Фото - Луганский центр стоматологической имплантации

Adenoids në hundën e një fëmije: simptomat, shkallët dhe trajtimi pa kirurgji

 1. nocion
 2. Shkaqet e
 3. Simptomat e sëmundjes
 4. Çfarë rezultati?
 5. Metodat diagnostike
 6. trajtim
 7. ilaç
 8. Mjetet juridike popullore
 9. Ndërhyrje kirurgjikale

Adenoids në fëmijët janë një nga sëmundjet më të zakonshme. Sëmundja është shkaktuar nga një përhapje jonormale e bajameve nazofaringeale për shkak të natyrës së trupit të fëmijës.

Normalisht, bajamet duhet të atrofohet deri në moshën 12 vjeç pa ndërhyrje të jashtme, por në disa raste kjo nuk ndodh, dhe fëmijët kanë nevojë për ndihmë mjekësore , pasi komplikime serioze janë të mundshme.

Mbi shkaqet e shfaqjes së adenoids në hundën e fëmijës flasin më tej.

Çfarë është astigmatizmi i syve të fëmijëve? Përgjigja gjeni tani.

nocion

nocion

Në rithafaringun e njeriut ka formacione të veçanta - bajamet, të cilat kryejnë një funksion mbrojtës, duke parandaluar depërtimin e infeksioneve .

Megjithatë, si rezultat i hyperplasia e limfatike dhe depërtimit të infeksionit në nazofaringë, ekziston një rritje e tepruar në bajamet, gjë që çon në formimin e adenoideve.

Patologjia provokon frymëmarrje të dobësuar, dëgjim dhe simptoma të tjera të rrezikshme. Më shpesh, fëmijët nga 3 deri në 7 vjeç vuajnë nga ky problem.

në përmbajtjen ↑

Shkaqet e

Shkaqet kryesore të adenoideve janë patologjitë e ndryshme në mukozën e hundës ose në indet limfoide të bajameve.

Faktorët provokues mund të jenë :

 • inflamacion i traktit të sipërm respirator ( dhimbje të fytit , sinusit, rinitit, etj.);
 • sëmundjet infektive (fruthi, rubeola, gripi, difteria);
 • tiparet strukturore të nazofaringut të fëmijës;
 • patologjinë gjatë shtatëzanisë;
 • trauma gjatë lindjes;
 • vaksinimet e shtyra;
 • sëmundjet e sistemit endokrin ose limfatik;
 • reaksion alergjik;
 • që jetojnë në kushte të pafavorshme mjedisore ose klimatike;
 • imuniteti i dobësuar;
 • abuzimi i ushqimit me shumë aditivë kimikë;
 • lëndimet e traktit të sipërm respirator.

);  sëmundjet infektive (fruthi, rubeola, gripi, difteria);  tiparet strukturore të nazofaringut të fëmijës;  patologjinë gjatë shtatëzanisë;  trauma gjatë lindjes;  vaksinimet e shtyra;  sëmundjet e sistemit endokrin ose limfatik;  reaksion alergjik;  që jetojnë në kushte të pafavorshme mjedisore ose klimatike;  imuniteti i dobësuar;  abuzimi i ushqimit me shumë aditivë kimikë;  lëndimet e traktit të sipërm respirator

Arsyet mund të jenë shumë, por ato lidhen kryesisht me depërtimin e infeksionit në nazofaringë me një sistem imunitar të dobësuar.

Veçori qëndron në funksionin mbrojtës të bajametëve, të cilat rriten për shkak të pranisë së mikroorganizmave të dëmshëm, duke e vonuar atë.

Kjo është, sa më shumë infeksione të marrë në nazofaringë, aq më shumë bajamet, që do të thotë që adenoidet rriten.

në përmbajtjen ↑

Simptomat e sëmundjes

Simptomat kryesore të sëmundjes janë:

 • rinitit të shpeshtë, jo të përshtatshme për terapi;
 • vështirësi në frymëmarrje përmes hundës, edhe nëse nuk vëren një hundë e lënguar;
 • çrregullimi i gjumit të fëmijës;
 • derdhje mukoze nga hunda, duke irrituar zonën mbi buzën e sipërme;
 • kollë e thatë, sidomos në mëngjes;
 • vështirësi, nuhatje, duke mbajtur frymën gjatë gjumit;
 • ndryshimi i timbërit të zërit;
 • nervor nervor ose keqardhje e shpeshtë e syve;
 • letargji dhe apatia e fëmijës;
 • dhimbje koke;
 • nervozizëm dhe lodhje e fëmijës;
 • dëmtimi i dëgjimit;
 • skuqje ose lotim të syve.

