmijës në anën tjetër (në të njëjtën mënyrë: 1 rënie në secilin pasazh të hundës);
 • Përsëriteni procedurën;
 • Pikat e tepërta fshihen butësisht.

Disa minuta pas ngulitjes (2-3 minuta), mukoza e akumuluar nga hunda duhet të hiqet nga fëmija. Kjo mund të bëhet në mënyrat e mëposhtme:

 • Përdorimi i një aspiratori hundor;
 • Me ndihmën e turundës (shtupave të pambukut) të njomur në Aquamaris: ato janë shumë të përshtatshme për të hequr butësisht koren nga hundët e të porsalindurve.

Nëse është e nevojshme, procedura mund të përsëritet sa herë që është e nevojshme për të maksimizuar pastrimin e pasazheve të hundës nga ndotja.

Përfitimet e Aquamaris për fëmijët

Aquamaris për fëmijë mbi një vjeç mund të aplikohet tashmë në formën e një llak (Aquamaris Baby). Vërtetë, vetë udhëzimi thotë se mund të përdoret që nga mosha tre muaj, por pediatër ende rekomandojnë përdorimin e pikave për foshnjat. Dhe llak vetëm pas një viti .

Kushtojini vëmendje

 • Në raste shumë të rralla, ilaçi ende mund të shkaktojë një reaksion të lehtë alergjik në thërrimet (intolerancën individuale): një ndjesi të lehtë djegieje, skuqje të hundës. Në këtë rast, ju vetëm duhet të shpëlani hundën tuaj me ujë të zier dhe të kërkoni nga pediatri dhe alergologu të përshkruajnë një ilaç tjetër për fëmijën;
 • Përdorimi i shpeshtë i Aquamaris gjithashtu dekurajohet - shkelja e mikroflora natyrale e nazofaringit nuk është ende e panevojshme e nevojshme. Por nja dy herë në javë për profilaksi është një mundësi normale;
 • Kur gërmoni brenda, është e nevojshme të sigurohet që sasia e zgjidhjes të jetë e vogël dhe foshnja të mos gëlltisë tepërt;
 • Pas pastrimit të hundës me Aquamaris, lejohet përdorimi i mjeteve të tjera juridike për trajtimin e rinitit të shkaktuar nga një i ftohtë ose viruse.

Aquamaris për të rritur dhe fëmijë mbi një vjeç: llojet, përdorimi

Të rriturit mund të përdorin çdo produkt nga linja Aquamaris Të rriturit mund të përdorin çdo produkt nga linja Aquamaris. Kundërindikimet kjo zgjidhje nuk ka pothuajse asnjë.

Përveç sa më sipër (pika dhe Aquamaris Baby), seria përfshin gjithashtu speciet e mëposhtme:

 • Aquamaris Spray - përdoret për parandalimin e sëmundjeve virale, larjen e hundës, për trajtimin terapeutik të sëmundjeve të hundës;
 • Aquamaris Plus (tashmë e përshkruar më lart: panthenol është shtuar në të) - moisturizes në mënyrë aktive mukozën, promovon shërimin e saj pas lëndimeve;
 • Aquamaris Strong - emërohet me një bllokim të fortë të hundës dhe për të lehtësuar ënjtjen e mukozës. Ky opsion mund të përdoret gjithashtu nga gratë shtatzëna, por për fëmijët - vetëm për ata që janë tashmë mbi një vjeç;
 • Norma Aquamaris - eliminon viruset dhe bakteret, mirë largon grimcat e huaja nga hunda, është mirë e përshtatshme për trajtimin e rinitit. Fëmijët mund ta përdorin atë që nga mosha dy vjeç;
 • Aquamaris Sens - më shpesh përdoret për të hequr qafe rinitin alergjik. Ectoin është shtuar në të, e cila zvogëlon efektet e alergjenit në mukozën e hundës. Fëmijët mund të përdorin Aquamaris Sens që nga mosha dy vjeç;
 • Akuamarina për fyt - largon mirë mukozën, bakteret dhe viruset nga mukoza, kontribuon në restaurimin e shpejtë të mukozës së faringut. Lejohet të përdoret për fëmijët më të vjetër se 1 vjeç, gratë shtatzëna dhe gjatë laktacionit, të rriturit - pa kufizime;
 • Aquamaris Oto - përdoret për pastrimin e kanaleve të veshit të squfurit tek fëmijët më të vjetër se një vit dhe të rriturit. Higjiena me ndihmën e ilaçit Oto - më e butë. Gjatë përdorimit të drogës Oto për higjenën e veshit, mundësia e marrjes edhe të ndjesive më të pakëndshme të pakëndshme është e përjashtuar, si me higjienën e sythave të pambukut;
 • Aquamaris Pajisja - për pastrim të thellë dhe shpëlarje të zgavrave të hundës. I përshtatshëm për ata që vuajnë nga ftohja e shpeshtë dhe riniti kronik, si dhe për fëmijët mbi 3 vjeç.

Aquamaris - çmimi i ilaçit, analoge

Kostoja mesatare e ilaçit: në pika nga 120 rubla, llak - rreth 250 rubla dhe më lart (në varësi të llojit të drogës).

Aquamaris janë analoge :

 • Humer;
 • Salin;
 • Akvalor;
 • Morenazal;
 • Physiomer;
 • AKVAMASTER;
 • Marimer;
 • Por kripë;
 • Aqua Rinosol;
 • Atomer;
 • Dr. Theiss allergol;
 • Bufus klorur natriumi;
 • I kripur dhe të tjerët

Siç mund ta shihni, linja e analogëve është mjaft e madhe, kështu që nuk është problem të zgjidhni atë që ju përshtatet personalisht për sa i përket përbërjes, çmimit ose vëllimit. Bekoni ju!


 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали