Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Alergji në fytyrë në të rriturit: shkaqet, simptomat, si të shpejt të heqin qafe pika të kuqe, pimples, një skuqje, çfarë të trajtojnë, krem ​​dhe vaj, si duket, se si manifestohet

 1. Shkaqet e një reaksioni alergjik në fytyrë
 2. Alergji në fytyrë - simptoma
 3. Çfarë duhet të bëni nëse shfaqet një skuqje alergjike
 4. Alergji në fytyrë, çfarë të bëni - diagnoza dhe trajtimi

Alergjia është një reagim specifik i trupit në një stimul. Këto të fundit janë shpesh substanca që, në një person të shëndoshë, nuk shkaktojnë një reagim të dhimbshëm. Kjo mund të jetë ushqim, polen, pluhur shtëpiak. Në mesin e alergeneve të forta përfshihen edhe kimikate, droga.

Alergji mund të ndodhin në të rriturit dhe fëmijët. Këto të fundit vuajnë nga ajo më shpesh - arsyeja - imuniteti i dobët, sistemi jo i formuar plotësisht i tretjes.

Sa i përket manifestimeve të alergjive, ato janë shumë të ndryshme, mund të vërehen në lëkurë, shfaqen nga sistemi respirator ose i tretjes. Alergjitë më së shpeshti shihen në fytyrë, të karakterizuara nga simptomat e shumta, por para se të shqyrtohen ato, vlen të dihet për arsyet që shkaktojnë një reagim të tillë të organizmit. Sa i përket manifestimeve të alergjive, ato janë shumë të ndryshme, mund të vërehen në lëkurë, shfaqen nga sistemi respirator ose i tretjes

Shkaqet e një reaksioni alergjik në fytyrë

Alergjia në fytyrë mund të shkaktohet nga alergeneve krejtësisht të ndryshme, siç janë: Alergjia në fytyrë mund të shkaktohet nga alergeneve krejtësisht të ndryshme, siç janë:

 • produkteve ushqimore;
 • droga droga ;
 • konservues;
 • rrezet e diellit (ultravjollcë);
 • kërpudhat e myk;
 • kozmetike;
 • kafshimet e insekteve;
 • marimangat e pluhurit;
 • Pets.

Pas shqyrtimit të kësaj liste, kuptojmë se alergjitë në fytyrë mund të shkaktohen nga alergeneve krejtësisht të ndryshëm. Varësisht nga kjo do të jetë ndryshe dhe manifestimet e saj.

Alergji në fytyrë - simptoma

Për të qenë në gjendje të dyshoni në prani të alergjive në kohë, të kërkoni ndihmë nga një mjek sa më parë që të jetë e mundur, duhet të keni parasysh të gjitha simptomat e saj, të cilat janë të njëjta në fëmijët dhe të rriturit. Në fytyrë do të jetë e dukshme:

Për shkak të faktit se simptoma e fundit e alergjisë konsiderohet më e zakonshme, duhet të konsiderohet më në detaje. Në fytyrë mund të ndodhin lloje të tilla të skuqjes si:

 • papule - është një ënjtje e ngjyrës së kuqe, e cila bëhet e bardhë kur shtypet. Shpesh, madhësia e saj ndryshon brenda 3 mm, por mund të arrijë 30 mm në diametër, por raste të tilla janë mjaft të rralla;
 • Një abscesi është një ënjtje e ngjyrës së kuqe, brenda së cilës ka një kokë të bardhë - një zgavër e mbushur me qelb. Ulçera të vogla largohen pa gjurmë, plagët e thella shpesh lënë atë që nuk do të doja të shihja në fytyrë;
 • flluskë - ka një formë të rrumbullakët ose të parregullt, zhduket brenda një dite të pavarur;
 • vezikula - është një gungë, diametri i së cilës nuk i kalon 10 mm, brenda tij është një lëng transparent ose kuqalashe.

Një nga llojet më të zakonshme të skuqjes alergjike në fytyrë është ekzema, e cila paraqitet në vëmendjen tuaj në foton më poshtë. Ju mund të vëreni se numri i simptomave që mund të shfaqen në fytyrë gjatë alergjive është mjaft i madh. Në këtë rast, është e rëndësishme të kuptojmë se çfarë duhet të bëjmë me qëllim që t'i heqim ato. Për ta bërë këtë, konsultohuni me një mjek që mund të përcaktojë shkak i alergjisë dhe gjithashtu të zhvillojë programin më efektiv të trajtimit.

Çfarë duhet të bëni nëse shfaqet një skuqje alergjike

Nëse vërehen simptoma të alergjisë në fytyrë si skuqje, acarim të lëkurës, lëkurë, personi menjëherë përpiqet të marrë disa masa vetë, në mënyrë që shpejt të shpëtoj prej tyre. Kjo nuk është për t'u habitur, sepse ai udhëhiqet nga konsiderata estetike, sepse ata nuk duan të largohen nga shtëpia në këtë mënyrë.