rinitit të shpeshtë, jo të përshtatshme për terapi;  vështirësi në frymëmarrje përmes hundës, edhe nëse nuk vëren një hundë e lënguar;  çrregullimi i gjumit të fëmijës;  derdhje mukoze nga hunda, duke irrituar zonën mbi buzën e sipërme;  kollë e thatë, sidomos në mëngjes;  vështirësi, nuhatje, duke mbajtur frymën gjatë gjumit;  ndryshimi i timbërit të zërit;  nervor nervor ose keqardhje e shpeshtë e syve;  letargji dhe apatia e fëmijës;  dhimbje koke;  nervozizëm dhe lodhje e fëmijës;  dëmtimi i dëgjimit;  skuqje ose lotim të syve

Ekzistojnë 3 forma kryesore të sëmundjes, në varësi të ashpërsisë:

 1. Shkalla e parë - bajamet janë zgjeruar pak. Problemet me frymëmarrjen e hundës janë vërejtur vetëm në pozicionin horizontal të trupit.
 2. Klasa 2 - Tonelat mbulojnë gjysmën e kalimit të hundës. Fëmija duhet të marrë frymë përmes natës dhe ditës së gojës. Gjatë natës dëgjohet gërhitja, ngacmimi ose vështirësia. Fjala dhe afati i zërit janë të thyera.
 3. Shkalla e 3-të - nazofaringa është bllokuar plotësisht. Një fëmijë nuk mund të marrë frymë plotësisht me hundën e tij, vetëm me gojën e tij.

Lexoni rreth simptomave tona dhe trajtimit të alopecisë tek fëmijët. artikull .

në përmbajtjen ↑

Çfarë rezultati?

Nëse koha nuk ndalon rritjen e adenoideve, atëherë mund të ndodhin ndërlikimet e mëposhtme:

rekomandimet Pediatrit për trajtimin e fissures anal në një fëmijë mund të gjenden në faqen tonë të internetit.

në përmbajtjen ↑

Metodat diagnostike

Për të diagnostikuar sëmundjen kërkon një vizitë në otolaringolog. Zakonisht, një ekzaminim standard vizual i fëmijës është i mjaftueshëm. Megjithatë, disa teste dhe studime janë caktuar për të kompletuar fotografinë:

 • ankesat e fëmijëve dhe dëshminë e prindërve;
 • x-rreze e nazofarnikut;
 • endoscopy;
 • imazhit.

Më efektive është metoda e endoskopisë. Foshnja futet në një pajisje të veçantë me një aparat fotografik që ju lejon të shikoni vizualisht bajametin.

Për të shmangur ndjesitë e dhimbshme, një fëmije u jepet anestezi lokale. Kjo është metoda më moderne, edhe pse shumë doktorë praktikojnë metodën e gishtit , duke i prekur manualisht bajamet, gjë që provon një refleks gag dhe dhimbje të mprehtë.

në përmbajtjen ↑

trajtim

Si për të trajtuar adenoids në një fëmijë dhe është e mundur të bëni pa kirurgji? Për trajtimin e adenoids përdoren medikamente, mjete popullore dhe në rastet më të rënda, ndërhyrja kirurgjikale, domethënë largimi i adenoideve.

Cilat janë shenjat e aklimatizimit në fëmijët e vegjël? Mësoni rreth saj këtu .

ilaç

ilaç

Trajtimi i drogës ka për qëllim eliminimin e inflamacionit, lehtësimin e edemës, lehtësimin e frymëmarrjes dhe forcimin e sistemit imunitar.

Terapia e barnave është efektive vetëm në fazat fillestare të sëmundjes, kur adenoids nuk janë ende shumë të zhvilluara.

Për këtë përdoren barnat e mëposhtme:

 • bie nga ftohja e zakonshme (vazokonstriktori) - Naphthyzinum, Naphazoline, Galazolin, Sanorin, Farmazolin, Rinazolin;
 • sprays hundës anti-inflamatore - Nasonex, Flix;
 • pika antiseptike për futje në nasopharynx - Albucidum, Collargol, Protargol;
 • zgjidhje të kripura për pastrimin e hundës - Nazomarin, Aquamaris, Humer, Marimer;
 • antihistamines - Erius, Diazolin, Zyrtec, Loratadin;
 • agjentë fortifikuese - komplekset e vitaminave dhe imunomodulatorët.

Kursi i trajtimit duhet të zgjidhet vetëm nga mjeku i mjekut, bazuar në pamjen klinike.

në përmbajtjen ↑

Mjetet juridike popullore

Mjekësia tradicionale zakonisht përdoret si një trajtim shtesë për terapi standarde, pasi rrit efektin e përgjithshëm të trajtimit. Konsideroni disa receta:

 1. Vaj deti buckthorn . Shitur në çdo farmaci. Varrosur tri herë në ditë, tre pika në çdo vrimë.
 2. Mjaltë dhe panxhar . Duhet të përzihet në një raport prej 2 deri në 1 lëng panxhar dhe mjaltë, respektivisht. Insistoni për 1,5 orë dhe varro në hundë 5 pika në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje.
 3. Infuzion eukalipt . Përdoret për grumbullim. Një gotë me ujë të valë merr 2 lugë gjethe eukalipt dhe këmbëngul 1 orë. Mjeti do të lehtësojë inflamimin dhe do të lehtësojë frymëmarrjen.
 4. Kripë dhe mjaltë . Në një gotë ujë të ngrohtë shpërbëhet në një lugë çaji kripë dhe mjaltë. Produkti që rezulton derdhet në një hundë, duke tërhequr në lëng, dhe derdhet përmes tjetrës, duke mbyllur alternativat hundën. Procedura mund të kryhet duke përdorur një shiringë konvencionale, por pa një gjilpërë.
 5. Peroksid hidrogjeni . Për një gotë ujë të marrë 1 lugë çaji peroksid dhe përzierje tërësisht. Zgjidhja përdoret për grindjen dhe shpëlarjen e hundës.

Para se të përdorni këtë ose atë ilaç, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Ju mund të mësoni se si ta trajtoni stomatitin aphthous në fëmijët. artikuj .

në përmbajtjen ↑

Ndërhyrje kirurgjikale

Operacioni për të hequr adenoids quhet adenotomy .

Kjo procedurë është përshkruar në rastet më të rënda kur medikamentet standarde nuk japin rezultatet e dëshiruara.

Operacioni kryhet nën anestezi lokale , kështu që fëmija nuk ndjen dhimbje. Do të ketë vetëm siklet në formën e nxitjes për të vjellë gjatë largimit. Operacioni vetë është i shpejtë, jo më shumë se 5-10 minuta. Nëse nuk ka komplikime, fëmija do të shkarkohet gjatë ditës.

Megjithatë, duhet të dini se operacioni nuk është gjithmonë i justifikuar . Së pari, duhet të provoni trajtimin e ilaçeve, pasi shumë mjekë thjeshtojnë punën e tyre duke përshkruar adenotominë për të gjithë.

Së pari, duhet të provoni trajtimin e ilaçeve, pasi shumë mjekë thjeshtojnë punën e tyre duke përshkruar adenotominë për të gjithë

Është e nevojshme të pajtoheni vetëm si mjet i fundit, nëse nuk ka mundësi të tjera, ose ka një kërcënim për shëndetin e fëmijës. Ka shumë komplikime pas operacionit .

Nja dy javë do të duhet të heqin dorë nga ushqimi i ngurtë dhe të kufizojnë tendosjen fizike.

Mjetet do të caktohen për të përshpejtuar shërimin e bajameteve . Në të ardhmen, nëse gjithçka shkon siç pritet, fëmija do të rritet shëndoshë.

Adenoids rritet në pothuajse të gjithë fëmijët, por në shkallë të ndryshme. Është e rëndësishme që të monitorohen gjendja e tyre dhe të marrin të gjitha masat e nevojshme. Para së gjithash, ju duhet të konsultoheni me një mjek për një diagnozë të saktë në simptomat e para alarmuese.

Në fazat e hershme të procesit të rritjes së adenoideve mund të ndalet me ndihmën e barnave, por nëse vononi me trajtimin, do të duhet të bëni kirurgji.

Dr. Komarovsky rreth adenoids në këtë video:

Çfarë është astigmatizmi i syve të fëmijëve?
Cilat janë shenjat e aklimatizimit në fëmijët e vegjël?

 • Зуботехническая лаборатория

  Детали
 • Лечение, отбеливание и удаление зубов

  Детали
 • Исправление прикуса. Детская стоматология

  Детали