Është e rëndësishme të mbani mend se lëkura në fytyrë është shumë delikate, kështu që lufta kundër simptomave të alergjisë që shfaqet në lëkurë duhet të jetë shumë e kujdesshme, përndryshe ju mund të lëndoni. Është e rëndësishme të mbani mend se lëkura në fytyrë është shumë delikate, kështu që lufta kundër simptomave të alergjisë që shfaqet në lëkurë duhet të jetë shumë e kujdesshme, përndryshe ju mund të lëndoni

Nëse fytyra ka një skuqje, lëkurë, simptoma të tjera të alergjive, në çdo rast është e pamundur:

 • lani fytyrën me të sapun ;
 • kruarje të skuqjes;
 • fshij skuqjen ose acarim me alkool;
 • përdorni themelet ose pluhur.

Në vend të kësaj, është më mirë për të trajtuar lëkurën me kefir, kjo do të ndihmojë në zbutjen e simptomave. Tjetra, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek. E vetmja mënyrë që ju mund të heqni qafe alergjitë shpejt dhe me efikasitet, pa dëmtuar shëndetin e tyre.

Alergji në fytyrë, çfarë të bëni - diagnoza dhe trajtimi

Kur viziton një mjek, ai mbledh për herë të parë anamnezën. Kjo do të ndihmojë për të kuptuar se çfarë provokoi alergjinë në fytyrë dhe sa serioze është situata, për të përcaktuar se cilat metoda diagnostikuese në këtë rast do të jenë më efektive.

Tjetra - diagnoza e drejtpërdrejtë. Ky është një grup standard studimesh, që përfshin dhënien e një testi të gjakut për të përcaktuar nivelin e imunoglobulinës E, kalimin e testeve alergjike. Sa për procedurën e fundit, është mjaft e thjeshtë, mund të shihet në foton më poshtë.

Nëse lëkura ndikohet jo vetëm në fytyrë, por në të gjithë trupin, do të jetë një kundërindikacion për testet e lëkurës. Pastaj serumi i gjakut do të përdoret në kushte laboratorike. Rezultatet diagnostike nuk do të jenë më pak të sakta.

Kur alergjia është e vendosur, ne mund të flasim për mënyrën se si të çlirohemi shpejt dhe përgjithmonë nga alergjitë. Gjëja e parë që duhet të bëni është të mbroheni nga kontaktet e përsëritura me një ngacmues. Kur alergjia është e vendosur, ne mund të flasim për mënyrën se si të çlirohemi shpejt dhe përgjithmonë nga alergjitë

Nëse alergjia hyn përsëri në trup, reaksioni alergjik në shumicën e rasteve shfaqet shumë më i fortë se koha e kaluar. Komplikime të tilla si shoku anafilaktik, angioedema janë të mundshme.

Tjetra - marrja e barnave antihistamine. Mund të jenë fonde nga çdo gjeneratë, por përfaqësuesit më të përhapur të gjeneratave të dyta dhe të treta. Ata ju lejojnë të shpejt të hiqni qafe alergji, ndërkohë që nuk keni një efekt hipnotik, karakterizohen nga një numër minimal i efekteve anësore. Një nga këto barna - Zyrtec. Ju mund ta shihni atë në foton më poshtë.

Antihistaminet heqin të gjitha simptomat , të përmirësojë pamjen e përgjithshme klinike, pas disa ditësh vjen një lehtësim i dukshëm. Por ata nuk do të ndihmojnë për të hequr qafe nga skuqja në fytyrë sa më shpejt që duhet të jetë, prandaj është e këshillueshme që të përdoren barna për trajtim lokal. Mund të jenë të njëjtat ilaçe antihistamine, vetëm në një formë tjetër të lirimit, për shembull, xhel Fenistil. Si duket sikur shihni në foton më poshtë.

Sigurisht, ju mund të përdorni mjete popullore, të cilat do të rrisin efektivitetin e terapisë së drogës, do të ndihmojnë të shpëtojnë skuqjen në fytyrë sa më shpejt që të jetë e mundur. Më të thjeshta janë decoctions kamomil, linjat e urtë. Kamomili farmaceutik konsiderohet më i efektshmi, ju shihni në foton më poshtë. Sigurisht, ju mund të përdorni mjete popullore, të cilat do të rrisin efektivitetin e terapisë së drogës, do të ndihmojnë të shpëtojnë skuqjen në fytyrë sa më shpejt që të jetë e mundur

Një tjetër gjë - konjuktivit alergjik, i cili gjithashtu mund t'i atribuohet simptomave të alergjive në fytyrë. Fotografia e tij që shihni më poshtë. Për të eliminuar konjuktivitin, do t'ju duhet pika të veçanta të syve që vetëm një mjek mund të përshkruajnë. Natyrisht, skuqja e syve mund të kalojë disa ditë dhe në mënyrë të pavarur, me kusht që kontakti me alergjenin të ndalet, por është më mirë të kujdeset që ndihma të vijë së pari.

Sa për ënjtjen e fytyrës, atëherë ju duhet të përdorni ilaçe në varësi të ashpërsisë së ënjtjes. Nëse është e vogël, si në foton më poshtë, do të jetë në gjendje të shkojë më vete, me manifestime më serioze nuk mund të bëjë pa drogë. Përcakto ilaçet vetëm mjek.

Nëse ka angioedemë, nevojitet urgjentisht një ambulancë. Mund të jetë e rrezikshme për shëndetin dhe jetën.


 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали